Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

mobile.de de la privat neamt primul proprietar, din fericire mai exista si oameni cinstiti desi pretul e mai mare, dar macar nu iei teapa. Si smecherii din Ro sa zica pfoai frate la banii aia iti luai F10

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu cand spun ca am dat 8500 pe un e90 din 2006 mi se arata niste anunturi de pe autovit cu unele 2010+ mai ieftine "full fara piele". nici o saptamana nu are masina si deja nu imi mai bat gura sa explic nimanui nimic...

Link to comment
Share on other sites

Ca in Germania pana la urma persoanele fizice nu sunt tot "vanzatori"de masini...poate la fel de bine sa-ti vanda o masina stricata/uzata/distrusa/obosita la fel ca ala din parcul auto.Masina trebuie verificata de oriunde o iei doar ca sa mai scazi din riscuri...

 

La urma poti lua teapa de la oricine sunt oameni si oameni peste tot, doar ca sansele sa iei teapa sunt mai mici decat daca iei de la samsari.

 

E plina Germania de turci, arabi, rusi care te mint in fata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai exista mobile.de, masini pe alese. Insa la noi lumea nu prea stie decat de OLX, autovit.

 

am "rupt" mobile.ro /mobile.de vreo cateva saptamani si tot nu am fost convins :rolleyes:

 

mobile.de de la privat neamt primul proprietar, din fericire mai exista si oameni cinstiti desi pretul e mai mare, dar macar nu iei teapa. Si smecherii din Ro sa zica pfoai frate la banii aia iti luai F10

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

trebuie sa "rascolesti" mobile.ro/ mobile.de ceva timp pana sa dai de masina ok ,un singur proprietar si ala neamt 100% nu corcitura penala,toate actele si reviziile la zi,etc...

"smecherii in RO" sunt niste sclavi muritori de foame ,bisnitari cu un IQ sub cel al border-collie-ului meu! Probabil ca dupa cele 0,5 grame de "semi-creier" al lor iti luai F10 dar facut praf si in care mai bagai cel putin jumate din ce ai dat pe ea,daca nu inca o data suma aia, doar sa o ai functionala in "limite rezonabile"! :good: tot sa cumperi "chestii" si sa faci "afaceri in RROMania...

 

pana la urma tot o vechitura am cumparat si sunt multumit deocamdata! Mi-ar place un 535i E34 sau 735i E32 dar sa gasesti una "intreaga" si la pret bun e aproape imposibil!

Edited by gowriel1982
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Experienta mea pana acum cu mobile.de, dealeri, tzepe, minciuni, etc.

In 4 ani, 3 masini cumparate prin mobile.de, toate de la dealer non-neamț. Am negociat intre 400 si 1500€. Toate masinile in regula, fara probleme, fara accidente ascunse de vanzator, etc.

Sigur, la fata locului mai observi tot felul de mici defecte optice (sau mai mari cateodata), dar se pot amortiza in negociere. Si o masina de 2 ani poate avea uzura atat la interior cat mai ales si la exterior.

Comportamentul vanzatorilor exemplar. Unul m-a luat direct de la gara si m-a dus la locatia lui, drum de 30 min. Altul mi-a oferit un pranz, pentru ca a durat mai mult sa primesc ceva acte. Si multe alte maruntisuri, dar care pentru un cumparator conteaza.

 

Ca si concluzie: exista normalitate, corectitudine si dincolo de vanzator privat sau dealer oficial/autorizat. Mai nou exista sistem de rating pe mobile.de si cred eu ca ajuta destul de mult in luarea unei decizii de a contacta/cumpara sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Si in De se dau km ĂŽnapoi atenție, dealerii sunt departe de a fi nemți ,

Si referitor la ce a zis colegul mai sus sa povestesc si eu o Întâmplare....

Nasul meu si-a luat o motocicleta Bmw, .... A ajuns tarziu la parcul auto , Neamțul i-a facut plinul si rezervare la hotel pe banii lui spunându-i nasului meu ca nu poate pleca seara cu motorul deci exista si oameni ok!

