Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Aprox. 40-50euro o constatare, 30min, 1 ora depinde de service. Cu multe zambete scoti gratis un istoric service.

Nu contest ca intalnesti si handleri handicapati, am dat si eu d-astia dar nu cumpar de la ei. Si le si spun de ce nu cumpar. Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. Acum mai conteaza si cum te prezinti la handleri. Cand vad tot felul de taranushi in slapi si maiou, cu o tarla de pamant sub unghii, care vin sa cumpere prin parcurile din Germania ma gandesc ca la aia nici cateaua sa mi-o plimbe nu le-as da. Mi-e rusine ca sunt roman, nici nu mai vorbesc romaneste cu ei in preajma.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am testat vreo masina cumparata din Germania....

 

Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. .

Crezi ca ii intereseaza?Ei vand in toata Europa,putin ii intereseaza ca le spui amicilor sa nu cumpere de la ei <_<

Link to comment
Share on other sites

Apropo de revizii la nemti, am vazut mute anunturi in care era pe cartea de service schimbul de ulei era facut la cel putin 30k chiar la mai mult.

Eu zic ca cei mai multi nemti isi cumpara masina in primul rand ca o utilitate si de-aia nici nu prea le pasa asa mult de ea, pe cand romanu(nu toti) cand are o masina buna nu stie cum sa umble cu ea si ii face revizii si la mai putin de 10k.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am testat vreo masina cumparata din Germania....

 

Si le spun si ca nu va mai veni nici un roman sa cumpere de la ei cu atitudinea asta, ca am duc in tara si vorbesc cu toata lumea sa-i evite. Sa vezi ce fete pun si cum isi schimba atitudinea la vrajeala d-asta. .

Crezi ca ii intereseaza?Ei vand in toata Europa,putin ii intereseaza ca le spui amicilor sa nu cumpere de la ei <_<

sa stii ca ii intereseaza. Tot estul europei cumpara de acolo si cea mai mare piata pentru ei este Romania in afara de Rusia poate.

Confirm faza cu testatul. se poate testa orice masina. Daca refuza intorci spatele si ai plecat mai sunt inca 10 pe aceasi strada.

arabii nu sunt neaparat nenorociti ci voi nu stiti sa tratati cu ei. Pentru ei negocierea e o arta. Le face placere . Odata dupa ce m-am porcit cu unul 30 de min la pret si a lasat aproape 30 % omul a inceput sa rada si m-a invitat la el acasa sa ma serveasca cu o cafea si baclavale facute de nevasta... Problema nu e ca o masina are niste defecte.. e normal e SH si e relativ ieftina. Problema e cat platesti pentru ele. O masina care in curte la neamt particular e 3000 o iei cu 2900. Una care e 4000 la un arab daca stii ce vrei o iei cu 3300 dar bagata in service si cu ce probleme ai observat rezolvate.

De rusi nu stiu dar eu personal am avut numai expereinte ok cu handleri arabi sau turci. Si ma repet.. ei nu incearca din rautate sa iti vanda o masina spraevaluata.. ci e prost cine nu negociaza cu ei..pentru ca se negociaza, spre deosebire de nemti.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios toti cei care ati votat Germania cand o sa vina vremea sa va vindeti masinile ingrijite, bune, cu km reali ce o sa-i recomandati unui eventual client ? Sa se duca in Germania sa-si cumpere masina ?:) Concluzia e una singura ....masina SH e o loterie, trebuie s-o testezi, s-o verifici in service si sa ai si putin noroc indiferent de unde o cumperi. Bafta la cumparare/vanzare <_<
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios toti cei care ati votat Germania cand o sa vina vremea sa va vindeti masinile ingrijite, bune, cu km reali ce o sa-i recomandati unui eventual client ? Sa se duca in Germania sa-si cumpere masina ?:bashwall: Concluzia e una singura ....masina SH e o loterie, trebuie s-o testezi, s-o verifici in service si sa ai si putin noroc indiferent de unde o cumperi. Bafta la cumparare/vanzare <_<

 

dupa ce stau 10 minute in autovit si vad ce personaje sunt acolo , mi-as lua masina si din groenlanda . Nu o sa se compare niciodata modul de exploatare din Romania cu cel din Germania , si sincer nu stiu cati nemti isi repara masinile din dezmembrari , nu stiu cati nemti baga motorina de la RATB-isti si de la tractoristi . Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci . Sunt masini bune si in Romania doar ca trebuie sa ai mult noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci .

