Jump to content

SMG sau SMG 2 ?


Ady 3

Recommended Posts

Cineva care sa-mi explice si mie diferenta pe scurt care e diferenta dintre cle doua ..

Care e mai buna de ce si daca sunt probleme la ele ?

Multumesc

87878[/snapback]

 

 

Daca doresti diferente dpdv tehnic,cel mai bine cauti pe google.

Cat despre probleme,sa spunem ca nu sunt chiar cele mai fiabile cutii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca doresti diferente dpdv tehnic,cel mai bine cauti pe google.

Cat despre probleme,sa spunem ca nu sunt chiar cele mai fiabile cutii :blink:

87896[/snapback]

dar sunt cele mai rapide si nu e draq chiar asa de negru, de ex eu nu am avut nicio problema la cutie

Link to comment
Share on other sites

dar sunt cele mai rapide si nu e draq chiar asa de negru, de ex eu nu am avut nicio problema la cutie

87899[/snapback]

 

 

Este cam relativ,nu crezi? :)

 

O cutie din..sute de mii.

 

Daca mai citesti pe forum, o sa gasesti un membru care a avut multe probleme. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Este cam relativ,nu crezi? :)

 

O cutie din..sute de mii.

 

Daca mai citesti pe forum, o sa gasesti un membru care a avut multe  probleme. :blink:

87901[/snapback]

din aceasta cauza exista garanatii si post garantii dar mai conteaza si cum o folosesti sincer

Link to comment
Share on other sites

din aceasta cauza exista garanatii si post garantii dar mai conteaza si cum o folosesti sincer

87902[/snapback]

 

Cutia este 100% protejata electronic,deci nu prea conteaza cum o folosesti.

Din pacate ,dupa ce a platit sute de milioane(intr-o reprezentanta ) a plecat cu cutia....tot asa.

 

Normal,poti sa o repari si peste hotare,dar nu asta era ideea :blink:

 

Daca comparam cutiile SMG cu Steptronic si manuale,sunt pe ultimul loc la fiabilitate.Detasat :)

Link to comment
Share on other sites

Cutia este 100% protejata electronic,deci nu prea conteaza cum o folosesti.

Din pacate ,dupa ce a platit sute de milioane(intr-o reprezentanta ) a plecat cu cutia....tot asa.

 

Normal,poti sa o repari si peste hotare,dar nu asta era ideea :blink:

 

Daca comparam cutiile SMG cu Steptronic si manuale,sunt pe ultimul loc la fiabilitate.Detasat :)

87903[/snapback]

bine cum zici tu...

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai realizat ,in sfarsit.

87906[/snapback]

Hai ca esti chiar haios, sincer nu prea mai am chef sa ma contrazic cu tine, cu voi pe aici stii tu mai bine, OK? eu am SMG 2 si nu am nicio problema cu ea, a fost o chemare la service in care s-au schimbat niste pini la cutie atat

Link to comment
Share on other sites

Hai ca esti chiar haios, sincer nu prea mai am chef sa ma contrazic cu tine, cu voi pe aici stii tu mai bine, OK? eu am SMG 2 si nu am nicio problema cu ea, a fost o chemare la service in care s-au schimbat niste pini la cutie atat

87907[/snapback]

 

 

Dar nu incerc sa te contrazic cu ceva.Doar mi-am spus parerea,numai ca tu nu poti sa o accepti, fara mici glumite :blink:

 

Sunt impresionat ca ai SMG2,dar asta nu inseamna automat ca este si cea mai fiabila cutie.Atat am vrut sa spun,nu sa iti starnesc orgoliul .

Link to comment
Share on other sites

Dar nu incerc sa te contrazic cu ceva.Doar mi-am spus parerea,numai ca tu nu poti sa o accepti, fara mici glumite :blink:

 

Sunt impresionat ca ai SMG2,dar asta nu inseamna automat ca este si cea mai fiabila cutie.Atat am vrut sa spun,nu sa iti starnesc orgoliul .

87908[/snapback]

nu am zis ca nu au unele probleme, DAR EXISTA GARANTIE SI POST GARANTIE asta am zis se strica ei platesc

Link to comment
Share on other sites

Merci pt raspuns baieti ..