Link to comment
Share on other sites

Am avut un F10 sapt trecuta in service pentru un retus la faruri, cand sa-l scot din service a inceput motorul sa faca ca naiba (automat 8+1) , turometrul fluctua urat si mi sa oprit, m-am speriat putin ca s-au auzit niste pocnituri eu fiind pe R, iar cand schimba vitezele 1-2-3 smucea foarte rau....cumparat la 15.500 adus din germania la cluj(fara piele, fara navi mare, fara xenon macar, nu avea nici navigatie..nu stiu de ce, nu-i mergea nu stiu, cu 230.000 km)...
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Un prieten a adus ieri din zona Hamburg o Insignia .....dealeri doar arabi de toate natiile,vrajeala maxima pe ei ,daca nu esti atent cumperi un cazan de toata frumusetea.....majoritatea au km dati inapoi si defecte ascunse o gramada.Tot ce este foarte vechi pleaca in Africa pe container....toate pline de marfa ascunsa (medicamente,aparatura de tot felul,te doare mintea).A chemat omul politia ca nu se mai intelegea cu arabul pe bani....masina fara TUV valabil dar arabul zicea ca merge si asa.Este greu sa mai gasesti masini bune si la pret bun....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unele masini care sunt listate pe mobile.de, au specificat faptul ca se vand numai pentru export. De ce oare? Retoric bineinteles...

Acuma daca suni din Austria sau Olanda sau o tara similara, sunt sanse mari sa nu o vanda nici acolo. Si atunci mergem noi romanii si ne bucuram ca am prins masina vietii. Iar cand ajungem acolo: ca-i cazan, ca e mohamed, ca e cu km, ca etc.

 

Asta 1.

 

Si 2.

 

Faptul ca noi romanii (nu toti, dar o mare parte :cool: ) si cred ca in general esticii, avem un comportament neadecvat (ca sa nu zic nesimtit si figurant), se reflecta in atitudinea dealerilor din DE sau alte tari.

Spre exemplu si eu cunosc un caz (daca tot e pe sistem de povestit, nu din experienta proprie) in care un dealer Audi nu a vrut sa vanda un Q5 doar pentru simplu fapt ca erau romani. A spus dealerul: nu vreau sa ma incurc, nu vreau batai de cap. Asta la telefon. Pe urma, romanii nostri dorindu-si cu orice pret acel Q5, i-au platit la dealer integral masina prin transfer bancar si apoi s-au dus dupa ea. Si vorbim de peste 20k €. A fost totul in regula pana la urma, dar esenta situatiei e absolut evidenta.

 

Sunt pline autostrazile din AT si HU, ca astea sunt de tranzit, cu trailere pe care sunt numai bombe de masini, lovite, varza, etc. Si apoi o alta tura pe roti cu numere țol :) Si care multi dintre ei habar nu au sa conduca, in special pe 3 benzi, dar asta e alta discutie :)

 

Degeaba, noi salubrizam vestul europei!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Un prieten a adus ieri din zona Hamburg o Insignia .....dealeri doar arabi de toate natiile,vrajeala maxima pe ei ,daca nu esti atent cumperi un cazan de toata frumusetea.....majoritatea au km dati inapoi si defecte ascunse o gramada.Tot ce este foarte vechi pleaca in Africa pe container....toate pline de marfa ascunsa (medicamente,aparatura de tot felul,te doare mintea).A chemat omul politia ca nu se mai intelegea cu arabul pe bani....masina fara TUV valabil dar arabul zicea ca merge si asa.Este greu sa mai gasesti masini bune si la pret bun....

 

N-am de obicei idei preconcepute dar de ceva timp/ANI de zile, cand vad/aud arab/musulmani imediat evit orice contact cu ei pentru ca sunt in 99% din cazuri= cu probleme! Vorbesc din patite nu auzite sau sa ma aflu in treaba! Trebuie o data sa ai probleme cu arabi/musulmani si nu-ti mai trebuie sa ai de-a face cu ei vreodata!

 

Cand trimiti un mail si raspunde unul pe nume Mohammed renunt din prima. Nici la nemti nu ai garantie dar macar delearii respectati au masini bune dar la preturi mai mari.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

poate-i pedofilul ala Mohamed,cica "profet"...

 

Unele masini care sunt listate pe mobile.de, au specificat faptul ca se vand numai pentru export. De ce oare? Retoric bineinteles...

Acuma daca suni din Austria sau Olanda sau o tara similara, sunt sanse mari sa nu o vanda nici acolo. Si atunci mergem noi romanii si ne bucuram ca am prins masina vietii. Iar cand ajungem acolo: ca-i cazan, ca e mohamed, ca e cu km, ca etc.

 

Asta 1.

 

Si 2.

 

Faptul ca noi romanii (nu toti, dar o mare parte :cool: ) si cred ca in general esticii, avem un comportament neadecvat (ca sa nu zic nesimtit si figurant), se reflecta in atitudinea dealerilor din DE sau alte tari.

