Jump to content

De ce in Romania se merge pe banda a 2`a?


Soare Mrs

Recommended Posts

Cu banda 2 in oras am patit-o si eu chiar zilele trecute. Mergeam cu 50-60 km/h pe banda 2, si ma pomenesc cu un E Class de ultima generatie in spate, dand flash-uri.... Ca ce idee sa trag pe banda 1 daca eu dupa aprox. 80 - 100 m urma sa fac stanga?? Sa stau dupa aia la mila alora de pe banda 2 sa ma incadrez din nou sa fac stanga? Unii sunt chiar bizoni....Dar ma rog... tipul avea E Class si nu vroia sa ii stea in cale un amarat de E36... :blink: In oras mi se pare absurd si ilogic sa se foloseasca banda 2 doar pentru depasire.

 

In afara orasului, sau pe la periferii unde sunt drumuri cu 2 benzi pe sens, altfel sta treaba.... Folosesc banda 2 doar pentru depasire sau pe distante scurte cat sa depasesc 2-3 camioane sau alte masini care circula cu viteza mai mica. Daca nu sunt lasat sa ma duc pe banda 2, nu dau flashuri si prefer sa ma asigur, sa trec pe banda 1 si sa depasesc pe acolo. Chiar nu am chef sa imi stric ziua claxonand, dand flashuri si injurand pe unu' altu'.

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt, am vazut acum vreo 4 ani cred un accident grav grav de tot pe E85 intre Ramnic si Posta Calnau daca stiti unde tot asa un autoturism s-a dat pe prima banda la primirea unor flash-uri si a intrat intr-o caruta plina cu porumb nesemnalizata. S-a soldat cu vreo 7 morti atunci, un carambol... si de atunci eu noaptea nu ma dau pe prima banda, intotdeauna merg la limita, 100-130 e viteza mea de croaziera si cine e mult mai grabit decat mine nu are decat sa astepte, ori sa depaseasca pe discontinua. Alta chestie pentru care eu mor de nervi, mai vad unii bizoni cu multi cai putere si putina experienta la volan care observa coloana, ori tiruri pe prima banda, si continua sa dea flashuri chit ca din fata nu vine nimic si ar putea f. frumos sa faca o depasire.

 

Imi place insa ca toti suntem cu bun simt imediat ce trecem granita insa la noi in tarisoara e jale.

Legat ce spunea un coleg mai sus, imi place si ma si mai bine la volan uneori cand vad alti colegi de trafic facand gesturi omenesti si firesti, pentru care, jos palaria!

Link to comment
Share on other sites

Asta cu mersul pe banda 2 in oras chiar daca se merge la limita de viteza nu cred ca e corect. Din moment ce banda 1 e libera nu vad motivul de a sta pe banda 2. Poate am o urgenta si am nevoie sa ajung rapid intr-un loc. Naste nevasta, accident, etc ... Nu mi se pare normal sa stau sa depasesc prin dreapta numai prin simplul fapt ca cel care sta pe banda 2 merge la limita de viteza si nu mai are nici o treaba cu ceilalti participanti la trafic.

 

Mersul pe banda 1 la noi se percepe gresit. Banda 1 se ocupa nu numai pentru a da voie urgentelor sau celor care merg mai repede ci pentru a folosi si ocupa drumul cat mai eficient.

 

Uitati-va in DE. Cum a depasit ceva intra pe banda 1 indiferent ca are 500cp sub capota sau 50. Binenteles atat cat iti permit si conditiile de trafic. Normal ca nu trebuie neaparat sa intri pe banda 1 daca ai 150km/h si pe acolo e un tir limitat la 95kh/h unde vei fi nevoit sa franezi puternic. Il depasesti si cum ai prins loc pe banda 1, te-ai bagat. Totul se rezuma la fluidizarea traficului si nu la "ma dau la o parte sa treaca ala" cum se gandeste la noi.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

Asta cu mersul pe banda 2 in oras chiar daca se merge la limita de viteza nu cred ca e corect. Din moment ce banda 1 e libera nu vad motivul de a sta pe banda 2. Poate am o urgenta si am nevoie sa ajung rapid intr-un loc. Naste nevasta, accident, etc ... Nu mi se pare normal sa stau sa depasesc prin dreapta numai prin simplul fapt ca cel care sta pe banda 2 merge la limita de viteza si nu mai are nici o treaba cu ceilalti participanti la trafic.