Aici te contrazic. Faptul ca isi face periodic revizia, dar nu o face intr-un service, inseamna intretinere proasta? Poate propietarul respectiv e pasionat, sau mecanic sau ce o fi si prefera sa o faca chiar el. Cat timp masina este intretinuta corespunzator, nu vad ce relevanta are unde este reparata. Poate sa o repare si in statia de tramvai, cat timp tehnic este impecabila chiar nu are importanta.

Link to comment
Share on other sites

Asta numai un diliu o poate face! Ramane sa-ti dai seama cand cumperi masina daca ai de-a face cu un astfel de specimen.

Piesele SH au si ele utilitatea lor, insa trebuie sa fii nebun sa le folosesti la sistemul de franare, suspensie.

Link to comment
Share on other sites

Nu este frumos sa generalizezi :)

Oricum se stie de unde prefera Romanii sa ia masini si rezultatul doar (re)confirma acest lucru :bashwall:

 

Nu generalizez pentru cĂŁ n-am spus cĂŁ toĂži fac asta. <_<

 

Din pĂŁcate sunt mulĂži care fac aÂşa.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat masina din DE...

Inainte de asta am sapat la greu.

O regula general valabila ar fi sa o iei de la neamt, nu de la turc, rus, polonez, roman etc...

Neamtul de la care am luat-o eu mi-a dat masina+GPS+casetofon+un set de roti de iarna cu jante de aliaj (gumele aveau un sezon iar jantele aveau un an). Gumele de pe masina (tot pe jante de aliaj) erau si ele doar la prima vara.

Daca o cumpara un samsar, ala o revindea cheala in RO....

In concluzie....nu mi-as cumpara masina din RO decat daca as cunoaste bine de tot atat proprietarul, cat si masina.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai vorbim de drumuri si de revizii sub nuci .

Aici te contrazic. Faptul ca isi face periodic revizia, dar nu o face intr-un service, inseamna intretinere proasta? Poate propietarul respectiv e pasionat, sau mecanic sau ce o fi si prefera sa o faca chiar el. Cat timp masina este intretinuta corespunzator, nu vad ce relevanta are unde este reparata. Poate sa o repare si in statia de tramvai, cat timp tehnic este impecabila chiar nu are importanta.

 

mai bine fac revizia sub nuci, cu ulei si filtre cumparate de mine, decat la reprezentante unde stiti ce,cum si cat se schimba din consumabile si din alte piese dupa masini!

Link to comment
Share on other sites

In germania sunt masini bune, dar tinand cont de SUPRAtaxa de inmatriculare... nu prea se mai merita decat la cele mai scumpe care sar de 10-15k euro

 

Si la noi gasesti destul de bune in banii astia, ba chiar unele comparabile cu cele din DE daca ai ceva rabdare. Mai au ele la activ acolo drumuri proaste, dar asta e tara in care traim <_<

 

 

Nu ar fi mai bine sa ne mutam noi cu totu acolo ?:)

Link to comment
Share on other sites

Sunt in asentimentul lui CristiB...mai bine o masina de la nemti decat de la noi. Mai ales daca e la aceeasi bani. Si eu am luat-o tot din Germania. Si am preferat sa mai dau cateva sute de euro in plus pe transport decat sa ma risc si mai mult sa o cumpar de la vreun samsar. Si am avut noroc de am dat de o masina exceptionala dintr-un showroom de la tara. Masina impecabila din toate punctele de vedere. Ce m-a surprins in mod placut a fost faptul ca era de curand curatata, polishata iar cauciucurile erau noi noute...225-50-R16...si cea de rezerva inclusiv. Cauciucuri Michelin Pilot iar rezerva Dunlop. Gentile parca noi. Interiorul curat, nimic zgariat, nimic indoit ori lovit. Motorul la fel. Si inca ceva. Consumabilele recent schimbate. Carte de service cu reviziile facute la timp...ce sa mai...neamtul e neamt. Oare cine de la noi ar fi dat masina asa? Si la 3000 de euro? Dohhhh!
Link to comment
Share on other sites

tot din Germania as lua masina daca ar fi sa mai achizitionez un BMW ,cel putin eu gandesc in felul urmator: recomandat ar fi sa ei masina tot asa de la cienva care e pasionat de aceasta marca si a pus suflet in masina ,bineinteles cum sunt majoritatea de pe bmwsyndycate....am vazut acolo chair si masini care se vand...cer mai mult persoanele de acolo,dar eu unu as lua o masina cu 2000e in plus,dar sa stiu ca nam treaba cu masina aia.....

 

nu sa o cumpeeri din Romania ,bai sa vezi ce ieftina am luato...si in 2 ani din 9000e ajungi sa bagi in masina pana la 11 000e....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.