Jump to content

Sistem audio BMW E90


Recommended Posts

De unde stiti voi ca producatorul sistemului audio Logic 7 este H K ?!

Presupuneti deoarece la modelul anterior era H K, ei bine la asta nu scrie cine este - am cautat mult pe net informatia si nu am gasit-o. Nici pe boxe nu scrie !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de tot, stiam de SWS 8 -uri dar nu am gasit pe la noi pe nicaieri, cat despre navigatia prrofesionala Alpine, ai cumva idee daca pot pune asa ceva pe ea, fara sa mai modific altceva?

Alpine KTP-445 Power-pack

 

http://www.crutchfield.com/App/Product/Ite...P445&tp=115

 

Poti sa iei semnal de la boxele din spate, dar eu iti recomand o statie separata pentru boxe spate+bass fata, eventual si Alpine Hi-Fi si ai sunet perfect.

 

De unde stiti voi ca producatorul sistemului audio Logic 7 este H K ?!

Presupuneti deoarece la modelul anterior era H K, ei bine la asta nu scrie cine este - am cautat mult pe net informatia si nu am gasit-o. Nici pe boxe nu scrie !

 

Sunt foarte sigur ca nu ai cautat ce trebuie.

www.bmw.harmankardon.com/brochures/model03.pdf

http://www.bmw.harmankardon.com/en/vehicles/model03/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Producatori sunt mai multi, standard e Philips, urmatorul nivel e alpine, si pe urma Logic 7 Harman kardon.

Wooferele de sub scaune le poti schimba cu niste EarthQuake-uri SWS 8 http://www.earthquakesound.com/sws.htm

Navigatia profesionala este facuta de alpine, inclusiv display-ul.

 

Se vede vreo diferenta daca schimbi wooferele de sub scaun?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

eu am schimbat wooferele de sub scaune cu unele L7 si nu am simtit mare lucru asta fara sa schimb amplificatoru ... cand am pus si amplificator pentru ele s-a schimbat treaba si au inceput sa lucreze .

 

difuzoarele de individual sunt facute de LGP http://www.lpgmbh.com/de/kunden/index.html care fac si pentru alte firme JL audio , Jenhert ,Revox etc. si cele Logic 7 sunt de HK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

sistemul audio standard are: -are 6 boxe standard, stereo, fara amplificator si tweetwre;

sistemul audio hi fi are :10 boxe hifi, cu amplificator si tweetere;

sistemul audio hi fi premium: are in plus 2 boxe in usile spate + una in bord si cablurile din fibra optica; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare tuturor. Pentru a rezolva problema sunetului standard la BMW E90 se poate monta o statie pe 4 canale pentru a amplifica boxele de pe usile din fata si cele 2 woofere de sub scaune . Solutia de la Alpine mi se pare scumpa si nu este o mare diferenta .Bafta
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut,

 

Am mai postat in threadul de E60 variantele de upgrade disponibile, cel putin ce gasisem pentru E90.

Din pacate varianta pe care voiam sa merg s-a scumpit (Gladen), iar orice optiune aftermarket decenta ajunge la aprox 1000e. Asa ca am renuntat.

Iar un Logic 7 se apropie de aceeasi suma.

 

Dar intamplator am vazut la vanzare zilele trecute un sistem hi-fi e90 din 2005, complet, la aprox 200e. Credeti ca merita? Ar fi o imbunatatire fata de standard?

Ma cam retine faptul ca au aproape 10 ani difuzoarele.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit intre timp woofere Logic 7. Ma gandesc ca ar fi o varianta sa iau pe componente, cel putin wooferele sunt mai greu de gasit.

Medii si tweetere am vazut ca sunt suficiente pe ebay.

 

Intrebarea ar fi, sistemul poate functiona cu mai putine difuzoare? In ideea ca, sa zicem ca iau si amplificatorul, poate functiona fara cele de pe usile spate?

Pe polita spate sa zicem ca adaptez loc pt tweetere, la fel si pentru boxa centrala.

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit intre timp woofere Logic 7. Ma gandesc ca ar fi o varianta sa iau pe componente, cel putin wooferele sunt mai greu de gasit.

Medii si tweetere am vazut ca sunt suficiente pe ebay.

 

Intrebarea ar fi, sistemul poate functiona cu mai putine difuzoare? In ideea ca, sa zicem ca iau si amplificatorul, poate functiona fara cele de pe usile spate?

Pe polita spate sa zicem ca adaptez loc pt tweetere, la fel si pentru boxa centrala.

 

Da, e ok, am avut eu sistemul montat temporar (o saptamana) fara boxele din usile spate.

Link to comment
Share on other sites

Ok, mersi. D-asta intrebam, ca am dubii ca iese ok gauritul usilor. Si cu polita spate e bataie de cap, dar macar acolo trebuie sa fie tweeterele, sa se auda cum trebuie.

 

Inca o intrebare, Logic 7 de pe E60 se potriveste pe E90?

 

Sunt mai multe de E60 de vanzare decat de E90..

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Da, dar ma refeream la potrivirea fizica a difuzoarelor in locurile lor.

 

De ex, la E60 sunt diferite incintele pentru subwoofere decat la E90, desi difuzoarele par sa fie vizual la fel.

Iar la E90, difuzoarele de pe usi au rama mai groasa, iar cele de pe polita spate si difuzorul central au rama mai subtire, in timp ce la E60 sunt toate la fel. Etc.

 

De amplificatoare nu mai zic, fiecare amplificator are cate un cod diferit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.