 

Mersul pe banda 1 la noi se percepe gresit. Banda 1 se ocupa nu numai pentru a da voie urgentelor sau celor care merg mai repede ci pentru a folosi si ocupa drumul cat mai eficient.

 

Uitati-va in DE. Cum a depasit ceva intra pe banda 1 indiferent ca are 500cp sub capota sau 50. Binenteles atat cat iti permit si conditiile de trafic. Normal ca nu trebuie neaparat sa intri pe banda 1 daca ai 150km/h si pe acolo e un tir limitat la 95kh/h unde vei fi nevoit sa franezi puternic. Il depasesti si cum ai prins loc pe banda 1, te-ai bagat. Totul se rezuma la fluidizarea traficului si nu la "ma dau la o parte sa treaca ala" cum se gandeste la noi.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Permite-mi sa te contrazic, am circulat si eu in DE si nu numai si nu e o regula, am vazut masini mergand pe banda a 2-a tot timpul, si nu am vazut vitezomani ca la noi, adica pana si pe cea fara limitare de viteza, rar am gasit unii sa mearga peste 150-160 cat mergeam eu. Tin sa cred ca romanii sau unii dintre noi sunt specimene aparte.

 

In fine, nu ma stresez prea mult asupra benzii pe care rulez cata vreme folosesc din plin retrovizoarele.

Link to comment
Share on other sites

Lasa-ma ba in pace cu urgentele astea. Toti au urgente, la toti le naste nevasta sau le e bolnav copilul si toti merg la spital cu masina proprie.

 

In Germania nu gasesti pe prima banda carute sau cratere. Sau multe alte lucruri ce nu ar trebui sa fie acolo si la noi le gasesti din plin. Plus ca la noi e plin si de infumurati care asteapta sa te dai din fata lor inclusiv pe drumurile mai late, dar cu o singura banda pe sens.

 

Problema este ca nu se aplica legea ca in Germania(Austria, Ungaria, etc) si atunci avem tot felul de specimene. De aceea cand ies din tara, tot besinosii de care vorbeam devin mielusei.

Edited by september child
Link to comment
Share on other sites

era o vorba, te bagi in cocina, te manânci porcii. sau asa ceva.

in românia e FOARTE (dar foarte) greu sa conduci civilizat. eu când sunt plecat din tara pentru o luna sau doua si vin inapoi, am impresia ca am calatorit in timp si am ajuns in evul mediu.

si nu numai din punctul de vedere al traficului si al participantilor la acesta.

cine spune ca nu e asa e ipocrit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

acuma,sincer..,nu stiu daca prima banda e pentru carute :rolleyes: ,eu folosesc toate benzile ce le am la dispozitie,nu ma rog de nimeni sa-mi faca loc,nu dau flashuri sau claxoane!merg in coloana dar,daca ma tine cineva nu stau mult in urma sa!am un stil de condus fluent,ceva gen diagrama,fara franari/accelerari bruste,asa la consum :blush:

revenind la carute,asa e,suntem in evul mediu cum zice colegu mai sus!

Link to comment
Share on other sites

Lasa-ma ba in pace cu urgentele astea. Toti au urgente, la toti le naste nevasta sau le e bolnav copilul si toti merg la spital cu masina proprie.

 

In Germania nu gasesti pe prima banda carute sau cratere. Sau multe alte lucruri ce nu ar trebui sa fie acolo si la noi le gasesti din plin. Plus ca la noi e plin si de infumurati care asteapta sa te dai din fata lor inclusiv pe drumurile mai late, dar cu o singura banda pe sens.

 

Problema este ca nu se aplica legea ca in Germania(Austria, Ungaria, etc) si atunci avem tot felul de specimene. De aceea cand ies din tara, tot besinosii de care vorbeam devin mielusei.

 

Am spus clar ba, unde se poate treci pe banda 1. Daca sunt gropi, carute, etc nu te dai si punct. Asta inseamna sa folosesti soseaua eficient. Mor pe soferii care dorm pe banda 2 si au mentalitatea ca "ce bah, de ce sa ma dau la o parte" cu toate ca e loc berechet sa mearga pe banda 1.

