Jump to content

Diy : inlocuire ulei cutie viteze (manuala) si ulei diferential


Calin

Recommended Posts

am vrut sa schimb si eu in seara asta uleiul la diferential la E90 320d, dar nu are buson de golire. Asa ca m-am lasat pagubas, nu l-am mai schimbat.

In schimb la cutie am vrut sa schimb uleiul dar am observat scurgeri, asa ca doar am completat. Aveti idee pe unde ar putea curge?

Mie mi-a zis baiatul care mi-a completat ca ar scapa pe la simeringul de la imbinarea cu, cardanul.

de aici pare piesa 9 cu denumirea de shaft seal, dar mai e un simering mai sus, piesa nr. 8.

Care ar putea fi?

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

am vrut sa schimb si eu in seara asta uleiul la diferential la E90 320d, dar nu are buson de golire. Asa ca m-am lasat pagubas, nu l-am mai schimbat.

In schimb la cutie am vrut sa schimb uleiul dar am observat scurgeri, asa ca doar am completat. Aveti idee pe unde ar putea curge?

Mie mi-a zis baiatul care mi-a completat ca ar scapa pe la simeringul de la imbinarea cu, cardanul.

de aici pare piesa 9 cu denumirea de shaft seal, dar mai e un simering mai sus, piesa nr. 8.

Care ar putea fi?

iuliane..azi am schimbat si eu uleiul la diferential...apropo...am desfacut cu impus de 10 ...nu de 14...si nu am gasit garnituri sa le inlocuiesc pe cele vechi ca erau ''praf'' cele de la dopurile de completare si golire...le-am pus pe cele vechi dar nu cred ca am facut bine...maine ma duc sa caut...salutare!

Link to comment
Share on other sites

am vrut sa schimb si eu in seara asta uleiul la diferential la E90 320d, dar nu are buson de golire. Asa ca m-am lasat pagubas, nu l-am mai schimbat.

In schimb la cutie am vrut sa schimb uleiul dar am observat scurgeri, asa ca doar am completat. Aveti idee pe unde ar putea curge?

Mie mi-a zis baiatul care mi-a completat ca ar scapa pe la simeringul de la imbinarea cu, cardanul.

de aici pare piesa 9 cu denumirea de shaft seal, dar mai e un simering mai sus, piesa nr. 8.

Care ar putea fi?

 

 

n-are nimeni idee de unde pot proveni scurgerile de ulei de la cutia manualĂŁ de viteze?

Simeringul de la cutia de viteze. Majoritatea BMW-urilor au probleme cu asa ceva.

ms Alex pentru rĂŁspunsul prompt!

Eu pe realoem vãd 2 shaft seal(simeringuri), tu ce zici, care ar putea fi de vinã pentru scurgere? eu mã gândesc la 9, cel de la Îmbinarea cardanului cu, cutia.

Manopera schimbĂŁrii am ĂŽnțeles cĂŁ e cam costisitoare, trebuie cardanul dat jos(și dacĂŁ nu e montat exact la fel, la punct sĂŁ zicem, ar ĂŽncepe sĂŁ batĂŁ) și timoneria demontatĂŁ.E grea pânĂŁ la urmĂŁ manopera schimbĂŁrii simeringului?

Link to comment
Share on other sites

Eu pe realoem văd 2 shaft seal(simeringuri), tu ce zici, care ar putea fi de vină pentru scurgere? eu mă gândesc la 9, cel de la ĂŽmbinarea cardanului cu, cutia.

Manopera schimbării am ĂŽnțeles că e cam costisitoare, trebuie cardanul dat jos(și dacă nu e montat exact la fel, la punct să zicem, ar ĂŽncepe să bată) și timoneria demontată.E grea până la urmă manopera schimbării simeringului?

As miza mai degraba pe piesa 8, dar depinde pe unde iti pierde tie, trebuie sa te uiti atent.

Nu este foarte grea aceasta operatie, dar nici usoara. Ca sa dai cardanul jos trebuie data si evacuarea ca ai loc.

Link to comment
Share on other sites

Eu pe realoem văd 2 shaft seal(simeringuri), tu ce zici, care ar putea fi de vină pentru scurgere? eu mă gândesc la 9, cel de la ĂŽmbinarea cardanului cu, cutia.

Manopera schimbării am ĂŽnțeles că e cam costisitoare, trebuie cardanul dat jos(și dacă nu e montat exact la fel, la punct să zicem, ar ĂŽncepe să bată) și timoneria demontată.E grea până la urmă manopera schimbării simeringului?

As miza mai degraba pe piesa 8, dar depinde pe unde iti pierde tie, trebuie sa te uiti atent.

Nu este foarte grea aceasta operatie, dar nici usoara. Ca sa dai cardanul jos trebuie data si evacuarea ca ai loc.

Am ĂŽnteles. Acum am idee cam cum stă treaba.

Cutia acum e ștearsă, e curată. Mai merg ceva și o urc iar pe rampă să văd de unde curge. Dacă e mânjită doar de la cardan ĂŽn jos e simeringul din fața cardanului, dacă vine și mai de sus atunci e simeringul de sus.

Ms ĂŽncă o dată Alex!

Oricum pierde foarte puțin, eu am mers 40.000km cu ea, cred că cel dinainte nu s-a uitat vreodată la cutie, are 150.000km acum. Am completat aprox. 300ml de ulei.

Dar vreau s-o fac, nu-mi place să știu că pierde ulei.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Scrie pe cutie exact ce ulei trebuie bĂŁgat.

salut,stii cumva pentru 320d e90 6 viteze cutie manuala ce tip de ulei se pune la cutie si la diferential..merci mult

La cutie se pune ulei BMW MTF-LT-2 1.6l, si la diferential BMW OSP synthetic oil, dar poti pune si Castrol SAF-X0, cantitatea e 1l.

uite lista si cu celelalte uleiuri pentru diferential.

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scrie pe cutie exact ce ulei trebuie bĂŁgat.

salut,stii cumva pentru 320d e90 6 viteze cutie manuala ce tip de ulei se pune la cutie si la diferential..merci mult

La cutie se pune ulei BMW MTF-LT-2 1.6l, si la diferential BMW OSP synthetic oil, dar poti pune si Castrol SAF-X0, cantitatea e 1l.

uite lista si cu celelalte uleiuri pentru diferential.

multumes foarte mult

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Pt E 46 am inteles , pentru cutie manuala : ulei MTF LT 2 , cantitatea 1,2 lit.

Iar pentru diferential cantitatea 1 littru , dar mai exact care din ele ???(ca SAE 90W am inteles ca merge pt E36). :twoup:

Edited by sorynvl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.