Jump to content

Diy : inlocuire ulei cutie viteze (manuala) si ulei diferential


Calin

Recommended Posts

Recomandat ar fi fost 75W80 - cutie si 75W90 - diferential.

Nu stiu ce Castrol ai luat, indicat era SAF-X0 (acelasi pe care ti-l vinde si reprezentanta). Norauto ala e cam noname.

castol SAF -XO pt cutie??

Edited by sorynvl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

tot am citit pe acest TOPIC dar fara nici un rezultat CONCRET

 

va rog, daca se poate mai explicit si anume CEVA DE GENU

 

E39 - cutie viteze - ........ tip ulei

- diferential - ......... tip ulei

 

E46 - cutie viteze - ........ tip ulei

- diferential - ......... tip ulei

 

nu credeti ca ar fi mai simplu asa!

 

unu scrie ceva, altul altceva si uite asa, se umple topicul de 100 de pagini si nici un rapsuns exact.

eu de ex m-am uitat pe acest topic si pana la urma nici nu am aflat de care ulei trebuie!

Link to comment
Share on other sites

Forumul nu tine loc de service :) . Pentru informatii exacte consulta cartea masinii sau un service autorizat BMW.

 

Aici fiecare user poate afirma orice, unele afirmatii sunt corecte, altele sunt gresite. De multe ori nici nu exista un singur raspuns. De exemplu, sunt probabil vreo cateva zeci de uleiuri compatibile pentru un anumit tip de motor sau de diferential. Ar fi imposibil sa le insire cineva pe toate.

 

Responsabilitatea identificarii informatiilor corecte dintre toate informatiile postate revine celui ce citeste.

Link to comment
Share on other sites

tot am citit pe acest TOPIC dar fara nici un rezultat CONCRET

 

va rog, daca se poate mai explicit si anume CEVA DE GENU

 

E39 - cutie viteze - ........ tip ulei

- diferential - ......... tip ulei

 

E46 - cutie viteze - ........ tip ulei

- diferential - ......... tip ulei

 

E39 - cutie viteze -SCRIE PE CUTIE (MTF-LT-?)

 

 

- diferential -CASTROL SAF-XO SAU SAF-XJ (LA BLOCANT)

 

E46 - cutie viteze - SCRIE PE CUTIE (MTF-LT-?)

 

- diferential - CASTROL SAF-XO SAU SAF-XJ (LA BLOCANT)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
toata lumea raspunde:"scrie pe cutie". Pai scrie MTF LT, dar de unde naiba sa iei din asta ca nu se gaseste , sau daca se gaseste e numai la recipient de 5 lit si cost 700-800 ron. baietii intreaba si alte variante care sa aiba aceleasi caracteristici. eu de exemplu am pus 75-90 pt diferential , si 75-80 in cutie. MTF-LT nu am avut de unde sa iau. Ma intreb oare nu era mai bun ATF pt cutie???- daca tot merge in cutie automata care e mult mai pretentioasa, dece nu ar merge si in manuala??? :console:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
De vreo cateva zile tot caut pe forumurile astea sa schimb si io uleiurile la cutie(intra mai greu in viteza 1 si 2) si diferential...pana la urma am inteles:la cutie imi trebuie BMW MTF-LT 2 cam 1,6L iar la diferential,care am inteles ca e normal si nu autoblocant,imi trebuie un Castrol SAF-XO(denumit nou Castrol Syntrax Longlife 75W-90). Dar problema este ca la diferential,din cate am observat io cand mam bagat sub masina,nu exista decat un buson pt ulei..si acela se afla pe lateralul grupului diferential si nu stiu pe unde il scot uleiul..si pe unde il pun.Daca stie cineva,il rog.Masina este un E90 318D din 2006 terminatie sasiu FG60354.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

nu exista decat un buson pt ulei..si acela se afla pe lateralul grupului diferential si nu stiu pe unde il scot uleiul..si pe unde il pun.Daca stie cineva,il rog.Masina este un E90 318D din 2006 terminatie sasiu FG60354.

 

Da, BMW a facut asta pentru a descuraja schimburile. Nu ai decat o singura gura de acces, in principiu aia de umplere.

Uleiul vechi va trebui sa il extragi de acolo cu ceva....

 

PS: Probabil la F30 vor sigila complet diferentialul, ca sa fie treaba treabĂŁ. :ermm:

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Aceleasi, cu mentiunea ca pentru cutie s-a trecut la MTF-LT-3 in loc de 2. Pentru diferential au ramas aceiasi indici - 75W90 sau ceea ce iti vinde reprezentanta - Castrol SAF-X0. Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

am schimbat eu uleiul din diferential la masina mea (200 de mii km si 7 ani ) mers zi de zi (vara-iarna) si mult oras ..uleiul din diferential era ca nou..e drept nu lacrima ca cel din bidon , dar foarte foarte ok..nu merita schimbat , d-aia nu au mai pus surub de golire la e90

 

asta inseamna ca adio schimbat uleiul la diferential...sad.gif

 

nu , se poate da jos de pe masina si scurge pe gaura de umplere/completare :) ...dar n-are sens, pe bune.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.