Spre exemplu si eu cunosc un caz (daca tot e pe sistem de povestit, nu din experienta proprie) in care un dealer Audi nu a vrut sa vanda un Q5 doar pentru simplu fapt ca erau romani. A spus dealerul: nu vreau sa ma incurc, nu vreau batai de cap. Asta la telefon. Pe urma, romanii nostri dorindu-si cu orice pret acel Q5, i-au platit la dealer integral masina prin transfer bancar si apoi s-au dus dupa ea. Si vorbim de peste 20k €. A fost totul in regula pana la urma, dar esenta situatiei e absolut evidenta.

 

Sunt pline autostrazile din AT si HU, ca astea sunt de tranzit, cu trailere pe care sunt numai bombe de masini, lovite, varza, etc. Si apoi o alta tura pe roti cu numere țol :) Si care multi dintre ei habar nu au sa conduca, in special pe 3 benzi, dar asta e alta discutie :)

 

Degeaba, noi salubrizam vestul europei!

aproape ca mi-am pierdut speranta in privinta romanilor! indiferent ce le zici tot ca ei fac! ne luptam pentru o cauza pierduta! ne pierdem timpul... si da, cunosc pe unul ce face cate 4000 km pe saptamana de aduce mereu masini de prin vest! E fara scrupule individul! fara mila , fara sentimente! pana sa-ti dai seama , ti-a luat banii din buzunar! si-napoi nu-i mai vezi SIGUR!

 

nu m-ar "deranja" un motor M30B35 din dezmembrari doar asa, sa-l "pipai" de curiozitate! :drinks:

Edited by gowriel1982
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca vreti masini calumea, cauti si pe http://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html si comparati preturile cu mobile

 

 

 

Eu acolo mi-am gasit masina . A costat ceva mai mult decat pe mobile.de , dar a meritat . Km putini (100% reali), garantie ,ingrijita ,in stare f buna . si cei care vand masinile de pe siteul respectiv sunt profi. Recomand.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Daca vrei o masina buna si dispui de bani o iei din germania de la reprezentanta,eu mi am luat in octombrie un bmw f10 520d facelift 08.2015 de la FETT WIRTZ Moers,am luat masina pe firma si baietii de acolo sau purtat exemplar dar costa mai mult decat una de pe mobile.de dar stii despre ea tot
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare! In ceea ce priveste masinile din reteaua "bavaria used cars" , am avut surpriza astazi cand am fost in reprezentanta bmw din tm, la un 525d, F10 vandut de ei, dar cica in regim de consignatie(?), dupa ce i-a citit istoricul, s-a dovedit ca fusese pocnita frontal. Avea multe elemente revopsite, inclusiv capota, plus tinichigerie. Vorbesc despre masina asta: LINK

 

Sincer, mi s-a parut tare aiurea sa se vanda astfel de masini in reprezentantele BMW. Ok, nu poti stii cat de grava a fost dauna, este adevarat, dar oricine cred ca s-ar feri inca de la inceput cand ar aude asa ceva. Deci grija si rugati sa va spuna istoricul chiar si masinilor din reprezentate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania nu poti sa ai incredere sa iei masina de nicaieri, se dau tepe si in reprezentante. Suntem printre putinele tari unde se gasesc la dealeri autorizati (inclusiv reprezentante) masini cu km dati inapoi. Sunt persoane care si'au luat masini cu 15-20k in bord de la reprezentanta si au avut probleme grave. Edited by All
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei o masina buna si dispui de bani o iei din germania de la reprezentanta,eu mi am luat in octombrie un bmw f10 520d facelift 08.2015 de la FETT WIRTZ Moers,am luat masina pe firma si baietii de acolo sau purtat exemplar dar costa mai mult decat una de pe mobile.de dar stii despre ea tot

corect! toti viseaza masini perfecte la pret de nimic. vrei un corecta...nu o cumperi de la ahmed and co!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O alta masina, un 520d vanduta de AutoGlobus Rulate din Tm, ei fiind de altfel si reprezentanta Opel de aici. Sambata am vazut-o in showroom, nu avea inca panou de prezentare cu pret, era proaspat adusa. M-am uitat atent pe la ea, atragandu-mi atentia de felul in care arata, plus dotarile destul de multe, m-am uitat si in cartea de service din torpedou, avand acolo, la fel ca si in bord, undeva la 164000Km. Ulterior am vb cu o tanti la telefon care se ocupa cu masinile rulate si mi-a zis ca va costa undeva la 21000Euro ca de-abia au adus-o. Sapt aceasta m-am uitat pe site-ul lor si de data asta aparea si masina asta listata, doar ca stupoare, in anuntul lor arata un nr de doar 148000Km. Mi-am verificat poza cu seria de sasiu care o facusem la stalpul masinii si coincidea cu seria pe care ei o pusesera in anunt. Ulterior am scos si istoricul de pe bmwdecoder si desi are doar 4 intrari(cred), spune sec la inceput ca nr total este tot cat declarasera ei in anunt.

