Jump to content

Newbie in BMW Club


robert AR

Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea,

 

M-am inregistrat pe forum de cateva zile insa de abe azi am ocazia sa va salut pe toti , cred ca asa se cuvine din partea unu nou venit.

 

Nu o sa va plictisesc prea mult dar o sa spun ce este mai important:

 

Ma numesc Robert,sunt din Arad, si mandrul posesor al unui 318i E46, 1895cc, an fabricatie 1999

 

Este prima mea masina, sunt foarte incantat de ea, mai ramane sa o si conduc ( incep scoala de soferi de abia saptamana viitoare..can't wait)

 

Stiu ca unii poate or sa spuna ( mi-au spus pana acum multi) ca e o masina periculoasa pentru un incepator insa sunt dispus sa-mi asum riscurile. de multa multa vreme visez la un seria 3

 

sia cum ca in sfarsit mi-am indeplinit visul o sa incep asa usor sa ma acomodez cu ea.

 

Intrebari as avea multe dar am sa incerc sa citesc mai intai pe forum poate gasesc raspuns si fara sa mai scriu un topic nou.

 

Pana una alta cam asta ar fi, atasez si niste poze cu masina si va salut cu respect.

 

post-28624-1251724943_thumb.jpg

post-28624-1251724934_thumb.jpg

post-28624-1251724925_thumb.jpg

post-28624-1251724954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ceao!!! :)

bun venit in comunitatea BMWclub

si eu sunt din Arad..dupa ce iei carnetu poate ne prezinti si noua masina la una din intalniriile noastre

apropo..frumos E46..sa-l stapanesti sanatos

succes :)

 

Multumesc, mi-ar face placere, si asa nu prea am prieteni pe aici, sunt Sibian de origine, m-am mutat in Arad de putina vreme :lol:

 

Da, keep in touch cum spune chinezu' :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut! Wilkomen! Frumos exemplar! :)

 

Ce tre sa sti din prima: vinerea la ora ~19:30 in parcarea de dupa patinoar, jos, acolo ne intalnim, vezi ca este si topic "intalniri in arad", stai cu ochii pe el! :lol:

 

In rest, numa bine, focus on the driving licence, sa te vedem si pe sosele! Nu inainte de a-ti lua "cartela"! :lol:

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Salut! Wilkomen! Frumos exemplar! :)

 

Ce tre sa sti din prima: vinerea la ora ~19:30 in parcarea de dupa patinoar, jos, acolo ne intalnim, vezi ca este si topic "intalniri in arad", stai cu ochii pe el! :lol:

 

In rest, numa bine, focus on the driving licence, sa te vedem si pe sosele! Nu inainte de a-ti lua "cartela"! :lol:

 

 

Ok, Inteles! Multumesc de urari si invitatie.

Link to comment
Share on other sites

Salut, bine ai venit in club. Bafta la examen si cat mai multi km fara incidente.

Nu te speria de tractiunea spate, multi vorbesc din auzite de acest mit. Umpic de atentie si nu o sa mai vrei FWD niciodata. Plus ca masina te ajuta si ea umpic datorita ASC-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

In opinia mea, conducerea unei masini cu tractiune spate, ar trebui sa imbunatateasca tehnica condusului oricarui sofer, deoarece necesita o atentie sporita la supravirare de exemplu... lucru cu (,) care, nu este obisnuit soferul unei masini AWD sau FWD.

 

Astfel, teoretic, soferul unui RWD ar trebui sa fie mai prudent in a conduce masina si in a o controla, ceea ce il face in timp si in final un sofer mai bun.

 

Din pacate, practica spune altceva...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Bun venit in club si felicitari pt noua achizitie.

Masina ta nu este una foarte puternica dar ca incepator ai MARE grija in special IARNA si cand PLOUA sau e alunecus.

Tractiunea spate este una FOARTE perversa.

 

Eu am avut noroc cand asta iarna m-am invartit cu masina intr-un pasaj si am mucit-o pana la motor.... Ce-i drept aveam cauciucuri de vara dar pe jos in pasaj era uscat ( dar inghetzat cred ). Treaba s-a intamplat pe 3 ianuarie... Nici nu aveam o viteza foarte mare ( cam 70 )....

Neavand autoblocant mi-a fost imposibil sa redresez masina.... M-am chinuit cel putin 150-200 de metri.... Pana la urma masina a intrat in balans si m-am invartit cu ea. Am lovit-o in parapet dupa care s-a mai invartit odata.

AI GRIJA IARNA !!!! NU CIRCULA FARA CAUCIUCURI ADECVATE !!!!

 

Vara e misto cand derapezi cu ea pt ca atunci cand "vrei " poti sa prinzi aderenta prin anumite tehnici dar iarna cand nu prinde aderenta in momentul cand ai smucit-o si ai scapat-o de sub control este IMPOSIBIL sa o mai redresezi mai ales cand esti incepator. Cu 2 saptamani inainte de accident , pe ploaie si pe piatra cubica , am facut un test sa vad daca atunci cand derapeaza o mai pot redresa.... De atunci am fost constient ca nu se mai redreseaza.... Cu toate astea dupa 2 saptamani am comis-o....

Cel mai bine e sa inveti din experienta altora :)

Bafta

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Hehe, ce te mai sperie lumea pe aici. Atata timp cat nu exagerezi in conditii de aderenta precara, o sa fii ok.

 

BMW poate fi si subvirator, si supravirator. Ai sa fii surprins de cate ori vei lua o curba tare si fata va fi impinsa inainte si nu va fugi de spate, cum ai fi dorit.

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit !

Ai o masina frumoasa si ingrijita ...S-o stapanesti si s-o conduci sanatos si cu placere...si fara evenimente deosebite.

Este prima ta masina si ai facut o alegere excelenta. Este o masina buna, admirata si iubita de milioane de utilizatori..

 

 

Dan

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.