Jump to content

GPL pe motorizari BMW ?


Cosmin316

Recommended Posts

Pai daca nu isi pot permite consumul respectiv la un motor pe benzina, de ce nu au luat diesel?? Sa ma lamureasca cineva, va rog.

 

In primul rand, ideea nu era de a-si permite sau nu consumul respectiv..

Cat despre alegerea intre diesel si benzina, s-a mai discutat... muult... Concluzia grosoo modo ar fi ca pur si simplu sunt impatimiti carora le place benzina pentru ca este silentioasa, nu trepideaza, suporta turatii mari... iar din cealalta tabara, sunt cei carora le plac dieselurile pentru ca au un consum mai bun sau pentru ca le place cum toarce un motor diesel.

In plus, mie mi se pare mai greu de intretinut un diesel, trebuie sa mergi intr-un anumit regim de turatii, iar consumabilele sunt mai scumpe (de exemplu fiecare filtru de motorina la un schimb normal).

 

Sa nu mai aberez off-topic, GPL-ul este un combustibil alternativ, care nu polueaza nici pe departe cat celelalte tipuri de combustibil uzuale (benzina, motorina). Noi am ramas cu idei preconcepute cum ca se monteaza GPL doar pe dacii, pe taxiuri... si dam exemple ca unuia i`a explodat butelia pe DN1.. dar uitam sa mentionam ca INSTALATIA NU ERA OMOLOGATA !

Cat despre montaj, garantii, etc... mie mi se pare ca baietii din bucuresti(nu cunosc in alte parti) sunt destul de prompti si priceputi, si nu promoveaza neaparat ideea de economie cat pe cea de ecologie...

 

Daca la pompe ai avea de ales intre diesel la pret de 4 lei si biodiesel la pret de 2 lei, ai continua sa bagi diesel doar ca sa nu miroasa a gogosi in spatele tau?!

 

Pana una alta cred ca fiecare de pe forum isi iubeste masina si ar face multe pentru ea,DAR.......

... dar nu atât de mult Încât sã o echipeze cu instalaÞie GPL :)

 

Nu inteleg, de ce ai arata lipsa de respect fata de masina daca ai monta GPL pe ea?

 

Nu vreau sa ma iau aiurea de nimeni, dar macar daca ziceti ceva motivati... spuneti ce aveti impotriva GPL`ului. Pentru ca s-a demonstrat ca GPL`ul protejeaza mai bine motorul decat Benzina, iar la un schimn normal uleiul e mult mai curat dupa ce masina a rulat cu GPL.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu isi pot permite consumul respectiv la un motor pe benzina, de ce nu au luat diesel?? Sa ma lamureasca cineva, va rog.

 

In primul rand, ideea nu era de a-si permite sau nu consumul respectiv..

 

Daca la pompe ai avea de ales intre diesel la pret de 4 lei si biodiesel la pret de 2 lei, ai continua sa bagi diesel doar ca sa nu miroasa a gogosi in spatele tau?!

 

 

 

Esti culmea, te contrazici singur! Cum poti sa spui ca nu e vb de a-ti permite sau nu?? Pai tu daca nu ai fi nevoit sa te uiti la bani, ti-ai mai aminti ca exista GPL? Te-ar durea fix in fund ca, consuma 30 sau 40l de benzina! Recunosc, si eu daca mi-as permite, la ora actuala as conduce un M, nu tractorul meu care l-am luat pt. raportul consum/performanta.

P.S. Nu mi-as pune niciodata GPL pe masina, daca as considera ca nu imi permit consumul unei masini, sau a unui motor, as lua altceva.

Link to comment
Share on other sites

Cauza insine e raspunsul, aceea ca nu o mai poti intretine, si trebuie sa iei ceva mai putin costisitor. Cand nu mai ai bani de benzina ii pui GPL, cand se duc amortizoarele, placutele, discurile, anvelopele, ce faci? Astea cum le mai fentezi?

 

Daca o tinem asa nu terminam in a ne contrazice... Tu preferi un trening pe care sa scrie "Adidas" in locul aceluiasi trening, identic, insa "no name" (aici m-as lua de mana cu tine :lol: ) - am facut o paranteza la "Daca poti, de ce sa nu cumperi o replica Nokia N97 in loc de original, ca doar cei din sat nu fac diferenta, nu? "

 

Numai ca in cazul de fata nu e deloc acelasi lucru. Avem BMW ca sa vada lumea ca avem bani? Si daca avem bani, ce draq, nu ne permitem sa bagam benzina?

Chiar nu inteleg de ce atata inversunare pentru o alternativa drepta de luat in calcul .

