Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu ai aflat raspunsul ?Cauta pe mobile pana in 200.000 km si o sa gasesti preturi asemanatoare.Nu intelegi ca absolut toti cei care aduc masini din afara dau km inapoi.Nimeni nu aduce masini pentru vanzare cu km putini.Toti le iau in general 200.000 km + si le dau inapoi 80.000 km .

Daca masina arata bine poti sa o iei dar sa te pregatesti pentru intretinerea unei masini cu 200.000 km.

Mai este si varianta cu km putini din Germania dar trebuie sa mai pui 6-7 mii de euro.

Masina prezentata de tine este din 11/2011.

Masinile din Olanda si Belgia nu baga in server intrarile in service.Deci nu poti sa verifici kilometri la reprezentanta.

Asta este o masina luata la licitatie din Belgia.

Multam pentru raspunsul prompt si complet!

Inainte de a mi alege masina, am sa ma sfatuiesc cu voi, poate aveti date legate de masina!

Link to comment
Share on other sites

Masinile din Olanda si Belgia nu baga in server intrarile in service.Deci nu poti sa verifici kilometri la reprezentanta.

Te rog sa te mai documentezi despre cum sa verifici o masina din Belgia, sunt obligati la fiecare service sa iti bage nr de km la orice intrare in baza lor de date, nu la reprezentanta. Asa ca procesul este total diferit dar ai istoric mult mai detaliat daca stii unde sa verifici.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o masina din Belgia si am vazut istoricul aici la bmw. Ce-i drept doar 2 intrari, una mai pe la inceput si una la sfarsit cand au pus masina la vanzare. Deci se poate. Sunt si cazuri cand cei de la bmw nu au acces la anumite baze de date din belgia si olanda....depinde de situatie.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

in blegia, la vanzarea masinii, fie ca e privat sau dealer, intern sau export, vanzatorul trebuie sa prezinte un Carpass (numai pentru masini care au fost inmatriculate in belgia fie si o luna)

Carpass asta e un istoric a inspectiilor tehnice anuale (ITP) facute de ei.

Daca masina e noua, nu il faci doi ani.. apoi, cand masina face 2 ani, el se face anual.

 

Cand pui masina la vanzare, Carpass trebuie sa aibe cel mult o luna, daca ai pus masina la vanzare si nu s-a dat intr-o luna, te duci si il faci din nou.

E bun ca sunt imposibil de manerit kilometrii. in felul asta. .., dar altceva nu e mentionat acolo..

O chestie asemanatoare cu carpass asta e si in Olanda, ii spune altfel, nu mai tine minte cum, si costa cativa euro sa il scoti

 

 

 

http://www.car-pass.be/nl/particulieren/wat-is-carpass.html?gclid=CIeIv7zX8cUCFYrKtAodYHoASw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...
BMW se cumpara de la reprezentanata BMW si nu de la turci/sarbi/balamutzi din Germania sau de la tot felul de hoti de masini din Romania.Asta daca vrei kilometraj corect, decent si masina in buna stare ... plus garantie. Daca nu ai treaba cu astea atunci BMW se poate cumpara de oriunde.Eventual de la batranica care s-a dus o data pe saptamana la biserica si a facut 10,000 de km in 5 ani. Cunoscatorii stiu de ce...
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bai nene, nu mai aberati aiurea. nu da nimeni km la masini in majoritatea tarilor de unde se importa, pt ca daca esti dealer ai licenta, si nu o risti pt o prostie din asta. la masini cum sunt astea de cativa ani, nu vei gasi cu km aranjati la nici un dealer. iar daca vrei sa te simti bine, ia de la un dealer care are ceva masini in parc. daca tot esti sceptic, du-te si vezi masina. daca tot esti speriat si nu stii cu ce se mananca, apeleaza un prieten :)

bft

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bai nene, nu mai aberati aiurea. nu da nimeni km la masini in majoritatea tarilor de unde se importa, pt ca daca esti dealer ai licenta, si nu o risti pt o prostie din asta. la masini cum sunt astea de cativa ani, nu vei gasi cu km aranjati la nici un dealer. iar daca vrei sa te simti bine, ia de la un dealer care are ceva masini in parc. daca tot esti sceptic, du-te si vezi masina. daca tot esti speriat si nu stii cu ce se mananca, apeleaza un prieten :)

bft

 

