Jump to content

inlocuire debitmetru 316 77kw e46 din 2000


dinu m

Recommended Posts

cel mai bine este sa fie stearsa eroarea odata cu montarea noului debitmetru.

ps: mai exista si varianta 2, adica montezi , mergi ~50-100 km si ecu inregistreaza noile valori DAR cum zicea cineva mai sus eroarea ramana stocata . pe bord nu mai apare nenorocitul de check engine dar eroarea este momorata.

succes

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

Urmaresc forumul de ceva vreme si m-am inrergistrat si eu azi. La fel ca multi de aici am si eu aceeasi problema cu check engine <_<

pe un 316i 1895cmc din 99. Sunt din TM,am fost la "cel mai bun meserias" din oras mi-a pus testerul si mi-a spus ca e debitmetrul ,si problemele apar peste 3000 de ture. Citind aici pe forum ca multi au schimbat debitmetrul si au avut probl in continurae cu check engine, ajungand la schimbat lambda,valva etc. tinand cont si de pretul de 1000de ron pt un Bosch am mai fost la alt tester care mi-a spus ca nu e debitmetrul si ca "ia aer pe undeva dar nu e debitmetrul".

Pls help cu un sfat ca deja o iau razna cand vad "check engine" si mai aud de debitmetre!!! :)

Sa mai incerc alt tester. Reprezenatanta locala BMW nu e cea mai laudata dpdv al profesionalismului si al pretului ff piperat pe diagnoza.

Sa iau codul de eroare, pe cine sa mai cred ca o sa ajung si eu sa schimb toate piesele degeaba dupa cum vede fiecare"meserias".....

Sper ca nu va stresez cu o problema deja discutata si rasdiscutata aici.

Thx

:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

vechea caseta: scoate mufa de la debitmetru si da o tura asa, masina ar trebui sa traga in draci, pana in limitare! daca e asa, e clar ca e debitmetrul!

eu am avut aceeasi problema, dar nu am luat debitmetru Bosch, am luat Pierburg(aproape jumate de pret) si ma pot declara multumit!

Link to comment
Share on other sites

vechea caseta: scoate mufa de la debitmetru si da o tura asa, masina ar trebui sa traga in draci, pana in limitare! daca e asa, e clar ca e debitmetrul!

eu am avut aceeasi problema, dar nu am luat debitmetru Bosch, am luat Pierburg(aproape jumate de pret) si ma pot declara multumit!

 

Hello

 

Mersi de raspunsul f rapid

Am incercat deja faza asta. Am scos mufa, masina merge identic zic eu( poate o diferenta insesizabila) ca si cand mufa ar fi conectata....

Asta inseamna ca nu e debitmetrul?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.