Jump to content

Cat de des spalam masinile ?


Poll:  

281 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

spal masina la mai mult de 1 saptamana si atunci ai fac si interiorul...o spal de obicei acasa pentru ca imi place mai mult sa o curat eu

totodata ai aplic si de 2 ori pe an un polis urmat de protejarea acestuia cu ceara tot personal

nu o spal mai des decat in cazuri extreme de murdarie pentru ca spalarile foarte dese cu spumele speciale afececteaza lacul masinii si in timp ajunge sa se matuiasca,spuma fiind activa pentru indepartarea murdariei ataca si lacul mai ales daca o speli la de mau multe ori intr-o saptamana(am constatat acest lucru la multe masinii)

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

Eu dupa 4 ani am ajuns sa o spal o data la 3 saptamani-o luna in timpul ierii si o data la o saptamana vara in functie de cat de mult se jegareste. Si cam de fiecare data interior-exterior.

 

In general, 1 data pe luna, interior-exterior+ceara. 5 lei. :rolleyes:

 

Asta in Iasi banuiesc ca in Bucuresti f rar pretul ala...

Link to comment
Share on other sites

Voi pe unde mai spalati masinile in Buc? Pana acum obisnuiam s-o spal pe Bd. Expozitiei, la cea de langa Romano-Americana, dar s-au cam stricat, nu mai sunt multumit. Ultima data mi-a spalat-o un guster complet dezinteresat si am plecat cu ea plina de jeg. Sa nu mai vb ca a "curatat" jantele (ca deh, sunt prea murdare boss, au praf de la placutele de frana) cu aceeasi carpa cu care a sters masina, carpa pe care, in prealabil, a "spalat-o" pe jos. Urmatorul client cred ca tare s-a bucurat.

 

Deja ma doare sufletul s-o mai duc la spalatoriile lu` peste. La preturile pe care le practica (22 Lei EXT + 18 lei INT) te-ai astepta la altceva, nu la frecat masina cu carpe jegoase si dat repede, sa intre urmatorul. Sa nu mai vb ca dupa ciubuc intind imediat mana, insa de acum inainte nu le mai dau nimic, asta daca o sa mai dau pe-acolo.

 

Regret ca nu am posibilitatea sa mi-o spal singur...

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

De cate ori se jegareste si am timp sa ma duc . In medie o data pe saptamana , dar mai ajung si de cate 2 ori . Mai des fac exteriorul pentru ca inauntru o tin ca la muzeu .:D

Ceara nu , dar o data la 2 luni primeste un polimeric sealent .

Spalatorie foarte buna :A&A solutions pe pargarilor (intre spitalul colentina si tei ) . Baietii sunt atenti si nici o masina nu pleaca fara sa fie inspectata de sef si daca spalatorul rateaza ceva il pune sa rezolve (mi se pare ca el vede si chestiile pe care eu nu le vad :D )

Link to comment
Share on other sites

Regret ca nu am posibilitatea sa mi-o spal singur...

Poti sa folosesti spalatoriile cu autoservire de la OMV, costa 5ron/ 3min si de 10 ron rezultatul e cam de nota 7-8(cu conditia sa fie spalata periodic). De 20-30 de ron cu putin antrenament iese de nota 9-10 si ai si satisfactia ca-ti speli singur masina iar in scurt timp ajunge sa-ti placa acest lucru, creeaza dependenta :).

Link to comment
Share on other sites

de cel putin 2 ori pe saptamana, de obicei la spalatoriile automate fara perii, la manuale doar cand e mai jegoasa si vreau sa o spal si pe sub, nu ii las sa o stearga, doar sa o sufle cu aer, si bineinteles aspiratul interior iar cel putin anual ii fac un detailing complet la o firma specializata! Pe sub capota o sterg periodic si suflu cu aer sa indeparteze praful! Si eu sunt adeptul self service-ului, insa din pacate aici nu exista asa ceva, imi placea in Germania unde sunt o multitudine de asemenea spalatorii unde ti-o poti spala singur!
Link to comment
Share on other sites

de cel putin 2 ori pe saptamana, de obicei la spalatoriile automate fara perii, la manuale doar cand e mai jegoasa si vreau sa o spal si pe sub, nu ii las sa o stearga, doar sa o sufle cu aer, si bineinteles aspiratul interior iar cel putin anual ii fac un detailing complet la o firma specializata! Pe sub capota o sterg periodic si suflu cu aer sa indeparteze praful! Si eu sunt adeptul self service-ului, insa din pacate aici nu exista asa ceva, imi placea in Germania unde sunt o multitudine de asemenea spalatorii unde ti-o poti spala singur!

 

Salut! Pot sa stiu si eu unde speli masina ( Sibiu) si unde ii faci Detailing ( cel despre care vorbeai). Mersi

Link to comment
Share on other sites

pai eu cand am fost acasa de sarbatori,interior exterior cu ceara,fara portbagaj,28,5 ron mi-au luat,le mai lasi si un 5 lei spaga,deci...,stiu ca toti incep de la 15 lei 20 de lei,dar cand le zici ca vrei si aia si aia te ajunge 30,raman la parerea mea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.