Jump to content

Revizie moto 20,000km = 20 milioane


fbdcnt

Recommended Posts

pare science fiction dar nu e, am dus motorul pentru revizia de 20,000 la auto bavaria. a fost gata in doua zile. anterior vorbisem cu cel care a facut programarea ca orice piesa doreste sa schimbe in afara de ulei si filtre sa ma anunte.

zis si facut, m-a chemat sa o iau, nu a mentionat nimic, am intrebat intr-o doara cat costa, platisem anterior pt revizii cam 4-5 mil. ce-mi spune? 20 mil. am crezut ca nu aud bine. am mai intrebat odata. 20 mil. de ce? au schimbat placutele fata. fara sa ma intrebe. hotie (tiganie) tipic romaneasca. un fel de spalatori de parbrize cu firma la poarta. iti baga pe gat ce vor ei la pret de porc. poate doream alte placute. poate nu vroiam sa le schimb la ei. nu conteaza. 20 mil. ok, si restul?? schimbat ulei. cat e litrul? 1 milion. iar am crezut ca nu aud bine. un milion??? tws-ul pe care il pun in m e vreo 600,000. m-am enervat rau. am facut revizia la m3, tot de 20,000km, tot la ei, a costa 16 mil. mi-au facut discount 17% dupa tot circul. nu mai calc acolo. ma duc pe luna, cred ca e mai ieftin. o banda de hoti.

Link to comment
Share on other sites

incredibil, hotie pe fata. cum naiba sa coste 20 mil revizia la o motocicleta??? si nici macar nu au schimbat cine stie ce...filtre, ulei si placute de frana...pfff.

 

eu nu am calcat niciodata prin reprezentante...si nici nu o voi face. <_<

Link to comment
Share on other sites

incredibil, hotie pe fata. cum naiba sa coste 20 mil revizia la o motocicleta??? si nici macar nu au schimbat cine stie ce...filtre, ulei si placute de frana...pfff.

 

eu nu am calcat niciodata prin reprezentante...si nici nu o voi face. <_<

 

mai e si revizie cu forta !.daca tu nu vrei sa schimbi placute noi vrem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
pare science fiction dar nu e, am dus motorul pentru revizia de 20,000 la auto bavaria. a fost gata in doua zile. anterior vorbisem cu cel care a facut programarea ca orice piesa doreste sa schimbe in afara de ulei si filtre sa ma anunte.

zis si facut, m-a chemat sa o iau, nu a mentionat nimic, am intrebat intr-o doara cat costa, platisem anterior pt revizii cam 4-5 mil. ce-mi spune? 20 mil. am crezut ca nu aud bine. am mai intrebat odata. 20 mil. de ce? au schimbat placutele fata. fara sa ma intrebe. hotie (tiganie) tipic romaneasca. un fel de spalatori de parbrize cu firma la poarta. iti baga pe gat ce vor ei la pret de porc. poate doream alte placute. poate nu vroiam sa le schimb la ei. nu conteaza. 20 mil. ok, si restul?? schimbat ulei. cat e litrul? 1 milion. iar am crezut ca nu aud bine. un milion??? tws-ul pe care il pun in m e vreo 600,000. m-am enervat rau. am facut revizia la m3, tot de 20,000km, tot la ei, a costa 16 mil. mi-au facut discount 17% dupa tot circul. nu mai calc acolo. ma duc pe luna, cred ca e mai ieftin. o banda de hoti.

 

Asta deja e nesimtire...Mai ales ca tu ai cheltuit la ei o galagie de bani cu masinile...ar fi trebuit sa iti faca revizia gratis !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am scos-o la vanzare la juma' de pret dupa un an si 10,000km. daca o dau imi iau un harley pe care am sa mi-l intretin singur ca hobby si pe care cand n-o sa mai umblu pe el il pun in living. am inceput sapaturile. am facut test cu fatboy 2010, exact asta de mai jos. e f misto dar nu prea merge la drumuri lungi cu softail. mai probez, ma mai documentez.

