Jump to content

Ulei in apa


CountPorcula

Recommended Posts

Salutare am observat de curand ca am ulei in apa de la radiator, o cauza ar putea fi garnitura de _chiulasa_ sau chiar _chiulasa_ dar de cand am schimbat uleiul (~700 Km) nu mi-a scazut deloc nici un mm desi am scos cam 3-400 ml de ulei prin decantare si prin schimbarea de 2 ori a apei. Am vb si cu un mecaic si a spus si el ca ar trebui sa se vada pe joja de ulei asa o catitate bagata in apa (sau chiar si 100-200 ml). Ulei de la servo directie din cate stiu nu poate fi deoarece sunt pe circuit separat. Cea mai plauzibila ipoteza ar fi ca atunci cand fostul proprietar si-a completat uleiul de servo sa fi pus din greseala la radiator (el sau vre-un mecanic care nu i-a spus). Va rog daca puteti sa imi dati vre-o idee pt a-mi curata instalatia de racire (am ulei in toate colturile radiatorului si prin toate furtuele si doar cu apa si antigel nu se curata). La service-ul la care am fost mi-au spus ca ar merge cu alcool tehnic, problema e ca nici ei nu erau 100% siguri ca nu roade garnitura de _chiulasa_ sau ceva prin instalatie. Daca ati mai patit careva spuneti-mi va rog cum ati procedat caci fara sa curat instalatia nu imi pot da seama exact daca mai baga sau nu ulei.
Link to comment
Share on other sites

Salutare am observat de curand ca am ulei in apa de la radiator, o cauza ar putea fi garnitura de _chiulasa_ sau chiar _chiulasa_ dar de cand am schimbat uleiul (~700 Km) nu mi-a scazut deloc nici un mm desi am scos cam 3-400 ml de ulei prin decantare si prin schimbarea de 2 ori a apei. Am vb si cu un mecaic si a spus si el ca ar trebui sa se vada pe joja de ulei asa o catitate bagata in apa (sau chiar si 100-200 ml). Ulei de la servo directie din cate stiu nu poate fi deoarece sunt pe circuit separat. Cea mai plauzibila ipoteza ar fi ca atunci cand fostul proprietar si-a completat uleiul de servo sa fi pus din greseala la radiator (el sau vre-un mecanic care nu i-a spus). Va rog daca puteti sa imi dati vre-o idee pt a-mi curata instalatia de racire (am ulei in toate colturile radiatorului si prin toate furtuele si doar cu apa si antigel nu se curata). La service-ul la care am fost mi-au spus ca ar merge cu alcool tehnic, problema e ca nici ei nu erau 100% siguri ca nu roade garnitura de _chiulasa_ sau ceva prin instalatie. Daca ati mai patit careva spuneti-mi va rog cum ati procedat caci fara sa curat instalatia nu imi pot da seama exact daca mai baga sau nu ulei.

daca masina este diesel, cel mai probabil este termoflotul, (am avut si eu problema asta, si am observat a doua zi dupa ce am cumparat-o), daca spui ca nu mai ciupe ulei s-ar putea ca cel dinainte sa l-o fi schimbat. In ceea ce priveste curatirea, se face cu o jumatate de litru de otet, o lingurita de borax (gasesti la un sudor autogen), si vreo patru litri de apa distilata, amesteci totul si il pui in instalatia de racire, circuli cu ea vreo 100 de km. Dupa asta, golesti si repeti procedeul dar de data asta cu 250 ml de otet si o jumatate de lingurita de borax. Cu alcool tehnic nu faci nimic, am incercat si eu. Daca nu te descurci suna-ma 0766567928

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Am si eu problema cu pelicula de ulei in radiator.Specific ca nu pierde ulei (uleiul este la nivel) temperatura la apa este normala iar motorul merge foarte bine. Din cate m-am documentat" se pare ca termoflot ul ar fi cauza . Maine il voi lua de la un prieten si sper ca in weekend sa-l pot schimba. Am problema de 1 saptamana si doar am completat in radiator cu apa pentru a mai elimina din pelicula de ulei ( dupa montarea termoflotului voi face si o curatire a sistemului de racire ) si mentionez ca masina merge foarte ok . Voi reveni dupa ce-l schimb pt a va spune rezultatul.
Link to comment
Share on other sites

