Jump to content

Poate politia romana sa dea amenda pentru lipsa rovinieta ?


Ravenul

Recommended Posts

salut, am fost oprit acum 1 ora de politia romana si mi-au dat amenda de 600 ron pentru ca nu aveam rovignieta.. au ei dreptul sa imi dea amenda pt asa ceva? eu stiam ca doar insotiti de ARR pot sa imi dea amenda pentru rovignieta .. sa ma lamureasca cineva care stie 100% sigur please. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salut, am fost oprit acum 1 ora de politia romana si mi-au dat amenda de 600 ron pentru ca nu aveam rovignieta.. au ei dreptul sa imi dea amenda pt asa ceva? eu stiam ca doar insotiti de ARR pot sa imi dea amenda pentru rovignieta .. sa ma lamureasca cineva care stie 100% sigur please. Multumesc

 

pe dn? sau i oras?

ca e mare diferenta

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai in oras nu vad de unde obligatia sa ai rovigneta... asta ar fi culmea.

 

Oricum, pentru posteritate, doresc sa fie notate urmatoarele:

 

MA PIS PE EA DE ROVIGNETA, NU AM AVUT, NU AM SI NICI NU VOI AVEA VREODATA, atata vreme cat eu imi rup in 2 masina pe drumurile de cakat din tara asta imputita.

 

asta asa..gratuit si fara pic de esenta... din fundu' gradinii sa zicem.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

pai in oras nu vad de unde obligatia sa ai rovigneta... asta ar fi culmea.

 

Oricum, pentru posteritate, doresc sa fie notate urmatoarele:

 

MA PIS PE EA DE ROVIGNETA, NU AM AVUT, NU AM SI NICI NU VOI AVEA VREODATA, atata vreme cat eu imi rup in 2 masina pe drumurile de cakat din tara asta imputita.

 

asta asa..gratuit si fara pic de esenta... din fundu' gradinii sa zicem.

 

 

Tu ai perfecta dreptate, nu se merita platita ,numai ca amenzile sunt foarte mari si pot retine talonul.

Mie mi-au retinut talonul si mi-au tras o amenda de 3500 RON!! (conduceam un camion) am alergat o luna dupa talon ,pt ca nu se stia de el unde e ,faceam drumuri Pipera-Udristei; iar pt amenda am depus contestatie fiinca era valabila ,dar el mi-a cerut "bonul de la petrom" nu aveam cum sa-i dau bon de la petrom fiinca aveam contract cu o firma de facut rovignete si i-am aratat o copie dupa ordinul de plata si contract..."binenteles el vroia bonul de la petrom".

Link to comment
Share on other sites

la fel am zis si eu ca n-o sa iau rovinieta, dar la iesirea din romania spre bulgaria si-au facut bulangii birou de verificat rovinieta si ori le arati aia ori esti atent cu ei, si cum am fost de vreo 4 ori, iesea mai rentabil sa iau rovinieta :)

 

oricum exclus sa o lipesc pe parbriz

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

O fi o forma de protest asta cu ne-luatul rovignetei, insa daca va prind platiti amenda, nu aveti ce face... Si astia pe la noi chiar se uita dupa ea. Si e normal sa se uite, nu ajungi acilea decat pe deneu...

Singura diferenta fata de cazul de mai sus este ca la noi dau 5 milioane, nu 6 :)

Link to comment
Share on other sites

prima rovinieta(si ultima) mi-am luat-o cand am mers la Sighisoara... (n-am simtit vreo diferenta, aceleasi drumuri proaste, nemarcate, nesemnalizate...)

iaca, daca-i de amenda, fac un calcul... am 8 ani de condus... ar fi trebuit poate sa dau vreo 5-6 milioane pe rovinieta in anii astia, daca imi iau amenda cheltui exact cat as fi cheltuit pe rovigniete... :)

Link to comment
Share on other sites

rovinieta nu-mi iau... nu-s batut in cap, nu-i o suma imensa, dar la ce bataie de joc de drumuri avem, in locul politistului mi-ar fi si rusine sa intreb de ea..., inteleg, ei isi fac meseria, dar ce s-ar intampla ca fiecare dintre noi, dintre soferi, sa facem cate o reclamatie la fiecare tronson de drum prost, la fiecare curba nesemnalizata, la fiecare drum nemarcat? si sa si sunam in fiecare zi pentru un raspuns... asa vreo 10 milioane de soferi... si am putea linistiti sa spunem si noi ca ne exercitam un drept! Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

NICIODATA, de cate ori m-a oprit politia si cu Audi, Toyota, e60, seria 1 sau M6 (deci indiferent de masina), nu am fost sanctionat pt lipsa rovignetei... pt alte contraventii da, dar niciodata pt lipsa rovignetei sau folie.

 

si ei circula si isi rup masinile si injura demnitarii, pe aceleasi drumuri ca si noi, tre sa dai de unul pre tampit si incuiat sa nu inteleaga ca nu are rost mai bagam bani in buzunar la toti ceafa lata si slinoasa care ne iau taxe si pe aer in curand.

 

Nu te intreaba de rovigneta cu buna stiinta, poate chiar de jena...e evident canu o ai, cand ii dai actele sau cand vede ca nu e lipita in parbriz.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

asa si daca in urma accidentului iti faci zob parbrizul, banuiesc ca nu mai e valabila vigneta, ca poate nu-i parbrizul tau.....

orice accident cauzat de starea proasta a drumului se traduce prin: "neadaptarea vitezei la conditiile de trafic"...deci faza cu datu in judecata pica...

 

 

N-ati auzit ca or sa puna camere video pt citirea rovignetei din parbriz?Cred ca la PRO TV au zis...

 

haha... s-o vad si p-asta! daca era sa se intample toate ce le zice proteveu'... exploram Pluto acuma

da camere sa vada cum lucreaza drumarii sau camere pt depistarea gropilor cand or sa puna? :)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

asa si daca in urma accidentului iti faci zob parbrizul, banuiesc ca nu mai e valabila vigneta, ca poate nu-i parbrizul tau.....

orice accident cauzat de starea proasta a drumului se traduce prin: "neadaptarea vitezei la conditiile de trafic"...deci faza cu datu in judecata pica...

 

 

Nu, nu e cam greu sa gasesti solutii de genu asta daca drumul nu este curat si e plin de pietre, sau o groapa.Sau exista o lege in care spune sa adaptezi viteza la ceva neprevazut?nu cred.

Link to comment
Share on other sites

eu inca nu am auzit de caz in care sa-si rupa omu roata in groapa drumului si sa-l despagubeasca administratia drumurilor... e exact acelsi lucru ca si cand ai face accident din cauza ghetii, ei in mod normal ar fi obligati sa curete drumurile, dar tu trebuie sa circuli adaptat la conditiile de drum...

 

Sau exista o lege in care spune sa adaptezi viteza la ceva neprevazut?nu cred.

 

Toate legile se refera la ceva neprevazut... pietoni care iti sar in fata - d-aia ai limita 50 in oras!

La drum ai faruri... vezi drumul... nu-ti sare groapa in fata... daca n-o vezi se considera a fi vina ta!

 

si mie mi-ar placea si mi s-ar parea corect sa poata fi trasi la raspundere pentru daunele create masinilor cu drumurile astea de cacao... dar legea nu-i gandita in favoarea pulimii...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.