Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cel mai bine, masina sa o cumperi din Ro dar neinmatriculata, adica cu nr. de zoll. Ai nostrii baietzi fie ei samsari sau nu, fac mangialacuri cu tva-ul ..de aci rezulta pret pe autovit mai bun ca orice site .de. Nu vb prostii, in 2012 am cumparat ptr mine si prieteni 4 masini, fiecare la peste 15000 euro, din diferite orase, ce-i drept orase din Transilvania, nu am avut probleme cu vanzatorii, ne-au lasat sa "tragem" de ele, le-am verificat la reprez. La a mea am facut 32k km ..si ceilalti sunt la fel de multumiti de ele.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

depinde, poti sa iei si din De o cazatura si poti nimeri si de la noi sa iei o masina buna. Eu am luat si de aici si din germania, am avut masini bune. Cel mai mult conteaza cum a fost exploatata de catre fostul proprietar

Dar votez germania, cand cauti masina mai dai o tura si pe la pufurile lor.

 

 

Corect! Mergi la Puf si dai peste nicste mici ”cunostiinte” din tara care ”lucreaza” oficial ca si menajera sau mai stiu eu ce tipuri de meserii.

 

ideea e simpla: unde credeti ca sunt mai intretinute masinile?

 

 

 

Im Vaterland Deutschland, wo den sonst :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ma uimeste proportia celor care spun ca si in Romania gasesti masini bune. Oricat de bune ar fi ele, au la activ mii de gropi si tone de praf aspirat, nu mai vorbim de nr-ul de km, asta deja e alta poveste. Va mai intrebati de ce cad turbine si debitmetre sau alte piese, pai motorina execrabila, gropile, care nu strica doar articulatiile, socurile alea sunt resimtite de toate piesele,, unele forte sensibile.

Numai cand ma gandesc ca o masina are 100000 km rulati pe drumurile de la noi, ma ia groaza, hai ca in bucuresti si pe drumuri nationale poate s-au mai remediat problemele, dar in rest e jale, o masina in germania cu 150 k km ar fi echivalentul uneia de la noi cu vreo 50k km.

Pe scurt cam asha am procedat eu: dupa lungi cautari, am achizitionat zilele trecute un 118D, 2009, din Germania de la una din reprezentantele din Stuttgart, masina am luat-o de pe site-ul http://www.bmw.de/de...agenboerse.html, pe firma..la pret netto. Arata asha de bine in poze, incat am platit-o inainte, avea certificat premium selection si un an europlus garantie, acum na, sunt discutii si despre garantia asta, dar am vb la bmw in romania si au zis ca este recunoscuta. Ajuns acolo, totul ireprosabil, zambete (poate de complezenta, nu mai conteaza..au bifat la impresie artistica), m-au servit cu o cafea, o apa..o ceva..ce am dorit,am asteptat un pic ca inca nu venisera cu masina de la politie sa ia numerele.

Odata ajuns mister Siegfried ( chiar asa se numea) cu masina ,am dat 2 semnaturi si am plecat la masina, asadar luata pe nv. Si? ce sa credeti? totul era cum ma asteptam ,masina a fost tzipla,rezervorul aproape plin, toate consumabilele erau schimbate cu 1 zi inainte, daca am norocul si nu pica ceva la ea, trebuie sa-i fac urmatorul service peste vreo 20 -3o k km.

So, BMW 118D, 01.01. 2009, prima inmatriculare in 29.12. 2009, dotari modeste: clima bizonala, volan sport cu comenzi, jante, light paket, PDC, senzori de ploaie, in fine, nu ma intereseaza dotarile cat mai mult starea masinii, 102000 km , pret 9945 euro netto.

In concluzie, daca dai 500-1000 euro in plus si nu te bucuri la optiuni ca sa iei o masina ieftina de la vreun turc sau cine stie de la ce autohouse obscur, iti iei MASINA in adevaratul sens al cuvantului. By the way , m-am uitat si pe ofertele de la bavaria second, niste mizerii, cel putin din ce am vazut pe net nici macar nu m-au facut sa ma deplasez la un drive-test, nu stiu daca incalc politica forumului dar va atasez niste poze pentru a va face o idee despre ce inseamna o masina "curata" din Germania, nu se vede in poze..dar NU ARE o zgarietura..totul este ca nou..miroase a nou.

