Jump to content

resetare bord


imsin_cer

Recommended Posts

salutare tuturor, de aproximativ un an sunt posesorul unui bmw 520i,se pare ca nu m-am informat suficient de bine inainte de al achizitiona, ulterior am aflat ca e un mare consumator :) dar asta e...l-am luat , l-am luat. acuma problema de care ziceam: daca stie cineva sa-mi zica cum se reseteaza bordu dupa ce faci schimbul de ulei astfel incat sa nu-mi mai apara dreptunghiurile alea de culoare galbena ...?
Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor, de aproximativ un an sunt posesorul unui bmw 520i,se pare ca nu m-am informat suficient de bine inainte de al achizitiona, ulterior am aflat ca e un mare consumator :) dar asta e...l-am luat , l-am luat. acuma problema de care ziceam: daca stie cineva sa-mi zica cum se reseteaza bordu dupa ce faci schimbul de ulei astfel incat sa nu-mi mai apara dreptunghiurile alea de culoare galbena ...?

 

 

Nu te mai da cu capul de pereti. Lasa-mi un nr de tel pe privat si o sa incerc sa iti trimit (daca gasesc maine) intructiuni de resetare. Daca nu merge din butonase :lol: sa incerci la un tester sa resetezi.

Link to comment
Share on other sites

merci, intre timp am observat articolul:"cititi aici inainte de a tasta" , si mi-am dat seama ca nu am procedat corect ca trebuia mai intai sa dau un search sa vad daca nu a mai ridicat cineva problema asta, apoi am facut asta si am dezlegat,(teoretic), enigma. abia astept sa o dezleg si practic... :) .

 

dar mi-am adus aminte de o alta problema...e normal sa scada apa din instalatia de racire?, de ce scade?,mentionez ca nu o baga in ulei, am verificat asta.

Edited by imsin_cer
Link to comment
Share on other sites

Mie, la e46, imi scadea cam 0.5L la 1000-2000km. Am bagat mana pe langa motor si am pipait in partea din spate a motorului. Acolo este o teava cu cot care intra in motor (in chiulasa). Acolo se simtea umezeala si niste depuneri albicioase. Am schimbat teava aia (35 de lei de la bavaria) si n-a mai scazut deloc nivelul. O-ring-ul era aplatizat si teava aproape ca plesnise.
Link to comment
Share on other sites

ma...zilele astea mi-am complectat lichidul din instalatie, cam juma de litru mi-o intrat si mie, nu stiu cat lichid la cati km se pierde, o sa incerc sa verific, cert e ca am cautat teava de care ziceai si m-am uitat dupa ea da nu se vede nimik, sau poate la mine nu e asa, se vede ceva cursura pe la radiator..., mi-am resetat si bordu, asa cum ziceati voi cu scurt intre borna 7 si caroserie, dar acolo unde indica cati kilometri are parcursi masina , sub sunt doua ecrane micute si inguste alea pt ce is, la mine acolo nu apare nimik, si nici nu mi-o aparut cati km pot merge pana la noul schimb...cum va auzeam pe voi zicand... Edited by imsin_cer
Link to comment
Share on other sites

ma...zilele astea mi-am complectat lichidul din instalatie, cam juma de litru mi-o intrat si mie, nu stiu cat lichid la cati km se pierde, o sa incerc sa verific, cert e ca am cautat teava de care ziceai si m-am uitat dupa ea da nu se vede nimik, sau poate la mine nu e asa, se vede ceva cursura pe la radiator..., mi-am resetat si bordu, asa cum ziceati voi cu scurt intre borna 7 si caroserie, dar acolo unde indica cati kilometri are parcursi masina , sub sunt doua ecrane micute si inguste alea pt ce is, la mine acolo nu apare nimik, si nici nu mi-o aparut cati km pot merge pana la noul schimb...cum va auzeam pe voi zicand...

 

 

Sa ma scuze moderatorii...dar scrie si tu romaneste. Cu litera mare la inceput de propozitie. Fara suparare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.