Jump to content

difuzoare e60


87BNP

Recommended Posts

  • 5 months later...

Ok...deci mi s-a cam parlit un difuzor din usa. As vrea sa le schimb pe cele mici (usi si spate/luneta) insa am auzit ceva de fibra optica si ca e periculos rau. Nu stiu daca sa le schimb undeva sau s-o las balta?

As putea merge undeva sa le schimb? Aveti idee cam pe la cine sa merg?

 

PS: Nu vreau sa iau difuzoare originale ca se aude bine (mai putin volum mare) si nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ok...deci mi s-a cam parlit un difuzor din usa. As vrea sa le schimb pe cele mici (usi si spate/luneta) insa am auzit ceva de fibra optica si ca e periculos rau. Nu stiu daca sa le schimb undeva sau s-o las balta?

As putea merge undeva sa le schimb? Aveti idee cam pe la cine sa merg?

 

PS: Nu vreau sa iau difuzoare originale ca se aude bine (mai putin volum mare) si nu are rost.

 

Poti sa iei aftermarket de 10 cm, difuzoarele nu sunt pe fibra optica.

Link to comment
Share on other sites

scuze daca e umpc pe langa topic, si-a schimbat sau a umblat careva la cd-ul original de pe e60(cel standard) are in spate iesire de amplificator(statie) sau iesire de subwoofer? Vreu sa se auda mai bine muzica in masina si tonaliate si claritate si bass. pt. a trece la un sunet mai bun de la bmw e60 trebui schimbat si cd-ul sau trebui numa sa gasesc un alt sistem la dezmembrari si sa ii schimb boxele intre ele respectiv sa ii atasez statia si subwooferul?(ce contine sunetul de top al bmw e60?(pro logic sau harman kardon sau cum ii zice).

ps: pt a demonta boxele din fatza trebui data fata de usi data jos?

Link to comment
Share on other sites

Pt un sunet mai buni schimba difuzoarele cu unele mai de calitate, eu am luat Focal. Daca vrei sunet f f tare, ii poti pune si statie sau chiar inca un subwoofer in portbagaj.

Sub-urile de sub scaune mi s-au parut destul pt urechile mele. Toate difuzoarele trebuie sa fie slim, ca altfel nu incap.

 

PS: Pt cele din fata trebuie data fata de usa jos (e destul de usor), numai sa scoti borna ( - ) de la baterie inainte pt a deconecta Airbag-ul fara probleme.

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Pt un sunet mai buni schimba difuzoarele cu unele mai de calitate, eu am luat Focal. Daca vrei sunet f f tare, ii poti pune si statie sau chiar inca un subwoofer in portbagaj.

Sub-urile de sub scaune mi s-au parut destul pt urechile mele. Toate difuzoarele trebuie sa fie slim, ca altfel nu incap.

 

PS: Pt cele din fata trebuie data fata de usa jos (e destul de usor), numai sa scoti borna ( - ) de la baterie inainte pt a deconecta Airbag-ul fara probleme.

ok cu boxele am inteles e usor le schimb da ce fac cu statia si subwoofer-ul din portbagaj? are cd-playerul original iesiri suplimentare pt. statie si suboofer? Sunetu de fabrica superior ce contine in plus si unde? :)

Link to comment
Share on other sites

Pt un sunet mai buni schimba difuzoarele cu unele mai de calitate, eu am luat Focal. Daca vrei sunet f f tare, ii poti pune si statie sau chiar inca un subwoofer in portbagaj.

Sub-urile de sub scaune mi s-au parut destul pt urechile mele. Toate difuzoarele trebuie sa fie slim, ca altfel nu incap.

 

PS: Pt cele din fata trebuie data fata de usa jos (e destul de usor), numai sa scoti borna ( - ) de la baterie inainte pt a deconecta Airbag-ul fara probleme.

ok cu boxele am inteles e usor le schimb da ce fac cu statia si subwoofer-ul din portbagaj? are cd-playerul original iesiri suplimentare pt. statie si suboofer? Sunetu de fabrica superior ce contine in plus si unde? :)

 

Normal daca ai sistem standard, acel cdplayer nu are iesiri de subwoofer, dar poti sa legi o statie si sa iei semnalul de la difurile din spate pe Hi-Input level si ai rezolvat.

 

Pentru Tiberiuenache, de unde ai luat focal poti sa imi dai un link.Multumesc

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

@stranger: Statia o poti pune in portbagaj ca ajungi imediat la baterie pt alimentare si cablurile de input le tragi de la sub-urile de sub scaune ( e cel mai bun loc), asta daca ai sub-uri acolo! Daca nu cred ca poti face cum zice joky.

Eu am schimbat doar difuzoarele si tweeter-ele si am ramas cu sub-urile stock de sub scaune. Se aude excelent, insa nu f tare. Este perfect pt mine, mai mult deja ma doare capul!

 

 

@joky: difuzoarele le-am luat de la beloud.ro

Link to comment
Share on other sites

@stranger: Statia o poti pune in portbagaj ca ajungi imediat la baterie pt alimentare si cablurile de input le tragi de la sub-urile de sub scaune ( e cel mai bun loc), asta daca ai sub-uri acolo! Daca nu cred ca poti face cum zice joky.

Eu am schimbat doar difuzoarele si tweeter-ele si am ramas cu sub-urile stock de sub scaune. Se aude excelent, insa nu f tare. Este perfect pt mine, mai mult deja ma doare capul!

 

 

@joky: difuzoarele le-am luat de la beloud.ro

poate ajungi maine la intalinre sa imi fac o parere cum se aude dupa ce ai schimbat boxele. dar cred ca asi opta mai mult pt sistem original superior( pro logic sau alpine) daca are cineva din buc asi vrea sa vad si eu ce claritate-bas...are.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.