Jump to content

indicator nivel benzina defect...


Guest Pole

Recommended Posts

Guest poleposition

Mi-am amintit o problema mai veche: :)

 

indicatorul de nivel benzina indica bine numai cand fac plinul si pana la jumatate, dupa care ramane blocat la mijloc si mai da semne de viata exact atunci cand intra pe rezerva, fapt ce imi da socuri in creier de fiecare data :) , pt ca niciodata nu stiu cata benzina mai am... :blink:

 

chiar daca ma uit pe OBC, tot la fel arata si ala, asta ma face sa cred ca nu e din ceasul din bord ci din alta parte...

 

Chestia asta imi afecteaza si consumul (mediu) pe OBC care nu e corect, nu pot sa ma bazez pe RANGE si celelalte chestii care tin de consum etc....

 

Pompa de benzina este aproape noua (asta in cazul in care ar avea o legatura) si nu stiu unde sa caut problema... Macar ca idee ca oricum nu am acum bani de service :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pai e clar ca plutitorul tau e defect.

desfa capacul din spate si scoate tot modulul afara si schimba-l cu unul Sh,cea mai eftina varianta.

87260[/snapback]

 

 

pai stai asa, plutitorul nu face parte din pompa ? :blink: adica, e separat ? ai ceva poze sa imi arati ca nu prea inteleg unde masa mare e si cum il scot... :)

 

multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ce ? cumva piesa 1 din poza ? :) Ditamai saracia ca sa vezi cata benzina mai ai in rezervor :blink: Unde sunt plutitoarele alea stil "rezervor WC" :)

 

Si care ar fi procedura, adica banuiesc ca are si ea niste mufe, sau ceva...nu ?

 

Si inca ceva, unde gasesc ? ca poate merita sa iau noua daca nu e prea scumpa... :)

Link to comment
Share on other sites

Ce ? cumva piesa 1 din poza ?  :)  Ditamai saracia ca sa vezi cata benzina mai ai in rezervor  :blink:  Unde sunt plutitoarele alea stil "rezervor WC"  :)

 

Si care ar fi procedura, adica banuiesc ca are si ea niste mufe, sau ceva...nu ?

 

Si inca ceva, unde gasesc ? ca poate merita sa iau noua daca nu e prea scumpa... :)

87346[/snapback]

 

:D Plutitoarele tip WC sunt la ... WC ! Ai mufa electrica de pe capac shi furtunele (le etichetezi, sa bagi turul - returul invers, k?) Nu am desfacut inca nici un litrometru d'asta, dar banuiesc ca daca eshti un pic de minitehnicus ii gaseshti buba si il repari.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

k, mersi frumos... o sa vad ce rezolv :)

 

Sa stii ca a avut acum multi ani tata un Aro 10, si eu cu un prieten furam benzina de la el, si ca sa nu se prinda cand ne-am dat seama ca ii golisem aproape rezervorul, am ajuns cumva la rezervor (parca tot prin spate era accesul), si am strambat plutitorul (exact ca la WC) sa ii arate lui tata ca are benzina cand de fapt nu mai avea :)

 

Inutil sa spun ce s-a intamplat cand s-a prins :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai, abia am schimbat pompa de benzina acum 3 luni, si din ce imi amintesc am vazut pe factura si niste garnituri...

 

mersi de sfat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca mai poate fii o cauza. Chiar in bordul masinii (de cand ai luat masina iti face asa?) ceasul de benzina are in spate un arc, care trage inapoi indicatorul si poate sa ramana blocat in unele pozitii mai ales cand faci plinu pt ca il solicita mai multl.
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca mai poate fii o cauza. Chiar in bordul masinii (de cand ai luat masina iti face asa?) ceasul de benzina are in spate un arc, care trage inapoi indicatorul si poate sa ramana blocat in unele pozitii mai ales cand faci plinu pt ca il solicita mai multl.

88541[/snapback]

Dar poate sa verifice indicatorul separat...identificand la portbagaj, adica la sonda care sunt firele de la sonda, nu de la becul de minim..si sa le unesti cu un potentiometru de cca 500ohmi si sa-i faci cursa potentiometrului si sa vezi cursa indicatorului :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.