post-63147-0-68259200-1377030749_thumb.jpg

post-63147-0-61428300-1377030817_thumb.jpg

post-63147-0-44358600-1377030827_thumb.jpg

post-63147-0-26912900-1377030886_thumb.jpg

post-63147-0-76013300-1377030899_thumb.jpg

post-63147-0-03131400-1377030942_thumb.jpg

post-63147-0-55932600-1377031151_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ah nu, n-am descoperit nici roata , nici apa calda, nu era vorba de asta , sensul era cu totul altul, doar in speranta ca poate ajuta pe cineva pe viitor,. Intr-adevar sunt masini bune si cu 200k km, dar samsarii nu cumpara pe nv decat cei care au om de legatura acolo, in rest le rezerva si plata o fac la fata locului. Am ajutat pe un prieten care se ocupa cu masini sa le aduca de acolo, si de fiecare data m-am plimbat sute de km intrucat cand ajungeam la masina , realitatea nu avea nicio legatura cu ce vedeam pe net. Lasand turcii la o parte, cele mai mari surprize le-am avut la autohus (dat autohus), care presupun ca sunt nemti, au 4 parcuri in Germania daca nu ma insel, cu mii de masini fiecare , si ce am vazut acolo mi-a schimbat perspectiva total asupra mitului masinilor cumparate din DE. Gen, masini care curgea la propiu vopseaua de pe ele, atat de prost erau vopsite, cu certificat DEKRA, am vrut sa luam un Opel care parea ca-si merita banii ( fiind pentru revanzare), i-am intrebat de TUV, au zis da, imediat, in 30 min a aparut un nene intr-un superb C Classe AMG, a semnat niste hartii si gata, asta a fost TUV ul, dar..aici fac mentiunea ca masinile erau ptr export. Ca sa nu ma contrazic, raman la pararea ca masinile din DE cumparate de la cine trebuie sunt net superioare celor din RO, si ar fi ideal sa te duci personal. Numai bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Din ce am vazut si cautat cu un prieten sa cumparam o masina, in Olanda sunt mai bune ca in Germania. Ma refer la masini mai vechi, de la 6 ani in sus, pana in 4000 de euro. Sanse mai mari sa gasesti ceva bun. Mai putini turci, arabi, rusi, polonezi. La acelasi model cautat, in Olanda media de kilometri era mai mare, desi aratau mai bine. Oare de ce? Treptat, treptat, se strica si Germania. Parerea mea. Si inteleg, vorbesc germana fara probleme. Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Si Germani dau km inapoi inainte sa vanda masina crezi ca doar in RO se face asta :cry: :cry: :thumbsup: :thumbsup:

 

Si eu sunt de parere ca se dau kilometri inapoi in Germania, pentru ca la acelasi model de masina, in Germania gaseai cu 130-250 mii km, in Olanda aveau 270-350 mii km. (Mazda 6 diesel an aprox. 2006, pana in 3000-3500 EUR). In Germania am vazut 2 porcarii, prima la parcul unui turc, a doua la dealer Mazda, in Olanda prima la care ne-am dus era perfecta, si cu 100 mii km in plus. Oare sa se parcurga distante mai mari spre munca in Olanda fata de Germania? Ma indoiesc profund.

 

Ma refer strict la masinile ieftine din parcuri auto. La cele direct de la proprietar, nu se pune problema, cred ca nici la cele mai scumpe.

 

Cu toate astea, eu nu as cumpara din Romania, tot in Germania sau Olanda as merge.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

asta e clar.

m-am tot uitat pe mobile si in ultimul timp, tot scad km la masini. vezi masini de "cursa lunga", vechi de 7,8 ani, sub 200 k km. sunt putine care mai depasesc 300 k.

 

am o cunostinta ( nu prieten ) care mai aduce masini. acum are la vanzare un A6, 2,7 TDI din 2010, cu 350 k km ( 150 k pe Autovit ). a mai avut recent un seria 5 2010 280 k, si un 320 din 2008 cu 340 k.

cam astia sunt km pe Germania.

 

m-am uitat pe mobile, inclusiv la E46, 320, si erau o gramada in jur de 200 k km. sa fim seriosi !

Link to comment
Share on other sites

Samarii cumpara masinile de pe site-urile de licitatii,se bazeaza exclusiv pe incredere,platesc masinile fara sa le vada.Transportul se face cu trailerul.Practic,munca lor consta doar in statul pe net,cosmetizat, dat km inapoi si timp pierdut cu clinetii.