Nu stiu in afara cat de adevarat este, dar la noi dealerii n-au nici o jena ori mustrari de constiinta sa dea km-ii inapoi. Stiu din proprie experienta, plus altii care-au cumparat de la acelasi dealer. Pe langa asta, mai sunt si altii prin tara de care s-a plans lumea si care umbla cu cioara vopsita. Mi-e greu sa cred ca un turc de prin Germania, tot balcanic de altfel, sa nu aibe aceeasi gandire si la fel sa aibe mustrari de constiinta ori ca-si pierde reputatia din cauza unei masini masluite. De aia nu mai poate el, sunt multi altii pe care v-a reusi sa-i prosteasca. Neamti in schimb, mai greu sa gasesti cu o astfel de gandire.

Link to comment
Share on other sites

Masina mea este tot import Germania iar pe factura de vanzare apareau si nr de km...

De asemenea, nu merg pe principiul "daca are putini km sigur sunt dati inapoi"...masina este din 2008, in momentul de fata are 108k km iar ca si medie eu fac maxim 8000km pe an ptr ca am si masina de serviciu, iar BMW-ul il folosesc mai mult in week-enduri si in concedii... :thumbsup: deci se poate si km putini in 5 ani.

Se pot gasi masini ok si in Romania, km reali si ingrijite...dar...te mai uiti si la ce cumperi si de la cine :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca in DE e fapta penala datul km inapoi, drept urmare cine-i pune pe factura, stie la ce se inhama. Concret, la mine in 2015 a fost tot ceva de genul, km pe factura, km pe TUV-urile anterioare, km relativ confirmati la bmw, spun relativ ca in ultimii 3 ani nu mai avusese intrari. Dar ritmul cresterii km era acelasi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stai un pic! Pai exista masini cumparate din DE care sa nu aiba km trecuti pe factura? Ma refer la cele luate din AutoHaus-uri. Intreb ptr. ca eu mi-am luat singur masina din DE si pe factura a fost trecut nr. de km. Mi s-a parut absolut normal.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Masini second hand iau doar din Germania. Daca neamtu' imi da VIN-ul si corespunde ce vad eu pe net sau in baza de date de la BMW cu ce e in cartea service, plus facturile lui si o masina ingrijita se vede intotdeauna. Am luat peste 7 masini personale in mai mult de 10 ani din Nemtia si niciodata nu mi-am luat teapa. Niciodata nu am platit mai putin decat facea masina. Nu zic ca romanii nu intretin masinile, mai ales aia pasionati ca multi de aici de pe forum, dar aia in afara au alte drumuri si alt mod de exploatare al masinilor. Neamtu' de rand nu cred ca stie ce inseamna sa schimbi bucse, amortizoare, flanse,etc din cauza drumurilor. Prefer sa le caut online, sa sun si sa ma duc la punct ochit, punct lovit, fara sa pierd o saptamana sau 10 zile cand caut o masina. Dealerii lor iti dau factura si garantie minim 6 luni pe nr de km, cutie si motor fara exceptie. Le impune legea lucrul asta. Cand zic dealeri nemti sa ii cheme Johan Ratzinger sau Otto Kauffmann, nu Onur Simsek sau Dragan Rajnic :p De la privat se vede dupa om daca e vreun cocalar sau un neamt din clasa de mijloc. Spor la cautare baieti ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca masina nu mai are TUV, trebuie luata pe platforma din Germania, sau exista vreo exceptie avand in vedere ca va fi exportata?

 

Si sunt si vanzatori romani p-acolo? C-am dat de un anunt unde e specificat ca vorbesc si romaneste :rolleyes: Nu stiu talonul ala de ce are o dunga cu pixul:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=235034312

 

Multumesc.

Edited by AngelHeart
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca se pot lua masini foarte bune si de la samsari (aduse din Germania), trebuie doar verificate cu atentie. Sunt multe cazuri in care pur si simplu le iau la pret de nimic, le si aduc mult mai ieftin si usor decat ar face un cumparator de rand si ambii ies in avantaj (si samsarul scoate profit, dar si cumparatorul ia masina la pret bun, chiar mai bun decat daca s-ar fi dus singur sa ia una similara). Cunosc pe cineva care si-a cautat timp de +6 luni un A4 ~2013 in afara tarii si pana la urma a luat una adusa de samsar, pentru ca a fost mult mai avantajos.

