Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am deschis acest poll pt. ca sunt curios care este parerea voastra.

 

Pana acum toate masinile pe care le-am cumparat le-am luat din Germania ,acum ma gandesc daca mai merita . :unsure:

 

Incerc sa fac aici o lista cu avantaje si dezavantaje . Postati si voi parerile voastre :

 

 

Masini second din Germania :

 

avantaje

 

- se stie ca in general nemtii nu isi bat joc de masini . la ei revizia e facuta la timp si nu fac schimbul de ulei si filtre pe rampa in spatele blocului sau in orice service de

"meseriasi" care se bat cu pumnul in piepe ca stiu ei un ulei mai bun decat Castrol etc. <_<

 

-au drumuri bune spre deosebire de drumurile noastre ,destule cu gropi,mult praf etc. :blink:

 

-carburnatii la ei sunt de calitate superioara . eu cand mereu cand am alimentat din Germania, Austria am simtit o diferenta .

 

dezavantaje

 

- in Germania nu poti sa testezi masina . in general te lasa sa mergi cateva sute de metrii cu ea , nu stiu pe nimeni sa fii mers cu masina la AB in Germania ,sa o puna pe tester etc. deci te poti trezi cu surprize cand ajungi in Ro. :)

-timpul pierdut .pt un om de afaceri o saptamana pierduta prin Germania in lung si in lat inseamna mult. plus ca poti sa nu gasesti ce ai nevoie .

-stresul de dupa cu inmatricularea etc. si aici amintesc doar cozile de la rar . imposibilitatea de programare , cozile de la politie .

 

 

Masini din Romania :

 

avantaje :

 

-timp

-e mult mai usor sa verifici masina .

-cel putin la leasing sunt multi la noi care "se intind" mai mult decat pot si asa ajung in cate luni sa dea masina platita pe jumatate si pe degeaba ca deh .pe langa ca pierd avansul e posibil sa fie dati in judecata de firma de leasing sa mai piarda si locuinta. sau incearca sa recupereze macar o suma modeste decat sa piarda toti banii. :bashwall:

 

 

dezvantaje :

 

-sunt multi la noi care isi cumpara masini peste puterea lor financiara si asa te trezesti ca intarzie zeci de mii de km cu revizia, schimbul distributiei etc.

-drumurile noastre si asta spune multe.

 

Ce parere aveti ? De unde ati cumparat masini SH pana acum ?

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi fost varianta, cumpar recent aduse in de tara 2-3 luni, le poti face test si pana sa o cumperi tu daca e sa pice ceva pica.

 

Am un prieten care si-a cumpara recent un A8. Inainte sa-si cumpere a verificat dupa serie zeci de Audi A6 de pe autovit.

Doar 3 masini aveau km reali .Majoritatea aveau 250.000-300.000 km la iesirea din Germania <_<

Link to comment
Share on other sites

depinde, poti sa iei si din De o cazatura si poti nimeri si de la noi sa iei o masina buna. Eu am luat si de aici si din germania, am avut masini bune. Cel mai mult conteaza cum a fost exploatata de catre fostul proprietar

Dar votez germania, cand cauti masina mai dai o tura si pe la pufurile lor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum povestea cu km reali e cu dus si intors, mai credeti in basme ?

 

eu cred ca nu conteaza km , conteaza cum a fost intretinuta masina .

ca ii place romanului sa ii arate < 100.000 km in bord e alta poveste .

am vazut o discutie pe forum in care un user avea mare dreptate . e posibil ca o masina de 200.000 km bine intretinuta sa fie mai buna decat una cu 50.000 parcursi condusa de vre-un pustan teribilist .

Link to comment
Share on other sites

Totul tine de noroc, masina mea am luat-o din Alba Iulia. MINI-ul l-am luat din Germania. Ambele merg bine mersi in continuare, a mea de 3 ani si MINI-ul de 2,5 ani. BMW-ul are 214.000, l-am luat la 150.000, MINI-ul are 67.000, l-am luat la 44.000 km
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai in Germania sunt mai intretinute masinile... in marea majoritate a cazurilor.

Sa nu credeti ca in Germania nu poti lua o masina cu km dati inapoi, eu am luat, nu una.

Dar ca un mare plus, daca stii ce cauti, ai mult mai multe sanse sa gasesti o masina intretinuta acolo, cu consumabilele schimbate la timp, decat la noi.

Link to comment
Share on other sites

GERMANIA.

 

Eu nu cred ca EU sau TU poti cumpara o masina buna in Romania second hand, cred ca se aplica si la masini noi in tara asta <_<

 

Serios vorbind, totul aici in Romania se face pe baza de pile. Daca ezista pe piata o masina buna cu pret bun si fost proprietar serios, bine intretinuta etc. ( comparabila cu una din DE), aceasta nu va ajunge nici macar la rubrica vanzare, ea va fi cumparata de un prieten al vreunei persoane etc.

 

Stii povestea.

 

Iar referitor la Germania, eu de 10 ani am cumparat in familie doar masini din DE, nu am avut cu nici una NICI O problema.

 

Mai mult decat atat, in Germania trebuie sa te feresti de un singur lucru, de romani, turci, cehi etc. - de hiene

 

Pai se pune problema sa cumperi de la hiene din cusca?

