Jump to content

Bancheta spate


beemve

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Am rezolvat... Am fost la Filaret si mi-au deschis de pe laptop portbagajul. Costa 50 RON,si dureaza un minut (pt cine o sa mai fie in situatia mea). Acum nu o sa mai inchid din butuc potbagajul niciodata,m-am invatat minte :)

Multumesc pt. toate sugestiile primite de la colegii de forum.

Se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu era mai usor daca deschideai usa de la sofer cu cheia de valet, apoi blocai si imediat deblocai toate usile (inclusiv portbagajul) din butonul de inchidere/deschidere de langa butonul de avarii? :) Si eu am patit acelasi lucru cu masina asta-vara. Am plecat la aeroport si il luasem si pe taica-miu cu mine sa duca masina acasa si grabit am pus cheile in portbagaj. Am luat bagajele din portbagaj si am inchis portbagajul. :) Aproape instantaneu mi-am dat seama ce am facut. Am zis ca mi se face rau. :lol: Apoi am sunat un prieten sa se duca la mine acasa sa-i ceara lu'maica-mea cheia aia de plastic. Si asa am rezolvat-o! Am deschis usa de la sofer cu ea, apoi m-am inchis in masina din butonul de langa cel de avarii, apoi am deblocat tot din el. :lol: Am mers la portbagaj si s-a deschis. Am uitat sa mentionez ca inchisesem in portbagaj si cheia automata si pe cea mecanica pe care o luasem tocmai pentru situatii de urgenta... :D Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Dar nu era mai usor daca deschideai usa de la sofer cu cheia de valet, apoi blocai si imediat deblocai toate usile (inclusiv portbagajul) din butonul de inchidere/deschidere de langa butonul de avarii? :) Si eu am patit acelasi lucru cu masina asta-vara. Am plecat la aeroport si il luasem si pe taica-miu cu mine sa duca masina acasa si grabit am pus cheile in portbagaj. Am luat bagajele din portbagaj si am inchis portbagajul. :) Aproape instantaneu mi-am dat seama ce am facut. Am zis ca mi se face rau. :lol: Apoi am sunat un prieten sa se duca la mine acasa sa-i ceara lu'maica-mea cheia aia de plastic. Si asa am rezolvat-o! Am deschis usa de la sofer cu ea, apoi m-am inchis in masina din butonul de langa cel de avarii, apoi am deblocat tot din el. :lol: Am mers la portbagaj si s-a deschis. Am uitat sa mentionez ca inchisesem in portbagaj si cheia automata si pe cea mecanica pe care o luasem tocmai pentru situatii de urgenta... :D

el nu avea cum sa faca asta pt ca portbagajul lui era pe pozitia inchis din butuc, moment in care deschiderea centralizata nu mai actioneaza pe el, doar din telecomanda unde ai buton dedicat. si cum cheia lui era inchisa... bine ca a mai avut o cheie fie ea si valet

Link to comment
Share on other sites

"Aproape instantaneu mi-am dat seama ce am facut. Am zis ca mi se face rau." :)) eu am patit asta la 5 dimineata,imi mutam lucrurile de la vechea locatie la cea noua; imediat dupa ce am inchis portbagajul am crezut ca mi se taie picioarele,realizand ce am facut :lol: nu de alta,dar blocam si iesirea a 2 masini din parcare,ca deh,la 5 dimineata ma gandeam eu ca nu deranjeaza pe nimeni daca trag ca un boulean... m-am dat la scris biletele,si m-am dus la taxi sa plec acasa. Cireasa de pe tort:cheia de valet era acasa la SV,la 500km distanta :lol: Cand vezi atsa in filme zici "da-i ma in xxxx mea ca e prea de tot,n-are cum sa fie asa ghinionist/neinspirat/prost. "

 

Exact cum a spus si freeone :)

 

Daca e butucul inchis nu ai ce-i face fara cheia cu telecomanda...sau sa mergi la Filaret/AB;asta in cazul fericit in care mai ai a 3-a cheie sau aia de plastic

Edited by beemve
Link to comment
Share on other sites

Pffff! :) Inseamna ca eu am fost norocos in comparatie cu tine... :lol: Bine ca imi luasem bagajele din portbagaj ca mai pierdeam si avionul, insa pe de alta parte nu ma induram nici sa plec si sa las masina singura la aeroport in parcare. Cheia valetului in cazul meu nu a fost la doar 150 de km distanta. Deci a putut veni urgent... :lol: Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Exista o solutie de a deschide portbagajul fara a folosi cheia. Am descoperit-o astazi cand umblam la incuietoarea de la portbagaj, fiindca vreau sa fac un sistem de a deschide portbagajul din interior, chiar daca cheia se afla in contact.

