Jump to content

Poate politia romana sa dea amenda pentru lipsa rovinieta ?


Ravenul

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De unde ai scos asta ca ai nevoie de rovinieta pentru drumurile de centura sau variante :) ?

Rovinieta este necesara doar pentru circulaĂžia pe reĂžeaua de drumuri naĂžionale, exclusiv cele aflate ĂŽn intravilanul resedinĂželor de judeĂže Âşi al municipiilor!

Link to comment
Share on other sites

eu inca nu am auzit de caz in care sa-si rupa omu roata in groapa drumului si sa-l despagubeasca administratia drumurilor... e exact acelsi lucru ca si cand ai face accident din cauza ghetii, ei in mod normal ar fi obligati sa curete drumurile, dar tu trebuie sa circuli adaptat la conditiile de drum...

 

Sau exista o lege in care spune sa adaptezi viteza la ceva neprevazut?nu cred.

 

Toate legile se refera la ceva neprevazut... pietoni care iti sar in fata - d-aia ai limita 50 in oras!

La drum ai faruri... vezi drumul... nu-ti sare groapa in fata... daca n-o vezi se considera a fi vina ta!

 

si mie mi-ar placea si mi s-ar parea corect sa poata fi trasi la raspundere pentru daunele create masinilor cu drumurile astea de cacao... dar legea nu-i gandita in favoarea pulimii...

 

Gheata nu este un fenomen deliberat indus de om cum sunt starea drumurilor.ma refer strict la accident ce pot survine starii proaste a drumului si nu din cauza fenomenelor meteo.CU pietoni e iarasi cu dus si intors , o gramada de treceri nu sunt semnalizate corespunzator astfel ca nu sti daca este sau nu trecere sau sunt ascunse dupa vreun tufis, copac. etc etc.

Acum vreau sa zic ca daca va rupeti masinile in vreo groapa sau se intampla un accident din cauza drumului si nu datorita soferului se poate da in judecata pt despagubiri.In germania functioneaza de mult treaba asta dar acolo nu se pune problema a se ajunge la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Da are voie ca este politist . In oras nu este necesara rovinieta dar atentie pe dn , centuri ale oraselor , variante , acolo te taxeaza 'nea Tuzgureanu !

 

Nu ma refeream ca are voie sa dea amenzi in oras.

Da are voie ca este politist . (Dezocordul l-am facut intentionat...scz trebuia sa pun ghilimele)

Link to comment
Share on other sites

De unde ai scos asta ca ai nevoie de rovinieta pentru drumurile de centura sau variante :) ?

Rovinieta este necesara doar pentru circulaĂžia pe reĂžeaua de drumuri naĂžionale, exclusiv cele aflate ĂŽn intravilanul resedinĂželor de judeĂže Âşi al municipiilor!

 

Ma refer in special la municipiul Constanta ; daca cunosti orasul , cu limitele lui , cred ca poza te poate lamurii .

In Constanta , Politia iti poate cere rovinieta de la intrarea in oras ( dinspre Valu lui Traian ) pana la podul I.P.B.N.C. pentru ca este DN 3 , varianta este DN 3C + varianta pe Ovidiu ( chiar unde este Real 2 ), iesirea spre Mangalia de la Marvimex spre iesire ( Real 1 , Metro 2 , Selgros) este DN 39 .

Salutare !!!

 

Da are voie ca este politist . In oras nu este necesara rovinieta dar atentie pe dn , centuri ale oraselor , variante , acolo te taxeaza 'nea Tuzgureanu !

 

Nu ma refeream ca are voie sa dea amenzi in oras.

