BMWClub: Probleme compresie M3 e46 - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme compresie M3 e46 Rate Topic: -----

#21 User is offline   Mdrei 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 03 November 2009 - 19:54

Foarte nashpa situatia ta.
Trebuie neaparat sa faci un test de compresie. Trebuie sa vezi exact pe ce cilindru ii problema. Plus s-ar putea sa ai supape indoite / rupte. Motorul S54 ii destul de delicat si daca nu este intretinut correct va crea probleme. Cere sa discuti cu technicianul certificat in motoare M.

Este foarte interesant de stiu daca a fost folost doar ulei Castrol TWS 10W-60. Este singurul ulei recomandat de M Gmbh; stiu cazuri in care garantia a fost anulata pt ca s-a stabilit ca alt tip de ulei a fost folosit.

In plus, ai un model din 2002. Intre 2001 si 2003 au fost probleme cu "rod bearing"-ul (nu stiu termenul pe Romana) la pistonul 3. La sfarsitul la 2003, BMW a notificat toti proprietarii al anilor de productie 01-03 si le-a schimbat mai multe piese critice la motor (se facia chirurgie deschisa). Intreaba la BMW daca acesta "actualizare" a fost facuta si unde. Trebuie sa aiba evidenta daca a fost facuta.

Contradictoriu la ce s-a spus mai sus, motorul S54 este foarte durabil, atata timp cat este intretunit ca la carte. Cunosc cazuri concrete unde motorul ii peste 200k km si masina trage de stinge. S54 a fost motorul anului 5 ani la rand si nu fara motiv.

.Mdrei
0

#22 User is offline   cristimm 

• -

Posted 03 November 2009 - 21:51

View PostMdrei, on 3/Nov/2009, 19:54, said:

"rod bearing"-ul (nu stiu termenul pe Romana)

Ii zice cuzinet.
0

#23 User is offline   adamitza2005 

• Începător

Posted 27 September 2012 - 01:18

pana la urma care a fost problema??
0

#24 User is offline   mmi 

• Nou venit
  • Pip

Posted 29 October 2012 - 17:50

am un m3 din 2004 si am trei probleme cu el>
1-una e legata de niste sunete pe care le scoate de la grup/planetare, cand iau virak in sarcina spre stanga mai ales. Sa fie grupul ori rulmenti, ori altceva? Stiti un mecanic experimentat la care ma puteti indruma?
2- doua problema e legata de putere>cand o forjez oleaca pe autostrada, la un moment dat mi se aprind toate beculetele de e bord (precum un scurt) , apoi intra intr-un regim de avarie, adica nu mai are putere, nu mai urca turatia peste 3000 de ture, nu mai are putere. Daca ma opresc si stau vreo jumatate de h , pleaca fara probleme. Unde sa merg cu ea pt diagnoza?
3-a treia ar fi ca un boschetar mi-a taiat cam 20 cm prelata, plafonul si nu stiu oare cine e profesionit in a repara softtopuri prin Buc
Multzam
0

#25 User is offline   81rgl 

• NEcunoscator
  • Interests:Sa devin CUNOSCATOR ...

Posted 29 October 2012 - 20:56

View Postmmi, on 29 October 2012 - 17:50, said:

am un m3 din 2004 si am trei probleme cu el>
1-una e legata de niste sunete pe care le scoate de la grup/planetare, cand iau virak in sarcina spre stanga mai ales. Sa fie grupul ori rulmenti, ori altceva? Stiti un mecanic experimentat la care ma puteti indruma?
2- doua problema e legata de putere>cand o forjez oleaca pe autostrada, la un moment dat mi se aprind toate beculetele de e bord (precum un scurt) , apoi intra intr-un regim de avarie, adica nu mai are putere, nu mai urca turatia peste 3000 de ture, nu mai are putere. Daca ma opresc si stau vreo jumatate de h , pleaca fara probleme. Unde sa merg cu ea pt diagnoza?
3-a treia ar fi ca un boschetar mi-a taiat cam 20 cm prelata, plafonul si nu stiu oare cine e profesionit in a repara softtopuri prin Buc
Multzam

Epic

De cati ani ai masina?
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users