Jump to content

De unde cumparam masiniSH ?


slacker

De unde cumparam o masina SH ?  

836 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

 

la noi, poti ajunge foarte usor victima unei escrocherii, mai ales daca esti "habarnist"... de pilda nu vei sti niciodata ce fel de documente a avut masina inainte de inmatriculare sau la import... i s-o fi platit oare taxa pe bune sau nu... te vei trezi cu sechestru pe bun, pt ca viza de la financiar a vanzatorului era naspa?!

 

si exemplele pot continua...

 

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia <_>

Link to comment
Share on other sites

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

 

la noi, poti ajunge foarte usor victima unei escrocherii, mai ales daca esti "habarnist"... de pilda nu vei sti niciodata ce fel de documente a avut masina inainte de inmatriculare sau la import... i s-o fi platit oare taxa pe bune sau nu... te vei trezi cu sechestru pe bun, pt ca viza de la financiar a vanzatorului era naspa?!

 

si exemplele pot continua...

 

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia :blink:

 

http://www.hunedoreanul.ro/comunitate/bmw-...la-deva-4306394 ce fac romanasii nostrii :) .

 

mai era o stire pe protv .dar nu am gasit-o . si-a cumparat unul e60 din italia prin 2004 cand abia aparuse. a dat 60 de mii pe ea si cand a ajuns in tara si s-a dus sa o inmatriculeze..surpriza <_< masina era furata .

 

i-au luat-o , i-au pus sigiliu pe ea si abia anul asta dupa multe procese a demonstrat ca e nevinovat si cand sa-si ia masina inapoi (tinunta in sechestrul politiei) nu mai avea navigatie, casetofon , un telefon si mai erau :bashwall: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Se mai gasesc masini bune si pe la noi doar la cei care si le aduc de dincolo si au grija de ele ca de lumina ochilor. Dar oricat ar avea, nu face cat masina adusa. NU ARE CUM (parerea mea).

 

Ma uit si eu la a mea si vad ca mai apare o zgarietura sau o indoitura mica ori un punct de rugina mic. Le repar si apar altele...orice as face numai e ce a fost. Asta e tara noastra cu binevoitorii de pe trotuare sau de pe strada, parcarile noastre, drumurile etc. Suntem niste inapoiati...si ne batem joc de ce e bun. Asta ne e soarta si va mai trece multa apa pe Dunare pana vom ajunge si noi la un oarecare nivel de civilizatie si gandire.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

 

la noi, poti ajunge foarte usor victima unei escrocherii, mai ales daca esti "habarnist"... de pilda nu vei sti niciodata ce fel de documente a avut masina inainte de inmatriculare sau la import... i s-o fi platit oare taxa pe bune sau nu... te vei trezi cu sechestru pe bun, pt ca viza de la financiar a vanzatorului era naspa?!

 

si exemplele pot continua...

 

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia <_<

hai lasa ca mai povestea cineva pe forum ca si-a luat masina cu garantie premium si aruncau unul pe altul dealerul pe asigurator fara sa rezilve niciunul problema.

Link to comment
Share on other sites

desi sunt un tip patriot, eu unul nu m-as risca sa arunc o palarie de bani pe o masina din Romania, unde kilometrii sunt dati inapoi "la greu", iar infractiunea de inselaciune in forma continuata se cheama deja meserie... stiti si voi care-i aia :)

 

Nu are a face patriotismul cu asta...poate pt Vadim si amicul lui cu maibah....

Iar raspunsul la intrebarea ta, cred ca il stiu : PARLAMENTAR <_<

Link to comment
Share on other sites

nu m-as mai complica sa ma duc pana in Germania, se dau tepe si se masluiesc masini si la ei destule....

 

daca iei o masina sh depinde doar de noroc....iar ca sa fi sigur ca ai noroc,trebuie pe langa banii de achizitie sa mai ai macar un 5 mii de euro pt eventualele reparatii...sau schimbi tot ce este consumabil (ambreiaj,turbo,fullie,suspensie,frane) si o faci ca noua...