 

Zicea cineva mai sus ca mai bine o masina de afara cu 200k km decat una din ro. cu 100k km.Consider ca sansele sunt mai mari sa iti pice ceva costisitor la masina cu mai multi km decat la una cu mai putini.

 

Legat de nemtia,de autohausurile din nemtia,cati dintre voi stiati ca si ei cumpara masini de pe ac. siteuri de licitatii ca si samsarii romani ?

 

Paleonte, trebuie sa te chinui un pic sa gasesti masini din 2010 cu 350k km.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

In perioada in care am cautat eu masini,intr-adevar gaseam multe masini in parcurile din germania cu provenienta franta sau belgia!

E greu sa gasesti samsari mai transparenti si cat de cat corecti!

Pe viitor,cred ca tot de la licitatii am sa iau masina prin intermediul cuiva

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Eu va sugerez BMW Premium Selection de la (unii din) dealerii BMW din Romania, pentru masini de 0.5 - 1.5 ani vechime.

Majoritatea masinilor au in jur de 10.000-15.000 km.

Ai istoricul masinii, primesti garantie si daca ai noroc gasesti si masini care au activata optiunea BMW Service Inclusive pentru urmatorii 3-4 ani (0 costuri pentru reviziile standard).

Recomand cu caldura APAN Braila si pe Catalin Mariescu care se ocupa de vanzarea automobilelor BMW rulate la ei.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Eu va sugerez BMW Premium Selection de la (unii din) dealerii BMW din Romania, pentru masini de 0.5 - 1.5 ani vechime.

Majoritatea masinilor au in jur de 10.000-15.000 km.

Ai istoricul masinii, primesti garantie si daca ai noroc gasesti si masini care au activata optiunea BMW Service Inclusive pentru urmatorii 3-4 ani (0 costuri pentru reviziile standard).

Recomand cu caldura APAN Braila si pe Catalin Mariescu care se ocupa de vanzarea automobilelor BMW rulate la ei.

 

Si d-voastra unde ziceati ca lucrati?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pt ca iti ofera multe: niste garantii, niste acte, istoric "valabil" etc.

 

Am vazut X3 cu N47 pe el. Avea cateva zeci de k km si i-au schimbat distributia preventiv in Timisoara inainte de a o pune la vanzare. Deci cat de cat se ocupa de ele ceea ce e f bine. Dar costa...

 

Si e normal. Nu o vand cu km dati inapoi, lovite, poza batrnelului in torpedou. Eu unul daca ar fi sa-mi iau sh, mi-as lua doar de la ei. Sau de la cineva care a cumparat masina noua si pe care il cunosc.

 

In rest. Nu as avea incredere in nimeni :pardon:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Am luat anu trecut in aprilie un 320d touring de la un samsar. Masina arata bine estetic si nu avea probleme la motor.

La bord avea 190000km, inainte de a bate palma am verificat la reprezentanta si avea la ultimu service in istoric cu doua luni inainte 300000km.

Tipu de la reprezentanta mi-a spus ca dupa istoricul masini, e ok masina si daca are km multi.

Consumabilele s-au schimbat la timp si masina nu a avut daune,asta reiese din istoricul ei.

Avand in vedere si pretul de 3900 negociat de la 4300 am zis ca e ok pentru bugetul meu si ca masina avea 10ani.

Mentionez ca am fost la reprezentanta fara stirea samsarului.

Am vazut multe masini care aratau mult mai rau ca si asta.Ma gandeam atunci alea cati km o sa aiba atunci?

Link to comment
Share on other sites

Am luat anu trecut in aprilie un 320d touring de la un samsar. Masina arata bine estetic si nu avea probleme la motor.

La bord avea 190000km, inainte de a bate palma am verificat la reprezentanta si avea la ultimu service in istoric cu doua luni inainte 300000km.

Tipu de la reprezentanta mi-a spus ca dupa istoricul masini, e ok masina si daca are km multi.

Consumabilele s-au schimbat la timp si masina nu a avut daune,asta reiese din istoricul ei.

Avand in vedere si pretul de 3900 negociat de la 4300 am zis ca e ok pentru bugetul meu si ca masina avea 10ani.

Mentionez ca am fost la reprezentanta fara stirea samsarului.

Am vazut multe masini care aratau mult mai rau ca si asta.Ma gandeam atunci alea cati km o sa aiba atunci?

 

 

Salut. Cum ai fost fara stirea lui ? Trebuie sa dai doar VIN-ul la reprezentanta sau sa te duci cu masina si sa iti faci programare ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.