Jump to content

Sistem audio BMW E90


Recommended Posts

Revin cu o intrebare pentru cei care stiu mai bine si au mai montat. Cam oricine vrea sa faca upgrade la difuzoare/amplificator aftermarket se va lovi de faptul ca trebuie taiate cablurile/mufele originale si reconectate la noile componente.

 

Cine cunoaste, ce mufe pot fi folosite, eventual aveti recomandari?

De exemplu, nu stiu daca e bine, dar eu caut mufe cu 2 pini (ca sa pot folosi una/cablu), cu pini separati care suporta crimpare (sa nu fie nevoie de cositor).

 

Ceva de genul ce am atasat, care are pini separati ce suporta cablu pana la 1.5mm2. Ar fi in regula?

Am vazut ca mai exista mufe cu protectie scurtcircuit, altele din nylon, etc. Are vreo relevanta?

post-34245-0-17678600-1451162267_thumb.jpg

post-34245-0-97481500-1451162274_thumb.jpg

post-34245-0-04870700-1451162364_thumb.jpg

post-34245-0-72100900-1451162370_thumb.jpg

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa fie reversibil, ca sa pot reveni oricand la sistemul de sunet al masinii.

Si ma ajuta la datul fetei de usa jos, fara mufa ramane fata de usa legata de masina.

Plus ca e greu sa cositoresc direct la masina, fara o priza la indemana - nu stau la casa..

 

D-asta cautam mufe, ar fi mai usor, doar sa stiu ce mufe ar fi ok.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Pai in usa la difuzor folosesti mufele oem pt difuzor. Cum sa ramana fata de usa legata de masina?

Iar in instalatie e mai simplu sa cositoresti firele. Oricum trebuie sa cositoresti si mufele daca le pui. Nu vad niciun avantaj.

Daca nu ai curent, te duci undeva unde ai o priza, ori iei curent de la vreun vecin de la parter. Cat consumi cu pistolul de lipit...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Sunt nou pe aici , am si eu o problema cu un sistem LOGIC7 pe un e90 are momente cand se aude perfect dar foarte scurte sau depinde foarte mult de melodie indiferent radio sau CD, apoi sunetul se sparge si incepe sa se auda foarte spart pe bass sau inalte nu stiu sa spun exact din ce cauza. Vreo parere? Recunosc nu stiu cat de bine sunt facute setarile din Equalizer le-am facut de pe youtube de pe un fL. Multumesc si sper sa fii postat bine aici!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt nou pe aici , am si eu o problema cu un sistem LOGIC7 pe un e90 are momente cand se aude perfect dar foarte scurte sau depinde foarte mult de melodie indiferent radio sau CD, apoi sunetul se sparge si incepe sa se auda foarte spart pe bass sau inalte nu stiu sa spun exact din ce cauza. Vreo parere? Recunosc nu stiu cat de bine sunt facute setarile din Equalizer le-am facut de pe youtube de pe un fL. Multumesc si sper sa fii postat bine aici!

Probabil amplificatorul se cere la pensie. Verifica in portbagaj in partea soferului dupa arcul rotii stanga spate unde este amplificatorul L7 (carcasa e din aluminiu cu aripioare de radiator la exterior) si vezi daca se incinge. Verifica si daca nu ai umezeala in compartimentul respectiv.Au fost cazuri la E90/92 cand a intrat apa in zona respectiva.

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

Aseara am codat masina colegului Paul cu optiunea HiFi.

 

1. Am adaugat $676 in VO, am dat FA_Write in CAS , apoi in NFRM. Dupa am facut o verificare sa vad ca au ramas acolo si totul e ok.

2. Am dat SG_CODIEREN modulului "MCIC", pentru a prelua codarea din CAS.

3. Am citit modulul MCIC si am verificat in fisierul .TRC daca s-a schimbat conform codarii si acum apare hifi.

 

Cand am codat pe masina mea (inca aveam CCC), a trebuit sa codez si CHOST, CAPPL, CGATE, CAUDI, CTUNE. Masina lui Paul, avand MCIC, nu are aceste module.

Intrebarea este daca procedura de mai sus este completa sau daca mai trebuie codat si alt modul.

 

Parerea mea e ca s-a simtit diferenta la bass si a scazut intensitatea sunetului senzorilor de parcare.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Mie imi pare a fi ok, senzorii si gongurile par la locul lor acum, dupa codare.

 

Plus ca ma gandesc ca sunetul ar fi fost distorsionat mai devreme. Daca cresc volumul, se aude deja destul de tare pana sa inceapa sa distorsioneze.