 

daca iti cumperi masina din autovit ,este ca si cum ai lua din Germania... <_< (poti sa o iei si cu nr de Germania ,daca te incanta mai mult) :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

io zic ca tot din germania da fiti atenti ce masini cumparati din germania ca nemtiii mai nou aduc masini din franta si le repara daca au fost lovite si le vand ca si cum masina ar fi fost cumparata din germania asa ca mare atentie de unde si de la cine cumparati masini din germania.... pt ca stiu un caz ca un prieten sa dus in germania sasi cumpere masina si cand a venit acasa a ramas mut cu ce masina sa ales ........ masina acea fusese recarosata in franta de 2 ori nic nu mai era ca de fabrica....... mare grija!!!!!!! :) <_<
Link to comment
Share on other sites

io zic ca tot din germania da fiti atenti ce masini cumparati din germania ca nemtiii mai nou aduc masini din franta si le repara daca au fost lovite si le vand ca si cum masina ar fi fost cumparata din germania asa ca mare atentie de unde si de la cine cumparati masini din germania.... pt ca stiu un caz ca un prieten sa dus in germania sasi cumpere masina si cand a venit acasa a ramas mut cu ce masina sa ales ........ masina acea fusese recarosata in franta de 2 ori nic nu mai era ca de fabrica....... mare grija!!!!!!! :) <_<

Se aduc din Franta dar se vede pe brieful mare. Cine casca o chii nu e problema. Nu as lua masina din Franta. Se aduc si din Luxembourg care sunt in general peste masinile de Germania ca nivel de intretinere, km efectuati mult mai putini dar au si un pret pe masura.

Link to comment
Share on other sites

In Belgia e misto ca se pot certifica kilometrii. Te duci cu masina, platesti o taxa, aia fac o expertiza si spun daca Km sunt reali sau nu. Sunt multe la vanzare care au certificatul asta. Masinile sunt ingrijite in general.
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-as lua masina inmatriculata in Romania nici batut cu ranga <_< .

Pentru un SH e neaparat nevoie sa fii tu primul proprietar aici in tara (adica sa nu fi fost bagata prin gropile autohtone si forjata bine plus smenuita de cretini inainte de vanzare). Vanzatorul roman e mai parsiv ca turcu'.

Sunt destul de multe parcuri auto SH pe la noi care aduc masini bune de afara (mai ales cele din Ardeal ), doar sa platesti taxa auto. Si daca respectiva masina adusa de afara a avut un proprietar de peste 40 de ani....poti s-o si pupi :) .

Edited by lucianpurdescu
Link to comment
Share on other sites

Din Germania, asta e clar prima optiune pentru mine. Din Romania doar daca as cunoaste bine proprietarul si masina, altfel nu m-as prea incumeta. Am cumparata masina din Germania, cea pe care o am acum, fara ca macar sa o misc 1 metru din fata garajului propietarului pentru ca o rezervasem si omul o radiase pana am ajuns eu sa o iau. Am luat de buna garantia verbala pe care acesta mi-o daduse, pana azi(1 an de atunci) nu am avut vreo problema cu masina. Cel de la care am cumparat-o era un domn de-o seama cu tatal meu(50 ani) si neamt 100%...cu masini cumparate de la propietari nemti nu am avut probleme in schimb am cumparat una de la un turc, alta de la un un autohaus al unui francez si cu astea au fost ceva probleme. Ca si concluzie, Germania (vanzator neamt privat sau reprezentata ori handler neamt) este cel mai bun loc de unde iti poti lua o masina buna, chiar daca poate e un pic mai scumpa.
Link to comment
Share on other sites

Germania, dintr-o mie de motive... printre care GARANTIA LEGALA a vanzatorului (1 an), obligatorie la nemti...

 

l

 

Cum e treaba asta ??? Ca nu prea inteleg ...masina SH are 1 an garantie in Germania? nu vb de garantii extinse oferite de BMW.

 

Si tot nu mi-ati raspuns dragi colegi, voi ce faceti cu masinile cumparate din Germania? Sa cred ca atunci cand o sa vina vremea sa le schimbati o s-o laudati ca e cea mai buna sau va duceti in tirgul auto si daca aveti un potential client il sfatuiti sa cumpere masina din Germania ? :) Interesant ...eu zic ca se pot lua masini bune si de aici din Ro ...mai ales ca le puteti verifica foarte bine la un service auto inainte de a cumpara. AAA ...DA masina mea e de vanzare de asta sustin sus si tare ca se pot gasi masini si in RO <_< Nu toti romanii suntem samsari, hoti, oameni care isi bat joc de masini, masluiesc km sau repara masina cu piese SH. Daca nu ne respectam noi ...cum vreti sa ne respecte strainii.

