Jump to content

difuzoare e60


87BNP

Recommended Posts

Dupa cum spune titlul, ce mi-ati recomanda pentru un e60, ma refer la difuzoare. Unul dintre criterii ar fi marca, pe care sa ma duc? Care ar fi mai buna si se gaseste la noi in comert. Daca cineva stie il rog sa-mi dea detalii despre diametrul difuzoarelor, eu am sistemul audio cu 6 difuzoare daca nu ma insel, si as vrea sa pun 8 si eventual un amplificator.
Link to comment
Share on other sites

Pe romaneste vreau sa se auda cat de cat tare si CLAR. Subwoofer si amplificator am dar sunt da nivelul aproape minim, deoarece nu vreau sa bubuie. Cat despre bani nu vreau sa exagerez pt ca nu sunt un inpatimit al muzicii, dar daca le schimb vreau sa pun ceva de calitate care sa-si pastreze proprietatile in timp. Merci, am sa studiez link-ul.
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit sa pun cel original, dar cred ca, cu niste difuzoare bune un amplificator si niste filtre trebuie sa iasa treaba buna. La o alta masina am procedat la fel si se auzea binisor, adica se auzea mai bine ca si in momentul de fata la e60, desi nu erau nu stiu ce difuzoare. Din cate am inteles sunt difuzoare de diferite marimi, cele din spate, din fata de sub scaune si unde anume ar mai fi si daca pot fi montate in acele locuri, adica sunt fire trase acolo? Si daca da, imi puteti da dimensiunile la difuzoare, pentru a vedea ce gasesc in comert.
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am gandit sa pun cel original, dar cred ca, cu niste difuzoare bune un amplificator si niste filtre trebuie sa iasa treaba buna. La o alta masina am procedat la fel si se auzea binisor, adica se auzea mai bine ca si in momentul de fata la e60, desi nu erau nu stiu ce difuzoare. Din cate am inteles sunt difuzoare de diferite marimi, cele din spate, din fata de sub scaune si unde anume ar mai fi si daca pot fi montate in acele locuri, adica sunt fire trase acolo? Si daca da, imi puteti da dimensiunile la difuzoare, pentru a vedea ce gasesc in comert.

 

cauta la dezmembrari un pro logic 7, e calculat pt volumul componentelor.

Link to comment
Share on other sites

Ok, eu la sistemul meu, cel standar adica cel mai praf am asa:

 

1. Fata usi : 10 cm diametru cu adancime 4 cm + 2 tweetere in pilon(care sunt doar de forma);

2. Spate sub luneta : 10 cm cu adancime normala + 2 tweetere cu diametru de 5 cm.

Link to comment
Share on other sites

m-am lovit si eu de problema asta. dupa multe cautari am ales urmatoarea solutie: am lasat difuzoarele (sunt destul de bune pentru puterea foarte mica a headunit-ului) dar pe difuzoarele de joase de sub scaune am montat un amplificator cu filtre. din headunit am setat inaltele la maxim si joasele sub jumatate pentru a evita distorsiunile din difuzoarele de medii-inalte. amplificatorul are intrare high-level pe care am intrat cu semnalul din headunit pentru difuzoarele de joase si am reglat nivelul de amplificare mai mare pentru a compensa nivelul mic al joaselor setat din headunit. schimbarea este MAJORA. initial voiam si eu sa inlocuiesc difuzoarele dar nu se rezolva nimic doar cu inlocuirea acestora. eu sunt foarte multumit de calitatea actuala a sunetului si nu mai fac nici o alta modificare. oricum, cu subwoofer montat in portbagaj nu se rezolva mai nimic deoarece masina este foarte bine antifonata si sunetul nu va trece in habitaclu fara a deschide cotiera si sacul de ski.
Link to comment
Share on other sites

din pacate eu nu ma pricep extraordinar de bine, si de aceea vreu sa imi explici cum ai desfacut headunit-ul si ai facut legaturile? Semnalul pt amlificatorul de bas l-am tras de la una dintre boxe, asa ca nu a fost o problema. Dar la headunit nu stiu cum sa procedez... Apropo ce amplificator ar trebui sa achizitionez pentru cele 2 boxe de sub scaun, cele 2 spate si fata?
Link to comment
Share on other sites

pai eu nu am umblat la HU. Am montat un amplificator MTX Audiio X702. Am desfacut scaunele (au 4 suruburi si nu am desfacut mufele, le-am inclinat pe o parte) si am taiat firele care duc la difuzoare cam de pe la 10 cm de mufa. Capetele care vin de la HU le-am folosit ca intrare in amplificator iar firele de la amplificator (sa fie mai groase, cam ca si cele pentru subwoofer) le-am lipit la capetele de 10 cm ale mufei. Amplificatorul l-am montat in portbagaj pentru a avea alimentarea aproape, tensiunea de comanda on/off a amplificatorului o gasesti pe tabloul de sigurante la firul de la bricheta din portbagaj.
Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut despre ce este vorba, ma refer la difuzoarele de sub scaune care sunt cam greu de inlocuit avand in vedere ca au o prindere mai complicata si sunt destul de inguste, iar asa ceva cred ca e greu de gasit si daca se gaseste e foarte scump. Daca cineva a schimabt difuzoarele il rog sa posteze. Edited by 87BNP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pai eu nu am umblat la HU. Am montat un amplificator MTX Audiio X702. Am desfacut scaunele (au 4 suruburi si nu am desfacut mufele, le-am inclinat pe o parte) si am taiat firele care duc la difuzoare cam de pe la 10 cm de mufa. Capetele care vin de la HU le-am folosit ca intrare in amplificator iar firele de la amplificator (sa fie mai groase, cam ca si cele pentru subwoofer) le-am lipit la capetele de 10 cm ale mufei. Amplificatorul l-am montat in portbagaj pentru a avea alimentarea aproape, tensiunea de comanda on/off a amplificatorului o gasesti pe tabloul de sigurante la firul de la bricheta din portbagaj.

 

capetele care au ramas dupa ce ai taiat firele de la difuzoarele de sub scaune le-ai legat pe hi-input la amplificator? Acele capete vin din HU sau din amplificatorul original din masina?

Tensiunea de comanda on/off te referi la cablul ala subtire care vine pus la plusul mic al amplificatorului? Eu daca nu am bricheta in portbagaj cum pot sa fac?

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

1. Daca ai doar 6 difuzoare, ai varianta de echipare standard si nu ai amplificator separat, amplifica HU, deci firele taiate vin din HU.

2. Chiar daca nu ai bricheta in portbagaj, in tabloul de sigurante ai terminalele libere si poti sa te legi cu un fir cu papuc acolo pe care il legi la "plusul ala mic al amplificatorului".

post-27709-1254839969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.