 

Mersi inca o data pentru ajutorul cu codarea! Diferenta de la sistemul de baza la cel stereo e destul de sesizabila.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut

 

Intentionez sa schimb sistemul audio de pe e90-ul meu cu unul plug and play insa oferta este destul de saraca din pacate

Am gasit totusi urmatorul sistem BMW Match MS 42C-BMW.1 si m-ar interesa daca il are cineva montat pe masina si daca se merita cat de cat investitia.

Player-ul de pe masina este cel BMW business si se aude execrabil.

Daca aveti alte recomadari nu ezitati sa imi spuneti.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ba da. Insa nu foarte mult si nu vei avea putere.

 

 

Boxele cam gajaie cum le da putin mai tare(nu la maxim),cea din portiera dreapta nu se aude(este probabil arsa ) iar player-ul nu-mi vede AUX-ul din cotierea(leg un device prin cablu si nu am cum sa setez AUX-ul)

Ideea este ca neaparat va trebui sa fac o investitie,nu prea mare pentru ca nu am nevoie de nu stiu ce muzica.

Link to comment
Share on other sites

Nici macar claritatea sunetului nu se va schimba?

 

Tinand cont ca sistemul de boxe Match e ~250-300e sunt 99% sigur ca vei fi dezamagit de investitie daca schimbi doar boxele.

Va fi putin mai bine, dar schimbarea nu se va ridica la valoarea investitiei.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare. Am un e90 2005 cu sistem audio hifi. Au inceput sa bazaie si sa bataie boxele deci amplificatorul este dus.

 

Stie cineva daca se potriveste amplificatorul hifi de pe e46? Din cate am vazut, forma si mufa sunt identice.

 

Trebuie codat ceva pe masina sau e plug and play?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

la e91 - logic 7 are cele 2 boxe spate surround in plafonul de deasupra portbagajului, sunt de un tip special, subtire (sub 2cm) si dreptunghiular; in mod normal trebuie plafon care are deja decupajele in el.

 

sunt in total 13 boxe la logic 7 E91

- 2 boxe medii + 2 tweetere usi fata (trebuie rame speciale cu locul potrivit)

- 2 subwofere sub scaunele fata

- 1 boxa medii in centrul bordului (sub oglinda); iti trebuie suportul pt ele (nu este la hifi)

- 2 boxe medii + 2 tweetere usi spate (are deja gaura pt tweetere in tabla, se decupeaza usor in fetele de usi)

- 2 boxe medii in plafonul de deasupra portbagajului (nu sunt la hifi)

 

amplificatorul este in portbagaj, in laterala stanga se monteaza intr-un suport special

 

eu am facut retrofit, se aude incomparabil mai bine Logic 7 decat standard; efortul de retrofit (destul de mare - o zi intreaga) e similar pt logic 7 si hifi, difera doar costul boxelor + amplificator.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Stie cineva cum sunt pozitionate boxele la e91 pt sistemele hifi si logic7?

Doar la sedan am gasit informatii: http://musicarnw.com/bmw-factory-audio-explained/, dar la break stiu ca este diferit, sistemul standard avand boxe in usile din spate.

Le am pe toate la vanzare inclusiv cu fete de usi spate si plafon daca imi dai plafonu tau la schimb. Deva

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru informatii.

Masina nu o am inca, urmeaza sa fie achizitionata in viitorul apropiat. As prefera sa aiba din start unul din cele 2 sisteme hifi, dar in caz contrar, cu siguranta voi face un retrofit.

- 2 boxe medii + 2 tweetere usi spate (are deja gaura pt tweetere in tabla, se decupeaza usor in fetele de usi)

Esti sigur ca si hifi are tweetere in usile din spate? In poze se vede doar o boxa in fiecare usa, 2 avand doar cele cu Prologic.

Link to comment
Share on other sites

asa e, Hifi nu are tweetere in spate.

 

e usor de facut retrofit de la Hifi la Logic 7, doar schimbi boxele si amplificatorul L7 (si il legi la fibra).

asa ca ar fi de preferat sa o iei direct cu Hifi.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut si scuze daca nu postez unde trebuie dar aici vad ca a discutat lumea mai recent.

Am pe masina (e90 an 2007) CD PLAYER Professional dar am doar optiunile de TUNER / CD / AUX.

Pot sa activez optiunea de PHONE sau trebuie sa il schimb?

Din cate am citit modelul Professional ar trebui sa citeasca mp3, al meu nu o face.

Exista si modele ca al meu sau trebuie intr-un fel sa le activez?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.