Link to comment
Share on other sites

Si tot nu mi-ati raspuns dragi colegi, voi ce faceti cu masinile cumparate din Germania? Sa cred ca atunci cand o sa vina vremea sa le schimbati o s-o laudati ca e cea mai buna sau va duceti in tirgul auto si daca aveti un potential client il sfatuiti sa cumpere masina din Germania ? :) Interesant ...eu zic ca se pot lua masini bune si de aici din Ro ...mai ales ca le puteti verifica foarte bine la un service auto inainte de a cumpara. AAA ...DA masina mea e de vanzare de asta sustin sus si tare ca se pot gasi masini si in RO <_< Nu toti romanii suntem samsari, hoti, oameni care isi bat joc de masini, masluiesc km sau repara masina cu piese SH. Daca nu ne respectam noi ...cum vreti sa ne respecte strainii.

 

Daca nu ai fi avut masina la vanzare, cam cum ar fi aratat postul tau? Procentul de a-ti lua teapa cu o masina inmatriculata in tara e foarte mare. Ok tu esti de buna credinta si cred asta si sigur mai sunt si altii (cu o floare nu se face primavara), insa zi-ne si noua (ca-ti vinzi masina) cam cine s-a aratat de achizitionarea autoturismului (exceptand persoanele de pe forum)? Nu-i asa ca probabil ai fost contactat si de: samsari , tigani-samsari, tinerei semianalfabeti care-si iau bemveu sa-si plimbe femeia manelista cat mai in forja posibil, etc. E, astia vor vinde la randul lor masina.

Totusi daca ar fi sa-mi iau o masina de o capacitate mai mare (sa mi se para taxa auto prea mare) as apela probabil la publicitatea de pe forum, unde sunt masini carora li se cunoaste istoricul, altfel nu.

Edited by lucianpurdescu
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai fi avut masina la vanzare, cam cum ar fi aratat postul tau?

 

 

 

banuiesc ca tu ai luat-o din Germania... <_<

 

cand oi vrea sa o vinzi,stiind ca ai ingrijit-o cat de cat...ce faci..?!

 

te duci cu masina in Germania sa o vinzi acolo ?! :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

snobismul la romani este pe primul loc.

nu cred ca o sa ma duc in veci in Germania sa cumpar o masina sh, pierd o gramada de timp si la fel de usor pot sa-mi iau teapa, la noi cel putin am posibilitatea s-o duc la reprezentanta pentru o verificare totala.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai fi avut masina la vanzare, cam cum ar fi aratat postul tau?

 

 

 

banuiesc ca tu ai luat-o din Germania... <_<

 

cand oi vrea sa o vinzi,stiind ca ai ingrijit-o cat de cat...ce faci..?!

 

te duci cu masina in Germania sa o vinzi acolo ?! :bashwall:

 

In nici un caz nu ma duc in targ (deci n-o sa calc in viata mea acolo) pentru ca n-am chef sa fiu abordat de personaje care nu stiu cum se acorda subiectul cu predicatul (nu stiu oricum ce-s alea) si sa mai fiu si poluat sonor cu niste manele din alea, cica 'blues', deci Horror ! :)

Probabil as apela la forum, daca nu, pa! (oricum nu o vand).

Edited by lucianpurdescu
Link to comment
Share on other sites

Probabil as apela la forum, daca nu, pa! (oricum nu o vand).

 

 

Eu am avut un opel vectra b...l-am vandut prin anuntul de pe site-ul autovit...cam in 3 saptamani,e drept nu era nici criza, dar suna telefonu de numai scapam de ei si la 1 noaptea... :)

 

vandusem masina si tot mai sunau...ma plictisisem sa tot le spun ca am vandut-o...sau respingeam apelul la numere necunoscute.. :bashwall:

 

snobismul la romani este pe primul loc.

 

 

aici nu te pot contrazice... <_<

Link to comment
Share on other sites

Probabil as apela la forum, daca nu, pa! (oricum nu o vand).

 

 

Eu am avut un opel vectra b...l-am vandut prin anuntul de pe site-ul autovit...cam in 3 saptamani,e drept nu era nici criza, dar suna telefonu de numai scapam de ei si la 1 noaptea... :)

 

vandusem masina si tot mai sunau...ma plictisisem sa tot le spun ca am vandut-o...sau respingeam apelul la numere necunoscute.. :unsure:

 

snobismul la romani este pe primul loc.

 

 

aici nu te pot contrazice... <_<

 

ai pus-o la vanzare sub pretul pietei sau sunt atat de cutat opel vectra b ? :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.