Jump to content

Carlig remorcare E46


zixx

Recommended Posts

Are cineva instalat pe un E46 ?Eram curios sa vad cum arata.

Am inteles ca exista o varianta cu carlig detasabil,il montezi doar cand ai nevoie.

84070[/snapback]

 

Mergi la agatzat? Sau care ii faza? :blink:

Link to comment
Share on other sites

am vazut asa ceva pe o serie 3 din 2001 -320d (E46 cred ca asta e..)

asa o luase de la nemti posesorul, e un sistem destul de simplu de instalat

(cred ca venea din fabrica cu el ca optional)...de fapt vroia sa il vinda ca nu are ce face cu el..daca vrei ma interesez...si iti dau un pret

De tras trage lejer 2 ATV-uri..neamtul punea o remorca de aia mare in sapte...de dormit in ea... :blink:

Edited by books
Link to comment
Share on other sites

Are cineva instalat pe un E46 ?Eram curios sa vad cum arata.

Am inteles ca exista o varianta cu carlig detasabil,il montezi doar cand ai nevoie.

84070[/snapback]

 

 

Am eu pe al meu e46 un astfel de carlig. Ce te intereseaza mai exact ?

Link to comment
Share on other sites

am vazut asa ceva pe o serie 3 din 2001 -320d (E46 cred ca asta e..)

asa o luase de la nemti posesorul, e un sistem destul de simplu de instalat

(cred ca venea din fabrica cu el ca optional)...de fapt vroia sa il vinda ca nu are ce face cu el..daca vrei ma interesez...si iti dau un pret

De tras trage lejer 2 ATV-uri..neamtul punea o remorca de aia mare in sapte...de dormit in ea... :blink:

84098[/snapback]

 

Sunt interesat,doar daca este sistem cu carlig detasabil(bineinteles si instalatie electrica) !

 

 

Am eu pe al meu e46 un astfel de carlig. Ce te intereseaza mai exact ?

84103[/snapback]

 

Intre timp am sunat la AB si m-am lamurit cat de cat.Exista 2 tipuri de carlige,unul fix si unul la care se detaseaza bratul cu nuca si ramane doar traversa dintre lonjeroane(il folosesti doar cand ai nevoie).

 

Thanks

:)

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat,doar daca este sistem cu carlig detasabil(bineinteles si instalatie electrica) !

Intre timp am sunat la AB si m-am lamurit cat de cat.Exista 2 tipuri de carlige,unul fix si unul la care se detaseaza bratul cu nuca si ramane doar traversa dintre lonjeroane(il folosesti doar cand ai nevoie).

 

Thanks

:)

84170[/snapback]

 

Pai e detasabil ca acu e scos... :blink:

Sa il intreb sa vedem ce zice si cu eletrica aia...stiu ca a adus masina cu carlig pe ea si apoi l-a scos...

Da-mi un mail ceva sa il pun sa ia legatura cu tine...

Link to comment
Share on other sites

Am eu din ala detasabil :)

84174[/snapback]

 

 

Pai e detasabil ca acu e scos... :blink:

Sa il intreb sa vedem ce zice si cu eletrica aia...stiu ca a adus masina cu carlig pe ea si apoi l-a scos...

Da-mi un mail ceva sa il pun sa ia legatura cu tine...

84183[/snapback]

 

Cand zic detasabil,ma refer la dracia aia de brat cu nuca,restul ramane sub masina.

Ai PM cu adresa mea de mail.

 

Bagati oferte... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

cam asa arata carligul original care este si demontabil...adica cand nu iti trebuie ii dai jos capatana ca sa nu se vada aiurea in spate

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=71&fg=10

 

avantajul este ca cel original este de aluminiu (nu rugineste ,nu ingreuneaza masina)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Dai jos bara de pe spate. In spatele ei o sa gasesti 2 amortizoare de ÅŸoc prinse de lonjeroane in 3 suruburi. Le dai jos, si in locul lor pui traversa carligului. E extrem de simplu. Da bara jos si o sa-ti dai seama extrem de simplu. Cu instalatia electrica e mai greu.

 

Eu mi-am montat la E46 carlig original detasabil. Si a fost putin problema pana am identificat firele din instalatia electrica pentru priza, si pana le-am legat elegant fara sa fac ţiganie romaneasca !

 

In concluzie partea mecanica o s-o pui simplu. Vezi sa strangi foarte bine suruburile. La electrica e putin mai complicat daca nu te pricepi cu instrument de masura si etc...

 

Succes !

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Dai jos bara de pe spate. In spatele ei o sa gasesti 2 amortizoare de Âşoc prinse de lonjeroane in 3 suruburi. Le dai jos, si in locul lor pui traversa carligului. E extrem de simplu. Da bara jos si o sa-ti dai seama extrem de simplu. Cu instalatia electrica e mai greu.

 

Eu mi-am montat la E46 carlig original detasabil. Si a fost putin problema pana am identificat firele din instalatia electrica pentru priza, si pana le-am legat elegant fara sa fac Ăžiganie romaneasca !

 

In concluzie partea mecanica o s-o pui simplu. Vezi sa strangi foarte bine suruburile. La electrica e putin mai complicat daca nu te pricepi cu instrument de masura si etc...

 

Succes !

 

a... al meu e deala detasabil. are o parte care se baga intrun tub ce se afla sub bara (nu a trebuit sa dau bara jos pt k o bucata de plastic se desprinde tocmai pt asta). da nu prea inteleg cum sa prind carligu in locasul ala... si am si priza trasa pt partea electrica... ar trebui sa fie mai simplu ca la tine da tot ma depaseste! :)

Link to comment
Share on other sites

Carligul pur si simplu il impingi in sus in locasul ala ...si se blocheaza acolo automat ...apoi incui cu ajutorul cheitei, pui capacul de pe cheita pe incuietoare si asta e tot!! Vezi ca locasul ala are un capac de protectie rosu ...sa dai capacul jos inainte sa impingi carligul acolo :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.