Da are voie ca este politist . (Dezocordul l-am facut intentionat...scz trebuia sa pun ghilimele)

 

Am glumit :lol: :) , desi anumite dezacoarde le gasesti si in p.v.-uri :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

Vignieta este si in Austria, Ungaria, Slovenia. Dar, eu stiam ca pentru aceste tari trebuie sa cumperi doar daca mergi pe autostrada (poate sa ma contrazica cineva, cel putin eu asa stiu). De vreo 7 ani vin acasa pe Austria-Ungaria, mai nou pe Slovenia-Ungaria si vignieta iti trebuie doar pe autostrada. Pentru drumurile nationale stiam ca taxa este inclusa in pretul carburantului. Numai in Romania este rovignieta obligatorie pe toate drumurile (mai putin in oras - nesemnificativ). Atunci taxa inclusa in pretul carburantului pentru ce o mai platim? Nu este corect! Rovignieta ar trebui obligatorie doar daca mergi pe autostrada (este vina mea ca nu avem autostrazi?)! In Italia nu este nici o taxa pentru drumurile nationale. Platesti doar daca vrei sa mergi pe autostrada (este bariera). In Croatia si Serbia ca in Italia. Numai in Romania trebuie sa platesti daca mergi pe DN. O prostie! In loc sa mergem spre mai bine, mergem mai spre rau. Vreau sa vin sa muncesc in tara mea, nu se poate, salariul este de mizerie, nu as putea sa-mi intretin bmw-ul (cel putin in Dragasani nu ai ce sa faci, ar trebui sa fii "hacher").

Ce sa mai spun, Ravenna-Nadlac - 10 ore de condus 1200km viteza medie 120km/h (nu ma opreste nimeni), Nadlac-Dragasani - 10 ore de condus 500km viteza medie 50km/h (militie si radare la greu).

Nu am luat rovignieta niciodata, nici nu m-a oprit nimeni niciodata (eventual o sa cumpar la prima amenda - pardon "spaga").

Va salut!

Link to comment
Share on other sites

Vignieta este si in Austria, Ungaria, Slovenia. Dar, eu stiam ca pentru aceste tari trebuie sa cumperi doar daca mergi pe autostrada (poate sa ma contrazica cineva, cel putin eu asa stiu). De vreo 7 ani vin acasa pe Austria-Ungaria, mai nou pe Slovenia-Ungaria si vignieta iti trebuie doar pe autostrada. Pentru drumurile nationale stiam ca taxa este inclusa in pretul carburantului. Numai in Romania este rovignieta obligatorie pe toate drumurile (mai putin in oras - nesemnificativ). Atunci taxa inclusa in pretul carburantului pentru ce o mai platim? Nu este corect! Rovignieta ar trebui obligatorie doar daca mergi pe autostrada (este vina mea ca nu avem autostrazi?)! In Italia nu este nici o taxa pentru drumurile nationale. Platesti doar daca vrei sa mergi pe autostrada (este bariera). In Croatia si Serbia ca in Italia. Numai in Romania trebuie sa platesti daca mergi pe DN. O prostie! In loc sa mergem spre mai bine, mergem mai spre rau. Vreau sa vin sa muncesc in tara mea, nu se poate, salariul este de mizerie, nu as putea sa-mi intretin bmw-ul (cel putin in Dragasani nu ai ce sa faci, ar trebui sa fii "hacher").

Ce sa mai spun, Ravenna-Nadlac - 10 ore de condus 1200km viteza medie 120km/h (nu ma opreste nimeni), Nadlac-Dragasani - 10 ore de condus 500km viteza medie 50km/h (militie si radare la greu).

Nu am luat rovignieta niciodata, nici nu m-a oprit nimeni niciodata (eventual o sa cumpar la prima amenda - pardon "spaga").

Va salut!

 

Crudul adevar !!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu mi-am luat de fiecare data, stiind ca militienii opresc des masinile cu numere straine pe perioada verii, sperand la vreo spaga ceva. In februarie am dat 20 euro pe 12 luni, ca daca intru/ies din tara sa nu mai umblu dupa ea. La granita de fiecare data am fost intrebat de rovinieta.

 

Vorba lui @Raziel, eu un adeziv de-ti moare la intrare. A trebuit sa schimb parbrizul, si cum era lipita am incercat sa o dau jos. In prima faza au inceput sa-mi ramana literele si cifrele pe geam.

