Jump to content

Sistem audio BMW E90


Recommended Posts

Am o foarte mare nelamurire......din cate boxe este compus sistemul audio standard de pe e90? ce parere aveti despre el?

Absolut orice detalii legate de acest sistem sunt bine venite. Va multumesc

post-27774-1248255783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am o foarte mare nelamurire......din cate boxe este compus sistemul audio standard de pe e90? ce parere aveti despre el?

Absolut orice detalii legate de acest sistem sunt bine venite. Va multumesc

 

Salut, e format din 4 difuzoare + 2 woofere sub scaunele din fata, acum depinde ce vrei de la sistemul audio, ptr mine unul este de ajuns, boxele sunt philips.

Edited by lucianwrc
Link to comment
Share on other sites

Stiam ca pe seria 3 e90 sunt 3 sisteme de sunet (dpdv al calitatii).

 

1. Standard - descris mai sus

2. Professional - 10 difuzoare din care 2 woofere sub scaunele din fata;

3. Logic 7- nu stiu cate difuzoare (oricum multe <_< )

 

Pe masina mea am Professional si se aude foarte bine. Sunt curios cine a fabricat sistemul sau macar boxele.

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

Stiam ca pe seria 3 e90 sunt 3 sisteme de sunet (dpdv al calitatii).

 

1. Standard - descris mai sus

2. Professional - 10 difuzoare din care 2 woofere sub scaunele din fata;

3. Logic 7- nu stiu cate difuzoare (oricum multe <_< )

 

Pe masina mea am Professional si se aude foarte bine. Sunt curios cine a fabricat sistemul sau macar boxele.

am inteles.....pe M6 este un sistem audio compus din 16 boxe posibil sa fie Logic-7 de care vorbesti tu....mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

nu prea se compara...prologicu ar fii de un 7 si sistemul BOSE de un 8 spre 9....apropo...eu am pe e92 sistemul standard si as vrea sa pun niste difuzoare mai potente pe usi...care stie cum sunt ?ce dimenstiuni au si cu ce as putea sa le schimb ?mersi frumos
Link to comment
Share on other sites

nu prea se compara...prologicu ar fii de un 7 si sistemul BOSE de un 8 spre 9....apropo...eu am pe e92 sistemul standard si as vrea sa pun niste difuzoare mai potente pe usi...care stie cum sunt ?ce dimenstiuni au si cu ce as putea sa le schimb ?mersi frumos

astept si eu un raspuns....

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Stiam ca pe seria 3 e90 sunt 3 sisteme de sunet (dpdv al calitatii).

 

1. Standard - descris mai sus

2. Professional - 10 difuzoare din care 2 woofere sub scaunele din fata;

3. Logic 7- nu stiu cate difuzoare (oricum multe <_< )

 

Pe masina mea am Professional si se aude foarte bine. Sunt curios cine a fabricat sistemul sau macar boxele.

am inteles.....pe M6 este un sistem audio compus din 16 boxe posibil sa fie Logic-7 de care vorbesti tu....mersi oricum

 

Am pe M6 Logic 7, se aude intr-adevar foarte bine, de altfel si pe Professional se aude bine (pe seria 1 am Professional)

 

In schimb cel standard este o mizerie, se aude foarte prost, jignitor de prost. De asemena , spun din experienta, aveam asa pe E60. Groaznic.

 

Fabricantul presupun ca este Harman/Kardon

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

sistemele sunt :

 

standard

hi-fi

hi-fi professional ( logic 7 )

si ....... individual .....

 

hi-fi am pe seria 1 se aude foarte bine ( cateodata am impresia ca se aude mai bine decat logic 7 ) - se aude foarte clar

hi-fi profi pe coupe ..... se aude bine <_<

 

am auzit standard - e muci - varza - nimic ..... jeg total ... mai prost decat la dacie

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

daca e logic 7, ar trebui sa aibe si in iDrive setarile pt surround, pt logic 7, egalizatorul etc...

 

btw, tu te pricepi sa setezi egalizatorul ala ?

 

eu sunt afon (chiar daca am facut 3 ani de pian) nu stiu cum sa fac setarile acolo, cat mai bine...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

daca e logic 7, ar trebui sa aibe si in iDrive setarile pt surround, pt logic 7, egalizatorul etc...

 

btw, tu te pricepi sa setezi egalizatorul ala ?

 

eu sunt afon (chiar daca am facut 3 ani de pian) nu stiu cum sa fac setarile acolo, cat mai bine...

la Logic 7 profesionistii recomanda : surround :on

bass: +4

treble: +8

balance si fader : 0

 

 

zici ca se aude ca o dacie din aia din 85 cu casetofonu lu bunicu dat pe radio doina... <_<

nici chiar.....la ce marca iti ofera sistem audio cu doua woofere standard?nu se aude exceptional,dar nici jalnic nu e

Edited by BMW 330i
Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu. Sistemele de sunet standard de pe BMW sunt de toata jena. Acum nu stiu daca stadard insemna f f prost dpdv al calitatii. La Megane 2 aveam boxe cu membrana ... de carton !!!! La ala nu aveam pretentii dar de la bavarezi am pentru ca vand o masina premium. Zici ca asculti la Mekosonic, International sau ... Futachi. Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

daca e logic 7, ar trebui sa aibe si in iDrive setarile pt surround, pt logic 7, egalizatorul etc...