Link to comment
Share on other sites

Am spus clar ba, unde se poate treci pe banda 1. Daca sunt gropi, carute, etc nu te dai si punct. Asta inseamna sa folosesti soseaua eficient. Mor pe soferii care dorm pe banda 2 si au mentalitatea ca "ce bah, de ce sa ma dau la o parte" cu toate ca e loc berechet sa mearga pe banda 1.

 

Cum mori pe soferii care dorm? Pe fiecare in parte sau cum?

Nici mie nu imi place mentalitatea aia, insa in cazurile alea poti sa dovedesti ca esti civilizat si ori sa astepti sa se traga pe banda lui, ori sa il depasesti prin dreapta. Si in plus, nu intalnesti la tot pasul de aia. De obicei gasesti pe banda 2 oameni ce merg cu o viteza rezonabila, 90-100, despre care nu poti sa zici ca dorm. Doar ca tu(aici nu ma refer la tine ci in general) vii cu 150 si dai blituri sau claxoane ca vezi Doamne, ai pe cineva in fata.

 

Am patit inafara sa ma aflu pe banda 2(cine a fost prin Cehia stie de ce) si sa ma trezesc cu cineva in spate care astepta frumos sa ma dau la o parte. Nu m-a claxonat, nu mi-a dat flash-uri.

 

 

Bai, dar cat de varza sa fie drumul ala sa-ti strici masina in alea 5 secunde cat te dai la o parte sa fii depasit?

 

Nu in toate cazurile. Sunt ferm convins ca cine a zis ca merge pe banda a 2a ca e rea banda 1, merge doar atunci cand e rea.

Nu iti strici masina in alea 5 sec. Ci in toate secundele cumulate. Desi, daca ma gandesc, in 5 sec, poti sa treci pe banda 1 si sa iei o ruptura in asfalt si sa crapi janta, tai cauciucul, poate rupi sau indoi brat, cate si mai cate. Si nu imi spune ca nu exista asa ceva pe drumurile patriei ca eu am avut un accident cu fosta masina din cauza asta.

Edited by september child
Link to comment
Share on other sites

@september child

 

Civilizat sa depasesti prin dreapta??? :laugh: Ocolesti sau te faci ca nu intelegi subiectul. Tu consideri ca daca mergi cu 90-100 pe banda 2 nu are voie nimeni sa-ti reproseze nimic chiar daca banda 1 e libera?

Edited by wug
Link to comment
Share on other sites

In constanta e aproape imposibil sa mergi pe banda a 1a si asta mai ales din cauza microbuzelor care opresc fix unde ii taie capul pe soferi. In plus in este un adevarat pericol dat fiind ca 90 % din cei care intra pe un drum principal folosesc banda a 1 a pentru a se asigura (hardcore). Unde mai pui ca ca pe acolo circula si autobuzele si in dreptul statiilor gasesti valuri de asfalt ( un tratament de masaj total). La asta se mai adauga cei care ies din locurile de parcare fara sa se asigure si cei care invata sa faca o parcare laterala. La toate astea se mai adauga si pietoni sinucigasi cu care te trezesti in fata si de pe banda 1 ai 0 sanse sa ii eviti.

Cat despre drumurile nationale va invit sa circulati spre murfatlar toamna, cand se culeg viile si stati in spatele tractoarelor care transporta struguri cu 20 km /h pe banda 1 a. Voi vorbiti de lucruri ideale dar Romania nu este o tara ideala . In Ue nu gasesti tractoare, combine, carutze, vaci ( pe autostrada ) si acolo fireste ca poti circula la fel de bine pe ambele benzi. In Romania merg mereu pe a doua banda pe autostrada si asta mai ales dupa ce era sa intru cu 140 intr o vaca care circula in miez de noapte nestingherita pe contrasens. La bariera am spus "doamna este o ..." si nu am apucat sa termin ca a tipat la mine " stiu e o vaca pe autostrada" . Ma gandesc ca ei au puso sa ne testeze reflexele

 

PS cele mai naspa accidente le am vazut de la depasiri pe dreapta. Extrem de periculos

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream sa actionezi civilizat.