Chair ma asteptam si chiar speram sa scrii ce parere ai stiind ca tu ai SMG 2

Ar mai fi totusi ceva de ex un BMW 330 i de prin 2002-03 care e listat ca are SMG de care are SMG1 sau SMG2 ?

Am pus ochii pe unul si sunt nelamurit in privinta asta.

Bavaria iti mjultumesc si tie pt lamuriri .

Link to comment
Share on other sites

Omul intre timp si-a rezolvat cutia, nu era vorba de un SMG de pe M3, era vorba de un SSG in 5 trepte de pe un 330i... oricum intre timp si-a facut-o si ii merge parfum  :blink:

87914[/snapback]

 

 

Stiu,a schimbat-o :)

 

Deci SMG pe M3 este mai fiabil,sa inteleg.Se poate,nu te contrazic.

Pe ce te bazezi cand spui asta?Ai SMG si tu?

Link to comment
Share on other sites

Si deci asta inseamna ca un 330i din '02-'03 are SMG 1

Si care e parerea ta alex se merita sa iei masina cu SMG 1 ?

87932[/snapback]

ma...sincer nu am auzit nimic rau de SMG1 stiu doar ca este mult mai lent decat SMG2, dar eu as opta daca e seria 3 pt un tiptronic

Link to comment
Share on other sites

Sunt cutii mecanice actionate hidraulic si asistate de un calculator (control unit) care face aproape totul in locul tau.

Eu fiind cel patit cu acest tip de cutie, ma pot si pronunta in privinta ei. Sincer, aceasta cutie imi place foarte mult.. poti conduce manual sau pe automat (dupa preferinte), nu iti sare din viteza (asa cum se mai intampla la cutiile manuale), nu uzeaza prematur volanta, ambreajul asa cum o face o cutie manuala, nu te oboseste si...nu iti toceste pantoful stang. Intr-un cuvant, e superba. Am avut si 320 din 2001 cu cutie manuala, te simti mai sofer intr-adevar, dar dupa un timp iti doresti sa ai si o cutie automata mai ales la traficul infernal din Bucuresti unde stai numai cu piciorul pe ambreaj si mergi in vit.1.

Faptul ca am avut probleme cu ea, nu este vina cutiei, ci a celor ce si-au bagat nasul, care nu stiu sa faca diferenta intre doua versiuni de soft, care se dau mari si tari ca ei au mai reparat asa ceva si ignora complet o diagnoza facuta SMG-ului (SSG-ului) in Germania, diagnoza ce recomanda o versiune de soft iar romanul de la AB baga alta versiune, si spune ca asa e bine cum a facut el, ca nemtii au testere noi, si nu recunosc corect versiunea de soft necesara, ca nu mai sunt compatibile testerele de acum ale nemtilor cu e46 ci cu e90.

Daca m-ar pune cineva sa aleg dintre un SMG, manuala si septronic, 100% as alege SMG-ul (si spun asta nu fiindca am eu o asemenea transmisie, ci pentru ca asta mi-a placut intr-adevar)

 

Ca sa fiu si ON TOPIC : Smg2 este o cutie mai rapida la schimbarea vitezelor (aprox 85 milisecunde) si iti ofera mai multe facilitati ( alegerea programului de functionare).

Pe SMG1 ai decat modul normal de schimbare a vitezelor si SPORT ... a..si am uitat... si mai ai posibilitatea sa o cuplezi pe automat :blink:

Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Eu am pe 325i din 2003 smg.Am crezut k a fost gata cutia deoarece nu mai cupla deloc cand schimba viteza si ramanea in loc.Ce m-a speriat mai tare a fost atitudinea celor de la auto transilvania cand au zis ca nu au oameni competenti sa se ocupe de cutia mea.Pana la urma, am gasit pe cineva mai tupeist, am dat cutia jos si surpriza, ambreiajul era gata.L-am schimbat si nu mai sunt probleme deloc!Eu personal sunt multumit de SMGI de pe masina mea, imi place mai mult decat o manuala.

 

Eu am smg I, nu ssg, deoarece e in 5 trepte si nu in 6(cred k ssg e numai in 6 trepte)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.