In definitiv, stiu ce am cumparat si nu mi`as da masina mea pe multe altele cotate mai bine... Si crede-ma, nu ma uit la bani cand vine vorba de BMW`ul meu... "pentru ca imi creeaza bucurie" :) si-mi ofera "placerea de a conduce".

Respect!

Link to comment
Share on other sites

Eu as spune ca am ales BMW pentru comfort, stabilitate si alte alea daca as avea vreun seria E65 , o gramada de airbag-uri, toate sistemele electronice pentru stabilitate, etc.

 

Si la 316 intervine stabilitatea prin simplul motiv ca este tractiune spate, fata de alte petarde tractiune fata. Pe asfalt tractiunea spate este cea mai stabila. Pe langa asta, 316le paote avea chiar suspensie sport. Ce nu are, nu are motor si n-are frane fata de un E65 cu cine stie ce motor, dar e evident mai stabila decat o masina a concurentei cu tractiune fata.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

"Eu nu o sa imi pun niciodata GPL pe bemveul meu pentru ca ii cad gradele masinii si rade copiii de mine ca mi-am luat masina puternica si nu am bani de benzina datorita faptului ca parintii mei nu are posibilitati asa ca prefer sa ies cu ea doar in vichend si sarbatorile legale, si de ziua mea, dar numai dupa 22:00 ca e mai liber pe magheru"

Hai frate fiti seriosi, voi va cititi posturile? pe bune acum, inafara de cateva posturi in care chiar s-a dezbatut problema gpl-ului obiectiv si strict din punctul de vedere al efectelor lui asupra buzunarelor si asupra comportamentului masinii, toti ati batut campii si ati dat dovada de mentalitatea tipic romaneasca(nu v-ati pus problema daca e mai bine pentru voi sau pt masina voastra, ci cata lume o sa rada de voi ca vezi doamne sunteti saraci dar va rupeti in figuri cu bmw-uri si nu aveti bani de benzina)

Cum am spus si acum ceva timp mie mi se pare ca vb din basme si din montatul gpl-ului de 800 ron pe dacia 1310 care sare in aer,asta mi s-a parut gen "nu fumati marijuana pentru ca heroina ucide" :)))

 

PS: Nu sunt fan gpl si nici nu intentionez sa imi pun in viitorul apropiat DAR asta nu inseamna ca nu trebuie sa fiu deschis la minte in ceea ce priveste combustibilii alternativi

PS2: Imi cer scuze daca am jignit pe cineva( sau daca cineva s-a simtit jignit de postul meu), intentia mea nu a fost asta, ci pur si simplu sa va fac sa va dati jos ochelarii de cal si sa priviti lucrurile in ansamblu.

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei si inevitabil :) , topicurile referitoare la instalatiile de GPL puse pe BMW-uri degenereaza in discutii sterile, lipsite de informatii tehnice reale dar alimentate de puristi...fani inraiti ai posturilor gen "am motor de 2500 dar de ce plm consuma asa de mult, ca io merg numai seara ???" sau "am tractorash de 2 litri si cind ii dau talpa curge fumul dupa el. de ce oare?"...sau "de ce sa dau 1,7 ron pe litrul de GPL cind benzina e 3,8 roni dar da bine sa ma vada lumea alimentand, chiar daca bag de 30 roni ? "

 

 

Sa-i dea Doamne Doamne sanatate celui care a initiat topicul cu "donatii" cat si celor care au parcuri de dezmembrari ! Prietenii stiu de ce.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parerea ca nu toti isi iau bmw sa se dea cu el de la un semafor la altul , cerculete prin xxl sau liniute pe autostrada. asa ca daca nu esti unul dintre ei sunt de parere ca ori ce ban care iti ramane in buzunarul tau este binevenit deci de ce nu gpl asta in conditiile in care sa zicem ca nu afecteaza motorul, chir mi-se pare un lucru bun nicdecum o rusine. romanul in general sufera de fudulie si de sindromul ''ia uitel si pe asta!!!'' in cartea masini am si eu o omologare pt. gpl dar fiind o persoana care vreau sa ma bucur de puterea oferita de bmw .....nu imi pun gpl dar daca as avea aceleasi rezultate la putere si cu gpl cred ca nu asi ezita nici o clipa sa imi pun gpl. ca banii diferenta este una imensa. as vrea sa pot sa iti dau un sfat tehnic dar nu am idee, astept sa citesc si eu parerile unor colegi care au , ca sunt curios!
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parerea ca nu toti isi iau bmw sa se dea cu el de la un semafor la altul , cerculete prin xxl sau liniute pe autostrada. asa ca daca nu esti unul dintre ei sunt de parere ca ori ce ban care iti ramane in buzunarul tau este binevenit deci de ce nu gpl asta in conditiile in care sa zicem ca nu afecteaza motorul, chir mi-se pare un lucru bun nicdecum o rusine. romanul in general sufera de fudulie si de sindromul ''ia uitel si pe asta!!!'' in cartea masini am si eu o omologare pt. gpl dar fiind o persoana care vreau sa ma bucur de puterea oferita de bmw .....nu imi pun gpl dar daca as avea aceleasi rezultate la putere si cu gpl cred ca nu asi ezita nici o clipa sa imi pun gpl. ca banii diferenta este una imensa. as vrea sa pot sa iti dau un sfat tehnic dar nu am idee, astept sa citesc si eu parerile unor colegi care au , ca sunt curios!