 

Nu consider. Daca banda 1 e libera, pe aia trebuie sa se circule. Dar sunt cazuri in care unii, cum ai spus si tu, uita de ei pe banda a 2a si atunci poti da dovada ca esti civilizat. Eu iti explicam care e situatia, dar se pare ca tu esti cel care nu intelege.

 

Hai sa te intreb ceva. De ce te-ar incurca unul pe banda a 2a? Ce cauti tu de fapt acolo? Ca daca ai depasi nu te-ar incurca nimic, ca cel pe care il depasesti e pe banda 1.

De fapt tu esti ca cei pe care ii acuzi, circuli pe banda 2 cand 1 e libera. Este un cuvant pt chestia asta, IPOCRIT

Edited by september child
Link to comment
Share on other sites

Cred ca exagerezi. Daca e atat de prost drumul incat sa-ti strici masina evident ca te dai la o parte cand prinzi o portiune de drum buna. Dar sa dai in gropi sa strici o janta... nu stiu cum e. Eu pun frana.

 

Oricum, sincer nu pot sa ma plang. De ceva timp pe drumurile din afara lumea se da la o parte si ma lasa sa trec. Aproape ca nu mai e nevoie sa dai flash-uri... decat alora care se baga in depasire fara sa se asigure.

 

In general daca semnalizezi ca vrei sa depasesti (semnal stanga) pe autostrada, e suficient. In rest... putin rabdare, ca nu pot toti sa se dea instant la o parte. Trebuie sa pleci din start cu ideea ca nu vei putea mentine nici pe autostrada o viteza constanta de 150-160 la un drum lung. Vrei sa mergi tare? Fii pregatit sa pui si frana. E simplu.

Link to comment
Share on other sites

In general daca semnalizezi ca vrei sa depasesti (semnal stanga) pe autostrada, e suficient. In rest... putin rabdare, ca nu pot toti sa se dea instant la o parte. Trebuie sa pleci din start cu ideea ca nu vei putea mentine nici pe autostrada o viteza constanta de 150-160 la un drum lung. Vrei sa mergi tare? Fii pregatit sa pui si frana. E simplu.

 

Mi se pare corect ce ai zis. Viteza constanta poti tine 100-110(pe banda 1 pe autostrada) din experienta mea.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea, se gasesc sa vina mai tare din spate si esti nevoit sa te tragi in dreapta. Dar cu 100-110 nu prea ai ce depasii, caci mergi cu viteza loganelor ce merg la consum pe banda respectiva.

Pe autostrada la noi , cea mai corecta viteza mi se pare un 140-150.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream sa actionezi civilizat.

 

Nu consider. Daca banda 1 e libera, pe aia trebuie sa se circule. Dar sunt cazuri in care unii, cum ai spus si tu, uita de ei pe banda a 2a si atunci poti da dovada ca esti civilizat. Eu iti explicam care e situatia, dar se pare ca tu esti cel care nu intelege.

 

Hai sa te intreb ceva. De ce te-ar incurca unul pe banda a 2a? Ce cauti tu de fapt acolo? Ca daca ai depasi nu te-ar incurca nimic, ca cel pe care il depasesti e pe banda 1.

De fapt tu esti ca cei pe care ii acuzi, circuli pe banda 2 cand 1 e libera. Este un cuvant pt chestia asta, IPOCRIT

 

In fine, daca sunt un IPOCRIT cum ma numesti, raspunde-mi la urmatoarea intrebare. Tu mergi pe banda 1 si ai 120-130. Pe banda 2 circula alta masina cu 100-110. El sta acolo pe banda 2 ca deh, nu l-a invatat nimeni cum se circula civilizat. Tu te apropii de el avand viteza mai mare. Cum il depasesti?

Link to comment
Share on other sites

In fine, daca sunt un IPOCRIT cum ma numesti, raspunde-mi la urmatoarea intrebare. Tu mergi pe banda 1 si ai 120-130. Pe banda 2 circula alta masina cu 100-110. El sta acolo pe banda 2 ca deh, nu l-a invatat nimeni cum se circula civilizat. Tu te apropii de el avand viteza mai mare. Cum il depasesti?

pai...nu-l depasesti treci pe langa el.depasirea e altceva :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.