Jump to content

distributie


addrian

Recommended Posts

va salut

a mai schimbat cineva distributia la bmw e34 525 tds, ce presupune, are cineva pasi care trebuiesc urmati,

cate lanturi, patine si intinzatoare are

va multumesc

 

salut. am schimbat eu la un 318Tds (este acelasi motor, varianta cu 4 cilindrii).

Un schimb de distributie la motoarele astea presupune:

- lanturi noi - x 2 buc

- patine noi - x 4 buc

- intinzator nou - x 1 buc

- pinioane noi - x 3 buc

- demontare _chiulasa_ (+ garnitura noua & prezoane noi - evident)

- scula speciala pentru blocat ax cu came

- scula speciala pentru blocat volanta (vibrochen)

- scula speciala pentru blocat intinzator

- scula speciala pentru comprimat intinzator

- daca tot desfaci .. profita de ocazie sa schimbi semeringurile de la capac care probabil curg . :)

 

Da-mi un pm cu id-ul tau de yahoo si o sa-ti dau documentatie detaliata pentru motorul asta.

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme sau auzi / simti ceva sau o schimbi preventiv cum fac cei care au distributie pe curea ? Si eu am tot 525 tds am schimbat recent la ea tot ce inseamna role curele filtre pompa apa si termistat insa nu mi-am pus problema sa ma gandesc la lant !!!
Link to comment
Share on other sites

Ai probleme sau auzi / simti ceva sau o schimbi preventiv cum fac cei care au distributie pe curea ? Si eu am tot 525 tds am schimbat recent la ea tot ce inseamna role curele filtre pompa apa si termistat insa nu mi-am pus problema sa ma gandesc la lant !!!

 

salut mai se aude un zgomot ciudat in partea fata ca o bataie - zornait intre 1000-1700 ture cu cine am mai vb a zis car fi de la lant sau patinele duse

sper sa fie altceva dar am schimbat toate rolele in afara de cea care este in capul arborelui cotit mai cercetez sau mai caut o parere

Link to comment
Share on other sites

schimba mai intai rola aia daca pare uzata. Si eu am schimbat toate rolele si curele de curand , ce e drept am 525i nu tds si motorul la relanti se aude ca o soapta acum. Era mai zgomotos inainte...nu foarte tare ca e benzinar dar am rams surprins extrem de placut la prima cheie dupa ce am scos-o din service.

Am avut si TDS, si am observat ca atunci cand uleiul nu era la maxim sau aproape de maxim se auzea un fel de rontait in capul axului cu came

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Zornaitul ala se aude si la motoarele pe benzina DOHC cand e dus intinzatorul care tine lantul mic intins.Cred ca si tie ti-e dus intanzatorul si la turatia aia intra lantul in rezonanta fiind mai moale.Eventual poti sa schimbi intanzatorul si patina. La pinioane si lant eu nu as umbla.Nu e vorba doar de axul cu came ci si de pompa de injectie care sunt actionate de lantul ala si e cam riscant.
Link to comment
Share on other sites

Zornaitul ala se aude si la motoarele pe benzina DOHC cand e dus intinzatorul care tine lantul mic intins.Cred ca si tie ti-e dus intanzatorul si la turatia aia intra lantul in rezonanta fiind mai moale.Eventual poti sa schimbi intanzatorul si patina. La pinioane si lant eu nu as umbla.Nu e vorba doar de axul cu came ci si de pompa de injectie care sunt actionate de lantul ala si e cam riscant.

sal este in studiu nu ma apuc de treaba pana nu sunt sigur 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.