Jump to content

Muzica e46


OneTwo

Recommended Posts

Salut..

 

Functia search nu merge, nu intrebati de ce, nu vreau sa imi schimb explorerul, mi am dat format la calculator, etc etc [sper ca am raspuns la toate intrebarile si nu ne pierdem prin nimicuri] :)

 

 

Intrebarea ar fi, pt 320 din 2004, ce ati recomanda sa imi cumpar pentru o sonorizare buna? Dispun de 3000 ron. Am inteles ca jbl sau infinity ar fi cam topul.. dar si asa.. Ce woofer ce statie, ce medii si ce tweetere? Am navigatie mare, CD-ul intra in spatele navigatiei. Semnalul trimis de acel player este suficient de bun pentru ce as vrea eu sa imi pun? Cam cat m ar duce sa resoftez playerul ca sa poata citi si mp3?

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Hmm 1400 RMS :) imi place cum suna.. In Phase? nu cunosc pe nimeni cu asa ceva... as tinde spre JBL, oricum nu e batut in cuie. 2 difuzoare de medii si 2 tweetere..care sa fie?

 

Semnalul dat de acel player ar fi suficient?

Daca vrei un bas decent pe woofer iti trebuie neaparat un procesor de sunet. cel mai ieftin/bun cat de cat este MTX reQ. Pentru medii bass, cel mai bine ar fi sa le asculti. Depinde si ce muzica iti place si cat de tare asculti de obicei.

Link to comment
Share on other sites

la un magazin de muzica te lamureste instant cu tot...

 

insa , eu iti recomand sa nu iti pui ceva foarte puternic...e pacat de masina si de scartaielile ce or sa apara din cauza vibratiilor...in plus dupa 1 an o sa asculti muzica in masina la minim... iti spun din experienta :)

Link to comment
Share on other sites

eu am cel mai slab woofer(toata lumea zicea ca nu o sa se auda nimic cu el)...JBL si scrie pe el 1000w...am inteles ca are 300w reali sau asa ceva...am dat 2 gauri sus in panoul de la tetiere,au in ele infipte terminatii de la subwoofer un fel de tevi , se vad foarte frumos , ai putea sa zici ca sunt de fabrica cum arata si se aude mai mult decat decent si m-a costat 14 mil(mana de lucru , statie 800w ,woofer jbl , low hifi ca nu avea iesire spre statie din mp3-iu bmw busines,condensator woofer, cabluri) acum 4 ani :)

 

woofer

http://www.be-loud.ro/forum/files/jbl_1000w_204.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu am cel mai slab woofer(toata lumea zicea ca nu o sa se auda nimic cu el)...JBL si scrie pe el 1000w...am inteles ca are 300w reali sau asa ceva...am dat 2 gauri sus in panoul de la tetiere,au in ele infipte terminatii de la subwoofer un fel de tevi , se vad foarte frumos , ai putea sa zici ca sunt de fabrica cum arata si se aude mai mult decat decent si m-a costat 14 mil(mana de lucru , statie 800w ,woofer jbl , low hifi ca nu avea iesire spre statie din mp3-iu bmw busines,condensator woofer, cabluri) acum 4 ani :)

 

woofer

http://www.be-loud.ro/forum/files/jbl_1000w_204.jpg

 

Este extrem de bine antifonat, ca sa simti ceva bas in masina iti trebuie woofer de min 350W si statie pe masura.

Asta am eu : http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...y/KAPPA_122.7W/ si se aude cat de cat in masina, daca deschid portbagajul bubuie de rupe dar inchis.....

O solutie ca sa ai mai mult bas ar fi (eu nu prea am fost de acord) sa tai tabla din spatele banchetei.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei bas in E46 am eu la vanzare, aici pe forum tot pachetul JL12w7 + statie DLS A6 plus cutie special facuta pt E46 plus cabluri plus condensator, garantat iti infunda urechile -- IN MASINA -.

Fara sa dai afara tabla de la cotiera ( in caz ca ai ) nu o sa auzi nimic, trebuie sa focalizezi tot sunetul in masina prin orice forma. Degeaba ai bas cand deschizi portbagajul pentru ca acolo nu asculta nimeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am un subwoofer Pioneer ( http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...neer/TS-WX206A/ ).

318-ele meu nu are bancheta rabatabila nici cotiera. Are cineva subwoofer fara bancheta rabatabila? Credeti ca se va auzi ceva in masina?

Avand in vedere ca am bateria in compartimentul motor pe unde intru cu firul in habitaclu?

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

eu la 320d (bateria in portbagaj) am la picioarele pasagerului,in dreapta un orificiu de circa 4cm diametru care duce sub capota in compartimentul unde tu ai bateria.este exact langa cel prin care trec cablurile de la masina si este acoperit cu o membrana de cauciuc, ia ca sa dai de el trebuie sa ridici putin mocheta...
Link to comment
Share on other sites

Asa auzisem si eu ca e46 este o masina foarte antifonata si cand mi-am cumparat subwoofer am optat pentru un Subwoofer Magnat de 400 W RMS si Statia Magnat aferenta de 800 W RMS. Nu am decupat nimic, am lasat totul cum a fost si am un Cd player OEM. Sincer este un sunet foarte decent iar volumul statie este undeva aproape de jumatate. Adevarul ca montat pe alta masina sau decupat cum au mai facut si alti colegi se va auzi si mai bine dar eu nu am fost dispus sa fac aceste operatiuni.
Link to comment
Share on other sites

eu am cel mai slab woofer(toata lumea zicea ca nu o sa se auda nimic cu el)...JBL si scrie pe el 1000w...am inteles ca are 300w reali sau asa ceva...am dat 2 gauri sus in panoul de la tetiere,au in ele infipte terminatii de la subwoofer un fel de tevi , se vad foarte frumos , ai putea sa zici ca sunt de fabrica cum arata si se aude mai mult decat decent si m-a costat 14 mil(mana de lucru , statie 800w ,woofer jbl , low hifi ca nu avea iesire spre statie din mp3-iu bmw busines,condensator woofer, cabluri) acum 4 ani :)

 

woofer

http://www.be-loud.ro/forum/files/jbl_1000w_204.jpg

Poti sa pui o poza sa vad cum ai gaurit panoul mai ales sa vad ce terminatii ai infipt acolo?

Link to comment
Share on other sites

Cu wooferul ala nu auzi nimic in masina. Am pus difuzor de 1000 de vati rms si abea misca masina, daca deschideam portbagajul iesea tot cartierul pe geam. Eu zic ca nu rezolvi nimic.

Serios? eu am pus un Ground Zero Radioactive 1000w RMS, si iti crapa capul inauntru, fara gauri fara nimic, sareau acele de la turometru si vitezometru.

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...ve/GZRB_120SPL/

 

Subwooferul e SPL, bass ca de la un GZ eu nu am auzit... nu am simtit nici un difuzor sa-mi miste organele in mine mai bine ca un GZ... nu asta de care zic...

Daca vrei un bass complet, cuprinzator extrem de jos si gros, asta e subwooferul pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt pe cale sa schimb ceva la muzica din e 46-le meu......am fost la un magazin (service) de specialitate si optasem pentru un dvd alpine, un sub jbl de 300 reali plus alte maruntisuri pe acolo

am cerut parerea celor de acolo si mi-au spus clar ca daca e sedan nu faci nimic cu sub-ul in portbagaj si cum am cotiera rabatabila a ramas sa punem sub-ul acolo......cind va fi gata pun si poze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.