 

 

mi se pare o blasfemie...deci pe bune strici motorul si mai consuma si cam la fel adica consuma mai mult % dar din cauza costului redus al litrului faci o mica economie dar cand trebuie sa segmentezi motorul te rupe la bani

 

DACA AI NEVOIE SA TE DEPLASEZI CU GPL IA-TI FRATE ALTA MASINA...I-ATI UN CAZAN DE OPEL SAU FIAT SAU RENAULT SI PUNE-I GPL...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parerea ca nu toti isi iau bmw sa se dea cu el de la un semafor la altul , cerculete prin xxl sau liniute pe autostrada. asa ca daca nu esti unul dintre ei sunt de parere ca ori ce ban care iti ramane in buzunarul tau este binevenit deci de ce nu gpl asta in conditiile in care sa zicem ca nu afecteaza motorul, chir mi-se pare un lucru bun nicdecum o rusine. romanul in general sufera de fudulie si de sindromul ''ia uitel si pe asta!!!'' in cartea masini am si eu o omologare pt. gpl dar fiind o persoana care vreau sa ma bucur de puterea oferita de bmw .....nu imi pun gpl dar daca as avea aceleasi rezultate la putere si cu gpl cred ca nu asi ezita nici o clipa sa imi pun gpl. ca banii diferenta este una imensa. as vrea sa pot sa iti dau un sfat tehnic dar nu am idee, astept sa citesc si eu parerile unor colegi care au , ca sunt curios!

 

 

mi se pare o blasfemie...deci pe bune strici motorul si mai consuma si cam la fel adica consuma mai mult % dar din cauza costului redus al litrului faci o mica economie dar cand trebuie sa segmentezi motorul te rupe la bani

 

DACA AI NEVOIE SA TE DEPLASEZI CU GPL IA-TI FRATE ALTA MASINA...I-ATI UN CAZAN DE OPEL SAU FIAT SAU RENAULT SI PUNE-I GPL...

 

 

 

am specificat ''daca nu afecteaza motorul'' iar legat de mica economie la banii , cred ca e o mare diferenta intre 17000 l si 40000 l in conditiile in care bmw consuma destul de mult orice motor ar avea!

Link to comment
Share on other sites

mi se pare o blasfemie...deci pe bune strici motorul si mai consuma si cam la fel adica consuma mai mult % dar din cauza costului redus al litrului faci o mica economie dar cand trebuie sa segmentezi motorul te rupe la bani

 

DACA AI NEVOIE SA TE DEPLASEZI CU GPL IA-TI FRATE ALTA MASINA...I-ATI UN CAZAN DE OPEL SAU FIAT SAU RENAULT SI PUNE-I GPL...

 

DacĂŁ montezi o instalaĂžie de calitate, nu se stricĂŁ motorul.

Economia e mare atunci când mergi pe GPL.

Link to comment
Share on other sites

Motorul nu consuma la fel de mult el consuma cu 0,5% maxim 1 litru la suta de km pe GPL.

La instalatiile secventiale car si costa mai mult nu se simte diferenta de putere, chiar merge mai bine pe GPL decat pe benzina

La masina la care am instalatie de aia normala pentru carburator intradevar se simte putin ca demareaza mai slab, dar doar atat in rest nimic.

La o masina la care reglajul este facut ca la carte si in service de specialitate si nu la gigi de la colt, mirosul de gaz nu exista deloc, el se simte doar atunci cand alimetezi la pompa si aia ptr maxim 3 -5 minute.

Motorul nu se strica de la GPL. Pe bmw pe care il am si anume 315 din 82 are GPL din 97 si merge si in ziua de azi fara sa umblu deloc la motor. La logan am peste 60 de mii de km si la fel nicio problema, singura chestie ii ca trebuie reglati tacheti mai des.

Tot ce am scris mai sus sunt lucruri adevarate si din experienta proprie si nu din auzite cum o fac altii. Si apropo nu este o bomba pe roti am vazut la nemtii un reportaj cum treceau cu buteliile de gpl montate sub o masina si nu a explodat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.