Le-am spus la aia de la service ca daca nu pot sa o scoata in conditii bune, sa-mi taie bucata de parbriz si umblu cu sticla la mine. Culmea e ca scrie pe ea clar, ca daca nu e afisata la vedere nu are nici o valoare.

 

Trist e ca taxa de drum... fosta "Basescu" a intrat de multi ani in pretul carburantului. Nu stiu ce temei au sa ceara alti bani pentru aceeasi chestie. Aceeasi marie cu alta palarie...

Edited by Armadyllo
Link to comment
Share on other sites

Eu am venit cu masina acasa din Spania anul trecut , am stat vreo 2 luni acasa si n-am avut nici o rovigneta. Locuiind foarte aprope de granita cu Ungaria am mers des la cumparaturi la unguri si numai odata s-a gasit vamesul roman dupa ce a "studiat " actele spaniole ale masinii sa ma intrebe de rovigneta. Treaba e ca eu iesem din Romania si i-am raspuns sec ca n-am si nu iau ca mi-am rupt masina in 2 luni de mers prin tara. Dupa ceva discutii pe tema asta m-a lasat sa plec .

Reveniind la subiect, eu stiu ca politistul nu poate ridica talonul sau amenda pentru rovigneta fara sa fie insotit RAR respectiv ARR.Dar politistii mai fac abuzuri. Eu am o metoda proprie pentru ei; mi-a furat actele azi dimineata !!!!!! la care o sa intrebe, dar ati depus plangere? .. da voi depune ca am timp 48 de ore!! Cu unii merge cu altii nu,se poate verifica prin statie sau tel. daca are masina ITP dar dureaza si multi nu se complica. Eu de 4 ani de cand conduc am dat actele la politist o data sau de doua ori. Trebuie sa le dai buletinul ca sa te legitimeze ca altfel te pot retine !! Daca da amenda nu semnez nimic si le zic din start asta. Si faceti contestatie fara frica

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am avut niciodata. Am vrut sa cumpar cand am intrat in tara venind din Ungaria(auzind din ce in ce mai des ca au inceput sa fie atenti la roviniete) dar vanzatorul de la Petrom m-a sfatuit "sa stau in banca mea ca nu a vandut nici una pana acum" si ca nici el nu are. Asa ca drept urmare nu am nici acum. :) Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

+1 care nu are si nici nu a avut rovigneta vreodata.nu am fost intrebat pana acum de ea.am observat ca sunt putini romanii ce o maiplatesc.insa cetatenii straini cum intra in RO cum isi iau rovigneta.poate sunt slab informati si nu stiu ca e greu de gasit autostrada in romania.oricum e vina autoritatilor ca sunt asa multi care nu platesc aceasta taxa,pt ca daca ar intreba mai des de ia si daca ar da amenzi cum face (unguru,austriacu...etc) ia sa vezi cum toti ar fi cu bulinutza pe parbriz.de aia santem asa inapoiati ca nu santem corecti nici care,nici simplii cetateni si nici statul.recunosc sunt incorect pt ca sunt lasat sa fiu asa...probabil dupa prima amenda o sa imi iau si eu rovigneta,dar pana atunci sa avem toti numai drumuri bune! :)
Link to comment
Share on other sites

Daca iei O AMENDA. Ca daca iei 2 sau mai multe...:)

Nu mai bine dai 60 lei acum si ii treci pe toti aia la castig?

Vai bine ar fi sa mai fie la pretul asta, e 28 euro pentru autoturism, nu mai conteaza norma de poluare (roviniete.ro).

Au vigniete si in Vest doar ca acolo le platesti sa mergi pe autostrazi nu rupturi de drumuri cu curbe & accidente..