 

btw, tu te pricepi sa setezi egalizatorul ala ?

 

eu sunt afon (chiar daca am facut 3 ani de pian) nu stiu cum sa fac setarile acolo, cat mai bine...

la Logic 7 profesionistii recomanda : surround :on

bass: +4

treble: +8

balance si fader : 0

 

 

zici ca se aude ca o dacie din aia din 85 cu casetofonu lu bunicu dat pe radio doina... <_<

nici chiar.....la ce marca iti ofera sistem audio cu doua woofere standard?nu se aude exceptional,dar nici jalnic nu e

 

ba chiar se aude asa...si ce daca are 2 subwoofere sub scaune ?....sunt pocnitori...sunt foarte dezamagit de sonorizare...dar am mai dres-o eu cu un tub si o statie...acum trebuie doar sa strang suruburile din 3 in 3 saptamani =))

Link to comment
Share on other sites

Se aude foarte clar chiar si la maxim pe L 7 dar din pacate nu suna atat de tare ca si Bose. Setarile le-am luat de pe forumul "e90 posts " si sunt multumit de ele. Din pacate nu pot pune link pentru ca nu am voie sa fac asa ceva (imi iau suspend).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sistemele sunt :

 

standard

hi-fi

hi-fi professional ( logic 7 )

si ....... individual .....

 

hi-fi am pe seria 1 se aude foarte bine ( cateodata am impresia ca se aude mai bine decat logic 7 ) - se aude foarte clar

hi-fi profi pe coupe ..... se aude bine :)

 

am auzit standard - e muci - varza - nimic ..... jeg total ... mai prost decat la dacie

 

Sunt interesat de ce sistem audio voi avea pe masina ce va fi cumparata, un 320d(E90). O sa iau un SH si nu stiu exact cum pot sa imi dau seama cat mai usor daca e sistem standard, hi-fi, hi-fi proffesional sau individual.

Link to comment
Share on other sites

eu pe a mea am BMW individual high-end... 16 difuzoare 825W... DSP....

 

Sunetul este monumental...

 

Ce este cel mai ciudat/placut este sa mergi cu masina si odata, la radio sau de pe CD, sa simti un surround de toata frumusetea. Face minuni DSP-ul..

 

De ex: pun CD, MP3 si ascult parazitii :) La Bad Joke, acel inceput cu discul care sare se aude doar in difuzoarele din spate !!! Cum mp3-ul a fost rip-uit de pe CD, codat stereo, este clar ca efectul de surround este facut de DSP. 100% doar de el...

 

parerea mea este ca daca iti place sa mergi si sa asculti muzica (pt tine nu sa te aude lumea pe strada) pune un sistem cu DSP. Nu numai calitatea audio este superioara dar si efectele...

 

Legat de setari... le mai schimb in functie de muzica si de chef. Ex. la Sade scot din bass, la Michael Jackson sau Madonna mai bag etc.. Depinde de moment si de muzica...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Stie cineva cine este fabricantul echipamentelor audio de pe un e90 cu navi profesional? Sunetul cred ca este standard, ptr ca nu am decat difuzoare in usile din fata si in spate la luneta, precum si cele 2 woofer-e de sub scaunele din fata, fara tweetere sau alte magari. Ma intereseaza ca am vazut 2 solutii de la Alpine si nu stiu pe care sa o aleg, una ar fi retrofit kit-ul Alpine HiFi, oferit de BMW si a doua, ar fi un "mini" amplificator de la Alpine dedicat aparatelor Alpine, dar nu stiu daca navigatia profesional este cu aparatura Alpine. Stiu doar ca difuzoarele sun Philips.
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva cine este fabricantul echipamentelor audio de pe un e90 cu navi profesional? Sunetul cred ca este standard, ptr ca nu am decat difuzoare in usile din fata si in spate la luneta, precum si cele 2 woofer-e de sub scaunele din fata, fara tweetere sau alte magari. Ma intereseaza ca am vazut 2 solutii de la Alpine si nu stiu pe care sa o aleg, una ar fi retrofit kit-ul Alpine HiFi, oferit de BMW si a doua, ar fi un "mini" amplificator de la Alpine dedicat aparatelor Alpine, dar nu stiu daca navigatia profesional este cu aparatura Alpine. Stiu doar ca difuzoarele sun Philips.

 

Producatori sunt mai multi, standard e Philips, urmatorul nivel e alpine, si pe urma Logic 7 Harman kardon.

Wooferele de sub scaune le poti schimba cu niste EarthQuake-uri SWS 8 http://www.earthquakesound.com/sws.htm

Navigatia profesionala este facuta de alpine, inclusiv display-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.