Jump to content

PROBLEME MULTIPLE TDS


Recommended Posts

:) Salutare!Am un BMW 525 TDS fabricatie 1999.Initial cand am cumparat masina nu prea am fost multumit de demaraj ca am avut benzinare (e36 1.8 i,e34 2.o i).Mi-am dat seama insa ca dupa 100 km/h masina da ceata..au trecut cateva luni si...surprize..astazi de pilda este a 3 a zi cand imi face figuri...adica..merge ce merge si parca imi da in gat...cand accelerez adica merge normal si parca pun frana brusca ...mentionez ca de o perioada de timp masina are momente cand se accelereaza foarte greu..adica urc pana la 3000 de ture dar nu ca si cand ar trage..S-a intamplat ca plecand in treapta 1 sau 2 sa plece tot asa greu si..pe la 2000 si ceva de ture sa plece tare...ca si cand ar merge normal..stiti care ar fi cauza sau problema??Alta ar fi ca la relanti se mai intampla sa vibreze...Din ce am inteles trebuie sa schimb flansa de la grup..(cardan)..daca se pricepe cineva v-as ruga sa mi raspundeti..multumesc
Link to comment
Share on other sites

:) Salutare!Am un BMW 525 TDS fabricatie 1999.Initial cand am cumparat masina nu prea am fost multumit de demaraj ca am avut benzinare (e36 1.8 i,e34 2.o i).Mi-am dat seama insa ca dupa 100 km/h masina da ceata..au trecut cateva luni si...surprize..astazi de pilda este a 3 a zi cand imi face figuri...adica..merge ce merge si parca imi da in gat...cand accelerez adica merge normal si parca pun frana brusca ...mentionez ca de o perioada de timp masina are momente cand se accelereaza foarte greu..adica urc pana la 3000 de ture dar nu ca si cand ar trage..S-a intamplat ca plecand in treapta 1 sau 2 sa plece tot asa greu si..pe la 2000 si ceva de ture sa plece tare...ca si cand ar merge normal..stiti care ar fi cauza sau problema??Alta ar fi ca la relanti se mai intampla sa vibreze...Din ce am inteles trebuie sa schimb flansa de la grup..(cardan)..daca se pricepe cineva v-as ruga sa mi raspundeti..multumesc

la faza cu trepidatul vezi sa nu fie vreun injector eu asa am avut.era in injector care facea figuri la relantii atat.in rest tragea normal,dar la relantii trepida.

la faza cu trasul incearca sa ii scoti mufa de la senzorul de motorina , care este in capul filtrului de motorina.daca cu mufa aia scoasa inseamna ca este senzorul ala bulit.

Link to comment
Share on other sites

..multam ptr raspuns..n am prea inteles partea cu scosul mufei ca nu prea are sens ce ai scris(fara suparare:)) deci sa scot mufa si ce sa vad..injectorul cu senori l am schimbat recent cu unul bun...

scoate mufa de deasupra filtrului de motorina si vezi daca trage mai bine .Daca trage senzorul ala din filtrul de motorina este de vina.Ala este un senzor care masoara presiunea motorinei si daca ala nu citeste bine presiunea ....masina nu mai trage.eu asa am patit si de asta iti zic.

Link to comment
Share on other sites

deci astazi ti am ascultat sfatul..am scos..mufa aia..banuiesc ca e cea prinsa in clema aia..si masina merge cu, ar veni fara turbo..dar din cate am vazut sa zic ca am facut 1 km nu s a innecat..adica am calcat pedala la fund sa plec si..nu mi a dat in gat dar nici nu tragea..oare asta sa fie?ce parere ai?

 

lasa mi totusi un mess ceva..ms

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu trasul si acceleratul, verifica si debitmetrul.

Exact aceleasi simptome pe care le prezinti tu, le-am

patit si eu cu un passat, si dupa ce am schimbat debitmetrul,

si am resetat, problema a disparut.

la schimbarea debitmetrului nu-i nevoie resetare

 

despre passat era vorba, fiindca l-am schimbat fara resetare,

si nu se simtea nici o diferenta, iar dupa ce am resetat-o, totul era ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
mai nou imi da din ce in ce mai tare in gat...si in unele cazuri a scos si fum in momentul intreruperii bruste :) ..amicii mei cu dignosticul sunt in schimbarea sediului si nu pot face nimic inca.. :lol:

Cu respect fratilor.

Am si eu un 525 tds din 99 care incepe sa faca talente.Am studiat o gasca de topicuri legate de acest tip de motor si de problemele pe care le da.Nu exista o regula.Apropos de problema ta,ia in calcul si treaba cu pompa de injectie.Vezi ca este un topic al naibii de interesant pe forum in care proprietarii de tds-uri isi exprima parerile si unde cu siguranta vei gasi sfaturi utile.Eu inca mai studiez problemele legate de tds dupa care ma apuc de facut afirmatii si de luat masuri.Cert este faptul ca nu-mi place cum merge motorasul meu.Banuiesc niste problemute pe la pompa dar deocamdata ma abtin.Revin cu detalii!

Cu respect!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cum spunea un coleg, simptomele ma duc cu gandul la debitmetru. schimba-l si ar trebui sa-si revina complet

Ce se intampla daca am scos mufa de senzorul de presiune(cred!) din capul filtrului de motorina la un 525 tds si pt moment circul asa?Nu de alta,dar cred ca e defect,iar ,odata scos,masina trage de rupe!Nu-mi vine sa cred si nici sa mai pun vreun senzor acolo!Afecteaza cu ceva functionarea motorului?

Edited by lazarfl76
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca nu ti trage nicic tie masina...adica mergi si parca nu are vlaga mai alesc la deal?ca asta mi se intampla mie...daca da zi mi exact ce senzor...ms..respect

scoti mufa care intra in capul filtrului de motorina si vezi cum se comporta dupa asta!

Link to comment
Share on other sites

Senzorul e prins de acel tub gros, care este carcasa debitmetrului, in 2 suruburi. Cauta pe aici ca era un topic cu procedura de curatare a debitmetrului. Depinde foarte mult ce tip de debitmetru ai pe masina, hot wire sau hot film.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.