Jump to content

Diy: montare MID cu 7 butoane (serie 3 e36)


Calin

Recommended Posts

salutare , ma ajuta si pe mine cineva cu o schimba de obc ? am un e36, cu obc mic ... temperatura + ceas digital . am gasit un obc mare cu 18 butoane la 100 ron ...vreau sa`l iau ... si nu cred ca ma descurc la upgradare . e cineva in buc care stie sa faca asa ceva ? daca da , cat m`ar costa ?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salutare , ma ajuta si pe mine cineva cu o schimba de obc ? am un e36, cu obc mic ... temperatura + ceas digital . am gasit un obc mare cu 18 butoane la 100 ron ...vreau sa`l iau ... si nu cred ca ma descurc la upgradare . e cineva in buc care stie sa faca asa ceva ? daca da , cat m`ar costa ?

 

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showuser=23105 el monta obc si e si un tip de treaba vezi ca are cate ceva de vanzare la mica publicitate si ia nr de tel si suna daca are timp sigur te ajuta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mi-am cumparat si eu Mid si m-am apucat de montaj.Mi-am cumparat si un senzor de temperatura (nu original de e36) l-am cumparat de la un magazin de piese auto pe el scrie 4k7 iar pe ambalaj out temperature sensor.Are 2 pini identici.Conteaza care din ei il leg la firul maro cu gri?Trebuie sa trag fir pana in habitaclu?Al 2-lea pin am inteles ca trebuie legat la masa.Am incercat sa il leg cu un pin la masa si unul la fir si la inceput mi-a aratat -37 grade iar apoi a scazut la -35 si a ramas acolo.Ce este acel gong?Merge mid-ul si fara acel gong?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
O sa fac si poze cum se monteaza pe masina si pe unde sa trageti firul de la senzor temp. din compartimentul motor in habitaclu.

ceva ajutor in plus se poate, pinul 10 unde se leaga ?

Multumesc, nu sariti toti; pt moderat toate tampenile avem timp, dar de un sfat util nu.

Link to comment
Share on other sites

Pinul 10 nu il legi nicaieri (pt. MId-ul cu 7 butoane) spuneam daca trebuia legat undeva. In plus de asta ai si o schema mare si detaliata, daca nu te pricepi, nu te baga. Asta ca sa-ti raspund pe acelasi ton cu la tau.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
ma gandesc si eu sa montez la al meu pisik un MID cu 7 butoane. Momentan am un ceas simplu in bord. Am vazut la noi intr-o desmembrare un astfel de accesoriu inca montat pe E36. Ce ar mai trebui sa iau de pe aceea pisika pentru al putea face sa functioneze corect? Va intreb pentru ca sunt nou in domeniul BMW si cel de la dezmembrare e total pe dinafara. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

ma gandesc si eu sa montez la al meu pisik un MID cu 7 butoane. Momentan am un ceas simplu in bord. Am vazut la noi intr-o desmembrare un astfel de accesoriu inca montat pe E36. Ce ar mai trebui sa iau de pe aceea pisika pentru al putea face sa functioneze corect? Va intreb pentru ca sunt nou in domeniul BMW si cel de la dezmembrare e total pe dinafara. :twoup:

 

mid+mufa+senzor temperatura

 

eu am primit si gongu dar nu lam montat,suna destul de tare si MID-ul cand se schimba ora (ma gandesc k aia face si gongul daca il leg doar sunetul va fi mai tare decat cel de la MID,sa ma corecteze careva daca gresesc)

 

incerca sal probezi daca ai posibilitatea,al meu face fite,in anumite poziti nu functioneaza,creca ceva nu face contact bine si am verificat mufa si nu ea este cauza

Link to comment
Share on other sites

ok. mersi mult :twoup:

 

vezi k pinul 14 il poti trage de la casetofon k este mai aproape,de obicei este un fir mov, eu am verificat sa fiu sigur cu o surubelnita tip lampa care are un fir il pui pe minus si verifici pe care fire ai plus,

camblu de la senzor lam trecut din interior in compartimentu motor pe langa pedala de ambreaj, mai sus de pedala de ambreaj si mai la stanga este o gaura prin care trece cablurile de la alarma trebuie sa dai putin mocheta la oparte sa o poti vedea,pe acolo am trecut si cablu pentru statie si cel de la senzoru de temperatura,

parerea mea este k nu se merita sa mai legi si gongu,MID-ul are un difuzor ĂŽncorporat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ok. mersi mult :twoup:

 

vezi k pinul 14 il poti trage de la casetofon k este mai aproape,de obicei este un fir mov, eu am verificat sa fiu sigur cu o surubelnita tip lampa care are un fir il pui pe minus si verifici pe care fire ai plus,

camblu de la senzor lam trecut din interior in compartimentu motor pe langa pedala de ambreaj, mai sus de pedala de ambreaj si mai la stanga este o gaura prin care trece cablurile de la alarma trebuie sa dai putin mocheta la oparte sa o poti vedea,pe acolo am trecut si cablu pentru statie si cel de la senzoru de temperatura,

parerea mea este k nu se merita sa mai legi si gongu,MID-ul are un difuzor ĂŽncorporat

nu toate mid-urile sunt cu difuzor
Link to comment
Share on other sites

Gongul legat la MID te anunta:

1. Cand temperatura ajunge la +3 grade si scade (daca erau mai mult de +3 grade cand ai plecat cu masina).

2. Daca pui contactul si temperatura este de +3 grade sau mai putin

3. Daca ai functia MEMO activa te anunta cu 15 secunde inainte de ora fixa (la fiecare ora).

 

Asa face la mine MID-ul din primul post !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.