Link to comment
Share on other sites

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/sof...a-soarelui.html

 

 

Politistii de la Rutiera au verificat 150 de masini. Doar 22 de soferi isi achitasera taxa de drum. hmm... prefer sa platesc acei 120 RON, nervii si timpul pierdut pt mine valoreaza mult mai mult. Sunt tare curios cati dintre zmei dupa o amenda si un talon ridicat se vor mai bate cu pumnul in piept. Asta ii sora cu taxa auto, pfffoai frate cum se zbateau si se jurau ca isi dau foc la masini daca nu se scoate taxa, eu personal n-am vazut si nici auzit de asa ceva inca.

Link to comment
Share on other sites

Politistii de la Rutiera au verificat 150 de masini. Doar 22 de soferi isi achitasera taxa de drum. hmm... prefer sa platesc acei 120 RON, nervii si timpul pierdut pt mine valoreaza mult mai mult. Sunt tare curios cati dintre zmei dupa o amenda si un talon ridicat se vor mai bate cu pumnul in piept. Asta ii sora cu taxa auto, pfffoai frate cum se zbateau si se jurau ca isi dau foc la masini daca nu se scoate taxa, eu personal n-am vazut si nici auzit de asa ceva inca.

Prosti mai sunt astia de la PRO-TV au zis exact pe dos :) , la 1:24 cms sef George Grigore zice ca "au fost verificate 150 de masini dintre acestea 22 nu aveau taxa achitata" (ei au zis in articol exact invers) - vad ca se ingroasa gluma cu rovinietele.

Link to comment
Share on other sites

500 lei inseamna 100 si ceva de euro. Eu am platit 20 euro penru 1 an. Probabil a mai crescut putin acum, dar chiar si asa ar trebui sa tepuiesc legea vreo 5 ani (sa nu ma prinda cap de creta) ca sa ies in avantaj. Asa ca mai bine prefer sa platesc rovineta si sa merg linistit, fara sa ma rog/scuz/drum in plus taxe si amenzi/alte batai de cap. Pur si simplu este mai usor.

Daca eu si inca 5 % platim taxele astea de unde bani sa se fure si sa se si faca drumuri?

 

Parerea mea e ca odata cu mediatizarea amenzilor platite de soferi pentru neachitarea taxei de drum, sa se mediatizeze si ceea ce se face cu banii. No way... eu m-am lamurit cu presa si TV acu multi... multi ani.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost intrebat de 4 ori anul asta de rovinieta la iesirea de pe A2. Asa ca nu risc pentru 100 si ceva ron pe an. Nu poti fi amendat pentru lipsa rovinietei daca circuli in localitate.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
E obligatorie numai in afara orasului . Pe drumuri judetene si comunale nu se cere dar se cere pe centura oricarui oras, ceea nu prea e corect. E nasol daca-ti ia talonul in provincie. Ajunge in Bucuresti dupa 20 zile. Pe urma tot trebuie platita ca sa primesti talonul inapoi. Asta e , mergem pe inertie.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

eu mi-am luat 500 ron amenda la bragadiru, (la sensul giratoriu) + talon retinut...

niste tampiti... m-au oprit pe la ora 23.50 si am stat acolo pana la 01.00 aproximativ, timp in care "cap de creta" a reusit sa scrie un proces-verbal (tragea cu ochiul in "Abecedar"... :twoup: )

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

poti circula fara rovignieta(legal) doar in orasul in care este inscrisa masina. daca ai iesit din oras iti trebuie rovignieta. ex:dupa podul de la europa (colentina) intri in voluntari-trebuie rovignieta... iesi pe centura, terbuie rovignieta, ai masina de cluj si tu esti din buc. si o conduci in buc. -terbuie rovignieta. poate nu ati luat amenzi in situatiile de mai sus, dar daca e vreun politist care cauta "carul cu fan in ac" poate sa va "arda".
Link to comment
Share on other sites

Domeniu de aplicare:

 

* pentru circulaĂžia pe reĂžeaua de drumuri naĂžionale, exclusiv cele aflate ĂŽn intravilanul

resedinĂželor de judeĂže Âşi al municipiilor;

* pentru toate categoriile de vehicule Înmatriculate temporar sau definitiv În România ºi În

alte state, nediscriminatoriu;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.