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca e nu prea se merita sa cumperi masina din Germania pt simplu fapt ca nu ai posibilitatea s-o verifici cum trebuie, doar nu o sa iei masina pe incredere, doar fiindca ai auzit ca nemtii isi ingrijesc masinile.

In plus o masina ingrijita in Germania este foarte scumpa fata de una similara din Ro

Dc mai pui si zile pierdute, posibilitatea sa nu gasesti masina pe plac, stres, etc, chiar nu mai e smecherie.

In definitiv foarte multe masini sunt aduse din Germania, tinute cateva luni, un an si revandute, deci dc tii neaparat sa iei masina rulata in De poti sa iei si din tara.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

@slacker: e a 2-3 oara cand afirmi ca in Germania nu se pot testa masinile si e gresit acest lucru. Oricand poti sa iesi cu masina s-o testezi in Germania. Poate la particulari sa intampini ceva probleme, dar si acolo foarte rar. Nemtii sunt obisnuiti cu ideea ca masina nu se cumpara din poze, li se pare normal sa testezi masina inainte de cumparare. au nr de handleri cu asigurare, ai pus nr pe masina si iesi la plimbare. Poti sa anunti ca mergi la un service cu masina, ca iesi pe autostrada, etc, nu e problema.

Eu am votat Germania din simplul motiv ca e oferta mai diversificata, piata mai mare. Nu e simplu nici acolo pt ca si acolo sunt o gramada de nenorociti. Sunt prea putini nemti care se mai ocupa cu vanzare auto SH, restul sunt adunaturi de diverse nationalitati.

Recunosc insa ca de vreo 6 luni am vazut si pe Romania niste oferte de am ramas masca la anumite masini. In Romania nu mi-e frica asa mult de masinile cu km dati inapoi, pt ca personal e cel mai putin important aspect la cumpararea masinii. Insa mi-e frica de masinile aproape noi, cu km putini si reparate dupa o dauna totala. am vazut cateva lucrari d-astea si m-au dat pe spate. Macar in Germania nu risti astfel de lucruri, acolo e pe baza de puscarie. La noi inca e haiducie.

Link to comment
Share on other sites

Germania...

am mai spus si in alte posturi, la noi samsarii umplu tragurile auto cu masini cu km dati inapoi, cu masini tamponate si reparate in Ro. De multe ori este mai ieftina o masina adusa din Germania si inmatriculata cu numere de Ro decat costa masina in De.(facand o medie a preturilor din Germania) Motivul este mai sus precizat.

Link to comment
Share on other sites

GERMANIA ...e diferenta mare ...nu as lua din tara decat daca e adusa de cineva care il cunosc ...eu am fost personal de doua ori nu se compara....

 

ai sa ramai uimit ca primele pagini de pe mobile cu cele mai ieftine au cateva bube, si sigur cele mai ieftine se aduca la noi.

neamtul se duce la revizie si nu-i schimba filtrul de combustibil , nici cel de aer decat foarte rar si cel de polen si mai rar!

 

si cum zicea cineva mai sus: "In plus o masina ingrijita in Germania este foarte scumpa fata de una similara din Ro"

 

stiti cum se spune : masina sh e loterie!

Link to comment
Share on other sites

@slacker: e a 2-3 oara cand afirmi ca in Germania nu se pot testa masinile si e gresit acest lucru. Oricand poti sa iesi cu masina s-o testezi in Germania. Poate la particulari sa intampini ceva probleme, dar si acolo foarte rar. Nemtii sunt obisnuiti cu ideea ca masina nu se cumpara din poze, li se pare normal sa testezi masina inainte de cumparare. au nr de handleri cu asigurare, ai pus nr pe masina si iesi la plimbare. Poti sa anunti ca mergi la un service cu masina, ca iesi pe autostrada, etc, nu e problema.

Eu am votat Germania din simplul motiv ca e oferta mai diversificata, piata mai mare. Nu e simplu nici acolo pt ca si acolo sunt o gramada de nenorociti. Sunt prea putini nemti care se mai ocupa cu vanzare auto SH, restul sunt adunaturi de diverse nationalitati.

Recunosc insa ca de vreo 6 luni am vazut si pe Romania niste oferte de am ramas masca la anumite masini. In Romania nu mi-e frica asa mult de masinile cu km dati inapoi, pt ca personal e cel mai putin important aspect la cumpararea masinii. Insa mi-e frica de masinile aproape noi, cu km putini si reparate dupa o dauna totala. am vazut cateva lucrari d-astea si m-au dat pe spate. Macar in Germania nu risti astfel de lucruri, acolo e pe baza de puscarie. La noi inca e haiducie.

 

pe mine nu m-au lasat sa testez masina . <_<

am stat vreo jumatate de ora sa scata vre-o 5 masini ca sa poata iesi masina pe care o vroiam din parcarea autohouseului ,mi-au pus numere de handler si am scos-o pe drum . nu am facut nici un km cu ea si mi-a spus sa o duc inapoi , nu m-a lasat sa-i dau talpa :bashwall:

 

masina era brici .

 

subscriu la partea ca in Romania gasesti oferte de ramai tampit :)

 

cine a mai testat masinile in germania inainte sa le cumpere ? de curizitate care sunt costurile si cat a durat ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.