La Bmw-urile ieftine (de exemplu e46) mi se pare o alergatura inutila si costisitoare sa te duci sa iti iei una din afara. Eu mi-am cautat pe mobile.de o groaza si pana la urma tot in Ro am gasit modele mai ''rentabile'', aduse recent. Un lucru e clar, masina rulata in tara n-as mai lua niciodata. In 200k km prin Romania se face praf orice masina, oricat ai avea grija de ea si ai schimba piese... Tot dai de vreo groapa si tai o anvelopa,spargi un amortizor, se oftica vreun vecin si o zgarie si tot asa.

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

I auzi, eu la 220000 ar trebui sa o duc la casat. Ce conteazĂŁ ca mașina e intretinuta, reviziile fĂŁcute la 10000, toate piesele schimbate cu altele noi când a fost cazul.

Ăn schimb, un e46 de 12 ani din Germania e țiplĂŁ. BineĂŽnțeles, cu 4-500.000km (180000 reali).

Edited by coldone
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am foarte multi prieteni cu masini luate de noi, care au vazut revizii doar la reprezentanta la 10k km, doar motorina/benzina "premium", in care s'au bagat foarte multi bani si arata jalnic. Ce'i drept nu cunosc persoane cu Bmw/Mercedes in situatia asta si probabil se pastreaza mai bine in timp, dar marcile de clasa joasa-medie nu rezista tehnic. Nu stiu unde iti tii tu masina, dar in Bucuresti daca stai la bloc in 2 ani se uzeaza masina numai daca o lasi in parcare, ca se trezeste vreunul sa iti rupa stergatoarele, sa iti distruga diverse piese incercand sa fure embleme,oglinzi etc.

Estetic vorbind nu ai cum sa mentii masina in Romania, poate doar daca o tii in garaj si esti foarte foarte norocos cand mergi cu ea, eventual sa fie folosita preponderent extraurban. Si nu o zic din povesti. Poate nu am eu foarte multi km facuti, dar am avut 4 masini si niciuna n'a scapat neatinsa de caini vagabonzi/vecini/oameni care deschid usile prin parcari fara sa se uite in jur/oameni care nu pastreaza distanta in trafic. Sa iti zic si ca am avut o masina timp de o luna si a aterizat un enduro cu tot cu proprietar pe capota? Masina fiind parcata pe marginea drumului, regulamentar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat masina fara sa o vad , fara sa stiu cum merge , fara sa o urc pe un elevator sau sa ii fac tester. am cautat-o pe mobile in germania , am gasit-o am dat 10 000 avans unei cunostinte care aduce masini din germania , s-a dus a luat-o a pus-o pe platforma nici macar el nu a mers cu ea sa imi zica daca are ceva sau nu , a venit acasa cand am dat-o jos de pe paltforma i-am dat restul de bani si am plecat spre casa. Masina este impecabila din orice punct de vedere , are 262 000 km reali , am facut deja 5000 km cu ea in 2 luni si totul este ca si atunci cand a adus-o . Masina a fost luata de la un dealer din germania ca idee asta a fost motivul pentru care am mers pe incredere , nu a fost luata de la privat sau de la turci. Este vorba de bmw seria 5 f10 530 xdrive din 2012.In galati marea majoritate a oamenilor fac asa indiferent de marca.Baietii care le aduc le aduc la 1000 sub pretul mare de pe mobile. Ei castiga din tva.. deci nu vad de ce ai spune "samsari" sau de ce ti-ai bate capul sa mergi tu acolo ca oricum dai mai multi bani , nu stii ce ai de facut si asa mai departe.a mea a fost adusa pe platforma ca nu era briful mare.. el ia 2-4 masini pe saptamana si in 90% din cazuri vine pe roti cu ele. Repet masina a costat acasa cu 1000 mai putin decat pretul mare de pe mobile deci nu am avut nicio cheltuiala suplimentara. Edited by ALINUL
Link to comment
Share on other sites

nu mai am "curajul" sa cumpar masina SH din romania... chiar si din afara ,daca nu are toate reviziile/actele la zi iar masina nu e vanduta de persoana fizica ,n-as cumpara-o indiferent cum arata!

 

cu masinile astea e cam ca la femei: arata bine,frumoasa,"merge bine" dar cine stie prin cate maini a trecut si cum s-au "purtat" cu ea... :rolleyes:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.