termoflot-ul poate fi cauza, uita-te sa vezi daca nu creste temperatura apei in sarcina sau daca iti indica lipsa apei din radiator computerul... mi-e mi s-a intamplat si am dat-o in mult mai rele fiindca nu stiam despre ce e vorba
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu problema cu pelicula de ulei in radiator.Specific ca nu pierde ulei (uleiul este la nivel) temperatura la apa este normala iar motorul merge foarte bine. Din cate m-am documentat" se pare ca termoflot ul ar fi cauza . Maine il voi lua de la un prieten si sper ca in weekend sa-l pot schimba. Am problema de 1 saptamana si doar am completat in radiator cu apa pentru a mai elimina din pelicula de ulei ( dupa montarea termoflotului voi face si o curatire a sistemului de racire ) si mentionez ca masina merge foarte ok . Voi reveni dupa ce-l schimb pt a va spune rezultatul.

Intr-un tarziu am revenit :).

Dupa afisarea topicului in care v-am spus de pelicula de ulei in radiator la doua zile mai tarziu problema s-a agravat adica de la acea pelicula de ulei am gasit ulei cu nemiluita. Am tras masina "pe dreapta" (timp indisponibil pt reparatie) pentru cateva zile. Impreuna cu un prieten ne-am gasit o zi mai lejera" si am schimbat termoflotul am suflat initial cu aer pe unul din aerisitoare(cel de la racitorul EGR) pentru a desfunda radiatorul de ulei dupa care l-am spalat (dar nu prea mult ).cand am observat prezenta uleiului in cantitati mari in radiator am observat si diminuarea nivelului uleiului la motor si se pare ca lipsea in jur de 600-700 ml (destul de grav)

Pentru curatarea uleiului din instalatie folosesc apa calda cu dero ariel lichid iar la fiecare 80-100Km scimb din nou apa.Se pare ca deja instalatia mai prezinta doar mici pelicule de ulei ( aproape imposibil de curatat perfect cand uleiul a fost in cantitate mare ) . La ora actuala nivelul uleiului in prealabil completat se mentine , uleiul din apa se face prezent doar sub forma unor mici pelicule .

Concluzia trasa de mine : TERMOFLOTUL vinovat .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

daca masina este diesel, cel mai probabil este termoflotul, (am avut si eu problema asta, si am observat a doua zi dupa ce am cumparat-o), daca spui ca nu mai ciupe ulei s-ar putea ca cel dinainte sa l-o fi schimbat. In ceea ce priveste curatirea, se face cu o jumatate de litru de otet, o lingurita de borax (gasesti la un sudor autogen), si vreo patru litri de apa distilata, amesteci totul si il pui in instalatia de racire, circuli cu ea vreo 100 de km. Dupa asta, golesti si repeti procedeul dar de data asta cu 250 ml de otet si o jumatate de lingurita de borax. Cu alcool tehnic nu faci nimic, am incercat si eu. Daca nu te descurci suna-ma 0766567928

 

buna seara am si eu aceiasi problema cu termoflotu la un bmw e46 318i motor 2000 143 de cai valvetronic benzinar am cumparat termoflotul dar nu ma pricep sal schimb si sa curat instalatia de racire ma puteti ajuta si pe mine cu montajul si cu curatirea instalatiei cantra cost nu degeaba eu sunt din bucuresti astept raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut. Am un bmw e46 2003 și am fost nevoit sa ĂŽi schimb motorul. DupĂŁ ce am schiat motorul nu trĂŁgea frate bine nu avea putere.

Am desfĂŁcut plasticul cu senzorul de debitmetru de aer de la turbinĂŁ și ĂŽn interiorul acelui tub se afla ulei. Am desfĂŁcut și capacul la vasul de la apa și pe capac era o spumĂŁ gĂŁlbuie și ĂŽn apĂŁ este tot același spumĂŁ. Motorul trage mai bine dacĂŁ este scos furtunul acela subțire care merge la egr! Oare care sa fie problema. Țin sa menționez ca, cu motorul vechi nu aveam probleme cu uleiul ĂŽn antigel.

Link to comment
Share on other sites

 

Am desfĂŁcut plasticul cu senzorul de debitmetru de aer de la turbinĂŁ și ĂŽn interiorul acelui tub se afla ulei. Am desfĂŁcut și capacul la vasul de la apa și pe capac era o spumĂŁ gĂŁlbuie și ĂŽn apĂŁ este tot același spumĂŁ.

Fa o poza si pube aici sa vedem despre ce senzor de debitmetru de aer de la turbina vorbesti.

 

Ce sa fie, probabil garnitura chiulasei lasa acum sa ajunga ulei in antigel. Mergi la un mecanic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.