 

http://www.visordown.com/uploads/images/GalleryMain/1417.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
Daca esti din Bucuresti, Tg. Mures, Brasov sau Timisoara incearca MYMOTO Tuning...pe viitor. Sunt foarte buni la preturi si sper ca si la service. Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

nu m-am tinut de cuvant cu harley, eu merg de multi ani in fiecare vara la garmisch la intalnirea bmw, apoi pe coasta de azur, elvetia, italia sau alte directii. vremea in alpi e instabila, distantele sunt mari. nu e de harley. a aparut k1600gt, il am de un an, am facut 15,000km anul trecut, mai mult decat cu masina.

succes la oradea dar va recomand moderatie. trebuie timp ca un mecanic moto sa capete experienta la bmw. e multa electronica, trebuie sa intelegi cum functioneaza. si mecanica e destul de complicata.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

pare science fiction dar nu e, am dus motorul pentru revizia de 20,000 la auto bavaria. a fost gata in doua zile. anterior vorbisem cu cel care a facut programarea ca orice piesa doreste sa schimbe in afara de ulei si filtre sa ma anunte.

zis si facut, m-a chemat sa o iau, nu a mentionat nimic, am intrebat intr-o doara cat costa, platisem anterior pt revizii cam 4-5 mil. ce-mi spune? 20 mil. am crezut ca nu aud bine. am mai intrebat odata. 20 mil. de ce? au schimbat placutele fata. fara sa ma intrebe. hotie (tiganie) tipic romaneasca. un fel de spalatori de parbrize cu firma la poarta. iti baga pe gat ce vor ei la pret de porc. poate doream alte placute. poate nu vroiam sa le schimb la ei. nu conteaza. 20 mil. ok, si restul?? schimbat ulei. cat e litrul? 1 milion. iar am crezut ca nu aud bine. un milion??? tws-ul pe care il pun in m e vreo 600,000. m-am enervat rau. am facut revizia la m3, tot de 20,000km, tot la ei, a costa 16 mil. mi-au facut discount 17% dupa tot circul. nu mai calc acolo. ma duc pe luna, cred ca e mai ieftin. o banda de hoti.

Lasa Doru, ca si camerele alea chinezesti pe care le vinzi tot asa au adaos din partea ta.

Ai un tester pe care ceri 1700 lei si e 90 usd in china, de unde il aduci.

Asa ca nu te mai plange :)

Link to comment
Share on other sites

Lasa Doru, ca si camerele alea chinezesti pe care le vinzi tot asa au adaos din partea ta.

Ai un tester pe care ceri 1700 lei si e 90 usd in china, de unde il aduci.

Asa ca nu te mai plange :)

Pai la electronice e taxa vamala, pentru import extracomunitar, care, daca nu ma insel, la unele, ajunge si la 30%, daca mai punem si transportul, care, daca nu aduci cu containerul, e mare si el. Mai punem costurile de manipulare, plata comisionarului vamal, chirii/intretinere spatiu, salarii, etc... Iar la toate astea, se mai adauga la pretul tau final TVA-ul asta nesimtit, deci, de fapt pretul cu care pleaca de la el e de 1400 lei.

Mie nu mi se pare ca cere mult, cere cat trebuie, din moment ce are clienti. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Stai chill ca nu le aduce bucata cu bucata, aduce mai mult ca sigur la container.

 

TVA 24% si vama 30% = 61%.

 

Mai pune restul pana la 100% costuri de transport si altele.

 

Deci ajungi la 600 lei.

 

De la 600 la 1700 e totusi o diferenta mare.

 

 

Nu prea are concurenta acum, ca nu s-a bagat lumea sa vanda mizeriile alea chinezesti no-name si sa mai dea si garantie la ele, dar in urmatoarele 2 luni va incepe sa ii intre morcorvul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ce prostii! vai de viata lui. intru pe aici dupa juma' de an cred si vad ca prostia nu are leac. s-a concentrat aici la voi toata de pe tot pamantul. e si greu sa raspunzi pe aici fara sa-l f--- in gura pe idiot. o vrea sa cumpere ceva, n-are bani, face gat.

DOBITOCULE! as fi foarte destept sa castig mii la suta cum spui tu. foarte. castig din pacate numai 13-14, cifrele sun publice. nu evazionez nimic. piata mea nu permite mai mult si nu sunt mai destept sa vand altceva. testerul de care vorbesti intra in aceeasi categorie si se aduce cu dhl nu la container. costa sute la fabrica nu zeci cum visezi tu. ai nimerit probabil la unii care le contrafac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.