Jump to content

Diy: montare MID cu 7 butoane (serie 3 e36)


Calin

Recommended Posts

Este foarte simplu de montat, mai usor decat sa montezi un casetofon. Aveti nevoie de MID, senzor temp. exterioara si 2 conductori de 1mm cam de 2m lungime.

Practic trebuie sa legati 4 fire la noul MID. Celelalte sint deja existente de la ceasul analog.

 

Mufa noului MID are 18 pini din care veti folosi doar 7 (pun si poza cu numerotare pinilor).

Pinii la care trebuie sa va legati sint urmatorii:

 

Pin18 - plus permanent (fir rosu/galben)

Pin17 - minus (fir maro)

Pin16 - plus iluminat (fir gri/rosu)

Pin14 - plus de contact (fir alb/mov)

Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.

Pin 11 si 12 se leaga la gong.

 

Pinii 18, 17, 16 exista deja de la ceasul analog, mai trebuie sa legati pe restul.

Eu l-am incercat in atelier si functioneaza perfect, atat doar ca temp. nu e chiar reala din cauza ca am folosit un senzor de temp. de seria 5 e39.

 

O sa fac si poze cum se monteaza pe masina si pe unde sa trageti firul de la senzor temp. din compartimentul motor in habitaclu.

post-8540-1254412290_thumb.jpg

post-8540-1254412301_thumb.jpg

post-8540-1254412311_thumb.jpg

post-8540-1254412321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am inteles ca in lipsa unui senzor de temperatura se poate folosi si un termistor cu o rezistenta medie egala cu a sensorului

Am o rugaminte..poti masura valoarea senzorului la o temperatura medie de 25 de grade?

In general pe alte masini valoarea medie e de 5 k ..totusi pentru a-ti da o valoare a temperaturii cat mai aproape de real trebuie cred facute mai multe incercari cu termistori cu valori diferite si un termometru de uz casnic

 

totusi la ce foloseste acea legatura cu gongul-buzzerul...

La alte masini buzzerul scoate un BUZZ in momentul cand se atinge o valoare a temperaturii propice inghetului...oare sa fie si aici la fel?

Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

deci senzorii sunt cam identici ca si caracteristici rezistive cu cei de pe alte masini...la opel am masurat aceiasi rezistenta

Ca si idee,senzorul poate fi inlocuit cu un termistor de 5k pe care dai 2 lei.ideea e sa il adaptezi in locul senzorului original

Am cumparat deja termistorul..de acum sa-l si montez

Merci mult de DIY...e de real ajutor pentru multi

 

 

 

PS eu nu am buzzer...cum as putea sa-mi pun?

Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

Am montat MID ul dar am constatat ca am beculetele arse.

...as fi vrut un senzor de temperatura original totusi..simt ca am facut un chici cu toate ca a iesit bine

Inca nu am pus firele pe buzzer...dar merge ok si asa...dupa cum am vazut azi a fost cam rece... 17 grade :lol: dupa cum am vazut :)

Link to comment
Share on other sites

Va salut...

Eu am la masina mea e36,320i,97''computerul cu 7 butoane ,si am gasit la cineva care dezmembreaza un e36 320i ,un computer ful cu 18 butoane si functia chek control..

 

Imi puteti spune si mie ce piese trebuie sa dea jos de pe masina ,ca sa cumpar pachetul complet cu tot cu functia chek,si senzori..

 

SI daca puteti sa-mi apuneti unde se afla senzori amplasati ..inclusiv modulul chek control..

 

Multumesc anticipat...

Link to comment
Share on other sites

Asta e senzorul de e36? Masina mea a avut acest senzor, iar acolo unde vine acest mid n-a fost nimic, dar sunt 9 fire.

exact acelasi lucru vroiam si eu sa intreb...sunt 9...am acoperit 7 cred,,,dar de restul..stie cineva care-i treaba cu ei?

Edited by foscyucman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Senzorul de temperatura unde ar trebui sa fie? am un e36 318is din 93, dar cred ca imi lopseste senzorul, desi am OBC, sau MID( cred ca ambere expresii sunt corecte) la mine imi arata tot timpul minus 37 grage :) si eu m-am uitat peste tot sa gasesc senzorul respectiv dar nu am dat de el nicicum. am citit undeva ca ar trebui sa fie undeva in fata pe parte dreapta sub far dar nu e nicaieri
Link to comment
Share on other sites

in spate la bara, de langa proiector ai un tub ...vorbesc de pe partea pasagerului...pe acel tub e senzorul...sau a fost...-37 grade inseamna ca ori nu e ori e defect

hhmm... nu e cumva in teava aia, care vina din bara de langa proiectorul ce ceatza, is intra in aparatorul de norio? e pentru aer, pentru racirea discurilor de frana. Nu despre tubul asta vorbesti? ca daca da, atuncea am gasit problema. Lipseste teava, sau tubul ala. E din plastic. :) acolo ar trebui sa fie? :lol:

Link to comment
Share on other sites

yap...ai nimerit...daca nu e gaseste o teava si un senzor si ataseaza-l la mufa pe care ar trebui sa o ai prin acea zona..si gata

Daaa... azi m-am uitat bine. Asta e problema. Lipseste teava respectiva de pe parte de pasager. si nu e nici senzorul. DAARR>... merea mea problema e ca nu am gasit mufa aia la care ar trebui conectata. oare o fii rupta si asta? din ce directie ar trebui sa vina cablul ala? pe unde? varog puteti sa va uitati din ce sens vine? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CALIN ajuta-ma unpic ca nu reusesc sa imi leg mid-ul ,am cumparat un mid cu 7 butoane dar respectivul de la care l-am luat nu a mai avut mufa de la el si mi-a dat o mufa de la unul cu 11 butoane si am 1 milion de fire , am legat cele 3 fire de la ceas mi-au ramas restu:P

 

Pin14 - plus de contact (fir alb/mov) (unde anume trebuie sa il leg?)

 

 

Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.

Pin 11 si 12 se leaga la gong.(care e firul de la senzorul de temperatura?culoare?)

 

 

Mersi mult .STIMA

Link to comment
Share on other sites

12 e de la senzor adica maro cu gri

 

si alb cu mov (14)desfaci in spate la casetofon si ai sa vezi in manunchiul ala de vine las cas un alb cu mov te legi la el ( e plusul cand pui contactul_

 

intra pe mess si iti explic mai multe daca vrei ayyan26

Edited by ayan
Link to comment
Share on other sites

12 e de la senzor adica maro cu gri

 

si alb cu mov (14)desfaci in spate la casetofon si ai sa vezi in manunchiul ala de vine las cas un alb cu mov te legi la el ( e plusul cand pui contactul_

 

intra pe mess si iti explic mai multe daca vrei ayyan26

 

 

 

 

mersi mult inca odata pentru ajutor.sa ai o seara :) placuta.sal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut m-ar interesa ceva detali mai multe pentru un obc de 18 butoane ceva poze daca si-a montat cineva si are careva habar de cum s-ar monta, mi-ar prinde si mie bine ar fi de un mare ajutor :)

 

 

 

http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticl...OBD_Convert.htm

 

uite aici si daca nu te descurci cautama si te ajut

 

id ayyan26 sau suna-ma si iti explic

si am si un manual de lesctrica daca te ajuta da are 4 mb si nu pot sa il pun

Edited by ayan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.