 

Asta-i masina si tot in atasament si istoricul de pe bmwdecoder.

 

Link masina

dy51902-report.pdf

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiind in cautarea unui 525d, ma tot interesez de ele. In momentul de fata am tot cautat pe bmw.de si cum am tot dat mesaje celor din reprezentantele din Germania, astazi mi-a raspuns unul care pt o masina de 24.990Euro, mi-a zis ca a avut accident, reparatia costand 2700Euro. Pana la urma si reprezentantele vand masini pocnite si reparate. Destul de aiurea as zice. Se poarta si la noi cu cei de la Automobile Bavaria cu ale lor Used Cars. Deci grija.
Link to comment
Share on other sites

Fiind in cautarea unui 525d, ma tot interesez de ele. In momentul de fata am tot cautat pe bmw.de si cum am tot dat mesaje celor din reprezentantele din Germania, astazi mi-a raspuns unul care pt o masina de 24.990Euro, mi-a zis ca a avut accident, reparatia costand 2700Euro. Pana la urma si reprezentantele vand masini pocnite si reparate. Destul de aiurea as zice. Se poarta si la noi cu cei de la Automobile Bavaria cu ale lor Used Cars. Deci grija.

o reparatie de 2700 in germania nu inseamna ca a fost lovita rau (structura). aici nu se repara nimic gen dezdoii o aripa pt o mica infundatura in urma unui mic accisent ci se schimba pe plata asigurarii. iar dupa reparatie, nefiind afectata structura, nu se considera masina cu accident. reprezentanta iti spunde doar ca a fost schimbat x sau y. un exemplu: in marite la un semafor m-a atins unul usor de tot in spate. pratic mai nimic. tptusi expertul de la asigurare a facut un deviz de schimbare fusta spate, ceva suporti si lacuit. scor ca.2700!

Link to comment
Share on other sites

2700e sunt un rahat pentru o reparatie in reprezentanta. O lovitura superficiala, care implica bara, far, capota sare cu mult de 2700e. Daca era cazul de trager, airbag sau alte prostii, te uitai la reparatii de 10.000e sau mai mult. O masina cu o reparatie de 2700e nu e dauna totala, nici pe departe. Se poate intampla oricui sa fie implicat intr-o tamponare usoara sau pur si simplu sa intre cu botul masinii intr-o bordura mai inalta sau vreun stalp de parcare.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut deviz de reparatie al unui Logan 2015 care avea nevoie de capota+faruri+bara si multe maruntaie (nu au sarit airbagurile) si era un total de 3800-4000 euro. La reprezentanta Bmw o reparatie de "accident" de 2700 euro nici nu cred ca merita luata in considerare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2700 de euro e nimic pt costurile de reparatie de afara din reprezentanta BMW. MI-au cerut mie 2000 sa schimbe bara fata la E46 de euro in 2006 La Jorssen Aartselaar (Belgia). Macar astia iti zic cat a costat reparatia si au si devizul sau lista pieselor cu ce s-a schimbat. Nu orice masina usor atinsa sau usor lovita e dauna totala.
Link to comment
Share on other sites

Fiind in cautarea unui 525d, ma tot interesez de ele. In momentul de fata am tot cautat pe bmw.de si cum am tot dat mesaje celor din reprezentantele din Germania, astazi mi-a raspuns unul care pt o masina de 24.990Euro, mi-a zis ca a avut accident, reparatia costand 2700Euro. Pana la urma si reprezentantele vand masini pocnite si reparate. Destul de aiurea as zice. Se poarta si la noi cu cei de la Automobile Bavaria cu ale lor Used Cars. Deci grija.

 

 

Zi mersi ca ti-au spus de reparatie . Mai rau e cand afli de accidente dupa cumpararea masinii. Si da, 2700e e putin pentru o reparatie la reprezentanta in Germania, mai ales la BMW. Mie pentru o usa spate zgariata , puntea spate , o janta pe 18'' si un prag zgariat la un vw passat din 2002, mi-au facut un deviz de 8500e+TVA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.