Jump to content

vopsea sarita de la pietricele


DOVICI

Recommended Posts

Salut! Am pe capota sarita vopseaua de la pierticele.

Ma gandeam sa sa le pictez cu scobipoarea s-au ceva asemanator de subtire si vopsea la culoare bineanteles(zgarieturile mai mari cu filtrul de la tigara)

Voi ce parere aveti?A-ti incerca(t) asa ceva?

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Adica vopsea la culoare gasesc la reprezentanta?

Intrebam cum o sa se cunoasca dupa aplicare?

 

Salut,

 

Am ĂŽncercat eu...oricum sa nu crezi ca o sa arate perfect... bafta

Esti din Bucursti ? Stau in Dristor.

Poate vad cum arata masina dupa.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pai se cunoaÂşte ca e diferenĂža de culoare, aia e vopsea abia aplicata, nu e aplicata perfect...nah se vede :) numai ca nu asa urat ca ĂŽnainte, mai ales daca a prins si rugina acolo unde sĂŁrise vopseaua.

 

oricum nu ai ce face, de sĂŁrit pietre o sa mai sarĂŁ mai ales pe capota, mie mi-au sĂŁrit si in portiera....asta e.

 

Da sunt din Buc. iti dau un Pm cu id-ul meu de mess. vb acolo

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

asa patesc si eu....eu am un e46 alb....iar cand este curat se vede orice urma pe vopsea...

eu zic sa o vopsesti sau sa te duci la un polish profi dala abrazic care iti intinde vopseaua peste locurile unde ti-a sarit....si apoi merita sa pui o folie de protectie...

vezi si tu cum faci acum....multi spun multe pe aici

eu o las asa....nu-i mai fac nimic...sa mearga ea;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

se poate vopsi, cum o vopsesc "vopsitorii", ia pensula de pictura, vopsea la culoare, si umplu golurile respective, dupa care dau lac, pe toata suprafata, sa nu va inchipuiti ca vopsesc toata capota... :) si iese perfect

 

Subscriu. La 525 am avut o zgarietura scurta, de 5 cm, insa destul de adanca imediat sub semnalizatorul lateral de pe aripa. M-am dus la un vopsitor din Iasi, pentru a-mi vopsi aripa in intregime. M-a rugat sa-l las sa faca vopsire locala+polishare. Daca nu-mi placea cu ii iesea imi facea cadou vopsirea intregii aripi....asta a fost oferta lui. O zi mai tarziu m-am intors si surpriza, arata perfect...ireprosabil. Asa ca un profesionist ti-o poate rezolva si fara revopsire totala, la un cost decent!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

mi a sarit si mie vopseaua de pe capota de la pietricele si apoi la spalatorie a inceput si vopseaua sa se duca mai ddeparte...m as baga la o vopsire partiala a locului plus lac decat la toata piesa....e un E90 argintiu... stiti pe careva?
Link to comment
Share on other sites

Eu am dat cu polish capota, cu polish bun de la mafra...si surpriza mi-a intrat polish in acele gaurele 9dela pietricele) se vedea ca naiba,am reusit sa scap partial la spalatorie la omw insistand pe capota:(

Astazi am aflat ca in targ la Vitan exista un creion(defapt o carioca )cu vopsea pe care ti-o face pe calculator la culoarea masinii, expres pentru reparatii locale va spun dupa ce dau cum a iesit.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
Nu se demonteaza neaparat,depinde peste cine dai ,in mod normal se face pe masina.Pretul incepe de pe la 5-600 ron.Daca nr. ciobiturilor nu e mare,poti pune vopsea in ele cu ceva ascutit,gen faci o corneta de hartie.Dupa ce se usuca,poti pune lac (de preferat cu intaritor)peste ,in acelasi mod.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am ciobituri de la pietricele si alte mici zgarieturi. Am comandat de pe Amazon vopsea OM de la BMW (e un tub de vopsea si unul de lac) si dupa ce a venit am dat pe 3 zone. Rezultat: deoarece nu am putut controla cantitatea de vopsea aplicata, se vede ca si cum ar fi un cordon de sudura iar diferenta de nuanta e evidenta - dupa experimentul asta am abandonat retusurile. Zic ca daca nu ai experienta in asa ceva e greu sa obtii un rezultat cat de cat multumitor. Am facut un detailing la DYCgarage (sunt super meseriasi pe detailing) la masina mai demult si ei au incercat sa acopere o parte din ciupituri insa nici lor nu le-a iesit ceva extraordinar. Edited by costel78
Link to comment
Share on other sites

Puteti cauta pe net paint touch up tool. Veti gasi produse si how to videos. Este probabil imposibil ca rezultatul unei astfel de interventii sa fie la fel cu vopsirea unui panou intreg dar defectul nu va mai fi vizibil de la , sa zicem, 5m si va fi vizibil de la 2. Pentru cine vrea perfectiune clar vopsire + folie protectoare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.