Jump to content

X6 3.0d/X6 35d Consum real in Bucuresti


fbdcnt

Recommended Posts

am luat x6 3.0d pana la urma nu 35d. nu mai suport masinile care consuma in nestire. am ajuns la concluzia ca 2 turbine sunt exrcitii tehnice, nu te ajuta in ce ai de facut zi de zi.

 

depinde. pt a scoate putere din turbo, trebuie sa fie mare. asta duce invariabil la un lag, cu toata geometria variabila (exista si turbine care nu au, dar costa f mult, pe unele modele de subaru STI de ex). bmw, pt ca oferi o liniaritate cat mai buna in mers, a optat pt varianta biturbo (turbo mic si mare), mai cu seama ca masina merge foarte mult timp pana in 2k rpm. astfel intra o turbina mica (si raspuns mai bun in ture putine, consum mai mic), apoi intra ambele si la ture multe merge doar cea mare. consumul cred ca e destul de aproape de cel al unui 3.0d

 

ce nu am inteles eu, e de ce pe viitor bmw a renuntat la motorul biturbo pe benzina si il va oferi numai cu un turbo mare. as fi curios ce solutie au gasit sau ce explicatie au, motorul ala e chiar reusit. mi-e sa nu fi ales solutia asta doar pt a nu mai oferi viitorilor posesori posibilitatea de a-l urca in 400 de cai. nu m-ar mira. e marea boala de care sufera bmw momentan si care in timp ii va costa. de ex concurentul principal pt 335i, audi S4, are un avantaj enorm prin sistemul de tractiune 4x4, diferential activ spate si un motor care fara nici o modificare, suporta fara probleme 430 de cai.

Link to comment
Share on other sites

Mie 3,5 D in Bucuresti zi de zi cu traficul de rigoare nu sare de 13% maxim 13,5 %.Acest consum il scoate si cu plecarile mai tari de la semafor.Am consumul asta tinand cont ca plec din Vest si trebuie sa ajung la birou in Est.Deci cam iau la "picior" tot Bucurestiul.Cand ma abtin sa nu bag piciorul in ea la semafor,sta si in 10.5 % sau maxim 11%.Stai linistit ca si mie imi lua mai mult la inceput.O sa vezi ca o sa-ti scada consumul dupa 15.000 km.
Link to comment
Share on other sites

mie sd-ul imi consuma mai mult decat 3.0 normal cu cca 1.5-2l/100 in buc iar la sosea cu cca 0.5-1l. era si mai zgomotos. comparatia e pe x3 unde am avut din ambele (12-13 vs 14-16%) fugea in schimb mai hotarat la viteza mare. si eu tai orasul nord-sud in fiecare zi, fac intre 45min si 1h 15 min pana la munca. de asta am luat 3.0. masina e noua, pretul de lista e vreo 68k cip, am obtinut un discount mai bun de la motor ag pitesti decat de la auto bavaria. pt masini noi mai bine intrebati intai acolo. Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

am luat x6 3.0d, consuma in aglomeratie 16 in oras, 11 afara la 140/h, 12 la 160, 13-14 in oras in trafic ceva mai omenesc. rezonabil. asta e primul plin, va scade 1 l repede si inca unul pe la 10,000km. Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si o sa ajunga sa consume cat ia al meu acum :) ma asteptam totusi sa fie ceva diferenta, tinand cont de diferenta de varsta intre cele doua motoare.

 

si eu ma gandesc la un x6, desi la inceput nu imi placea, pesemne m-am obisnuit cu el.

 

singura chestie ce nu imi place e ca nu poti pune trapa panoramica, corect?

Edited by cipresu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

sunt pe forum exemple, carora deja le consuma 5-6% in oras un 2.0d, deci cu cat ai mai multi km cu atat mai mult scade consumul...:), cam asta ar fi explicatia :thumbsup:

Suna interesant! Eu cu motorul de 4.0d am un consum de 9,8 mixt (mers normal ,nici incet,nici prea tare) ,dar am numai 2500 km cu el.

Cei de la bmw dau un consum mult mai mic,cel mixt e de 7,4 ! Cred ca e si motorina proasta la noi in tara !

Link to comment
Share on other sites

Consumul dat de BMW se calculeaza conform normelor europene, mai exact masina e pusa pe o banda de rulare exact 1.190 de secunde. 780 de secunde e simulata rularea in conditii de oras, 400 de secunde se simuleaza conditiile de rulare in extraurban, finalul testului insemnand maximum 10 secunde de rulare la 120 km/h. Mai departe iti dai tu seama care sunt sansele sa te pupi cu consumul "oficial".

 

In functie traseu, stilul de sofat, etc, probabil ca pe masura ce se va lasa motorul o sa se apropie de valorile oficiale, dar nu e cazul sa te astepti la fix acele cifre.

Edited by mecea
Link to comment
Share on other sites

Consumul dat de BMW se calculeaza conform normelor europene, mai exact masina e pusa pe o banda de rulare exact 1.190 de secunde. 780 de secunde e simulata rularea in conditii de oras, 400 de secunde se simuleaza conditiile de rulare in extraurban, finalul testului insemnand maximum 10 secunde de rulare la 120 km/h. Mai departe iti dai tu seama care sunt sansele sa te pupi cu consumul "oficial".

 

In functie traseu, stilul de sofat, etc, probabil ca pe masura ce se va lasa motorul o sa se apropie de valorile oficiale, dar nu e cazul sa te astepti la fix acele cifre.

Multumesc pentru acest raspuns concludent! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.