Jump to content

probleme directie e46 HELP PLS!


dilimakis

Recommended Posts

Salut baieti!

Ma tot chinui de vreo luna sa-i dau de cap la masina, problema e urmatoarea:

- atunci cand sunt in mers , simt in volan orice mica denivelare sau imperfectiune din asfalt.

Tin sa precizez ca am avut suspensie normala = nu facea asa , am bagat sport =nu facea asa , acum mi-am pus din nou suspensie originala si m-am pricopsit cu problema asta!

PLS help ca ma omoara cu nervii!

Important de precizat:

-amortizoarele fata spate sunt noi noute

-bucsile bascula sunt noi noute

-rotile sunt perfecte , echilibrate cu gume noi (am probat 3 seturi de jante) toate fac la fel deci EXCLUS ROTI

-am fost la mecanic , a tras de toate cele si toate sunt OK

E el idiot? Sau nu stie unde sa caute?

Multumesc , HEEELLLP!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu bate absolut nimic , e totul foarte rigid, se simte ca un mic soc in volan , in functie de partea pe care iau denivelarea fuge volanul foarte putin stanga sau dreapta , socurile sunt foarte mici dar sunt si sunt FOARTE DERANJANTE , mai ales ca nu facea asa ceva , si nu e normal sa faca
Link to comment
Share on other sites

uite cum am patit eu: am avut pe fata 225 55 r16 si la fiecare denivelare sau cum sunt valurile alea facute in asfalt de masinile mari parca nu mai aveam directie deloc. am schimbat cauciucurile cu unele 205 55 r16 si nu mai face. e adevarat ca erau si foarte uzate cauciucurile dar acelasi lucru am patit si la alte masini pe care le-am mai avut si am pus cauciucuri prea late.
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa ai dreptate , o sa ridic masina pe cric diseara si o sa vad daca are vreun joc:D merci frumos

 

merci highlander , problema mea nu este ca nu am directie , directia e foarte ferma , numai ca simt orice imperefectiune din sosea in volan , lucru foarte probabil din bieletele de directie (CRED) o sa verific diseara

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
postul e de 3 ani ... poate a si vandut masina .. Sunt multe chestii care pot da efectul tramlining... anvelope, jante, pivoti, bielete directie, am inteles ca si bucsile de la bara stabilizatoare, joc in caseta... Eu le-am schimbat pe toate in afara de caseta (am un pic de joc) si bucsi bara stabilizatoare...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.