La incuietoarea portbagajului sunt conectate 4 fire: unul maro mai gros, unul alb cu maro putin mai subtire, unul gri cu verde de aceeasi grosime cu cel alb cu maro si unul gri cu maro subtire.

Daca se face legatura intre firul alb/maro (+) cu cel gri/verde, atunci se va deschide portbagajul si veti putea recupera cheia. Firele le puteti gasi in manunchiul de fire ce trece pe langa pragul din dreapta. Eu am scos protectia aceea din plastic, insa nu am reusit sa o mai bag inapoi... s-ar putea sa fie accesibile firele si doar daca se demonteaza protectia stalpului din dreapta... inca nu am avut timp sa analizez prea bine problema....

Cand voi avea timp am sa pun si niste poze.

Link to comment
Share on other sites

Ma si eu am patit ceva de genul(am un e46 din 2000)...eram la europa si am bagat ceva in portbagaj si am uitat cheile inauntru,da prostia e ca eu am descchis doar portbagajul din telecomanda ca sa bag alea ca daca deschideam toata masina nu mai pateam...norocul meu ca eram in bucuresti si am sunat acasa sa-mi aduca cealalta cheie si am rezolvat-o...Si m-am gndit la o chestie,adica sa fac o copie la cheie,dar doar la placuta fara module de deschidere,atat cat sa descid usa,si sa o ascund pe undeva pe sub masina sa o folosesc in cazuri de urgenta.... :)
Link to comment
Share on other sites

Am rasfoit acest topic in speranta ca poate aflu raspuns si la intrebarile mele:

-- varianta E46 (indiferent 318/320i sau d) -- are bancheta spate rabatabila? in forma (1/3 si 2/3)?

-- m-am tot uitat pe mobile.de la diverse oferte din 2004-2005 (mentionez E46), si unele au volanul cu 4 spite si am mai vazut un alt volan doar in 3 spite? Care e diferenta dintre cele doua masini? Banuiesc ca nu proprietarii si-au schimbat volanul dupa placul lor :-)

 

mersi

Edited by Nyklas
Link to comment
Share on other sites

Da, exista E46 cu bancheta rabatabila, iar in privinta volanului, cel in 3 spite este cel sport, iar celalalt in 4 spite e cel clasic. Se pare insa ca lumea il prefera pe cel in 3 spite... :) Nu este nicio diferenta intre masinile cu volan in 3 spite si cele in 4 spite. Doar volanul care reprezinta o chestie de gust si preferinta... Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Da, exista E46 cu bancheta rabatabila, iar in privinta volanului, cel in 3 spite este cel sport, iar celalalt in 4 spite e cel clasic. Se pare insa ca lumea il prefera pe cel in 3 spite... :) Nu este nicio diferenta intre masinile cu volan in 3 spite si cele in 4 spite. Doar volanul care reprezinta o chestie de gust si preferinta...

 

 

deci sa inteleg ca referitor la volan, totusi lumea si-l schimba in cel cu 3 spite? sau isi iau versiunea sport a masinii respective? :-)

 

referitor la bancheta: -- exista si E46 cu bancheta rabatabila? sau la toate E46 bancheta e rabatabila (in intregime sau fractional)?

Link to comment
Share on other sites

Bun

 

deci am lamurit ca totusi exista variante care nu au spatarul rabatabil! Acum poate stie cineva sa-mi spuna, cum si ce model sau incepand din ce an, are spatarul rabatabil?!?! sau cum pot sa-mi dau seama care model are si care nu!?

Link to comment
Share on other sites

Bun

 

deci am lamurit ca totusi exista variante care nu au spatarul rabatabil! Acum poate stie cineva sa-mi spuna, cum si ce model sau incepand din ce an, are spatarul rabatabil?!?! sau cum pot sa-mi dau seama care model are si care nu!?

 

la mine e rabatabila, am vazut alte modele care nu au bancheta rabatabila.....parerea mea: cred ca e optional la cumparare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.