Jump to content

amenda folie pe geamurile din spate


scenok

Recommended Posts

Buna seara. Am fost oprit in trafic datorita foliilor pe care le am pe geamurile din spate si pe luneta. Mi-a fost cerut certificatul de autentificare (dat de firma autorizata RAR care mi-a montat aceste folii). Nu posed un astfel de act, deoarece in momentul in care am cumparat autoturismul (septembrie 2008) acesta fusese adus din Germania de doar o luna, iar foliile au fost montate acolo (cu niste ani in urma). Politistul mi-a zis sa merg la o firma care monteaza folii si sa imi iau un certificat, insa in momentul in care am telefonat la cateva astfel de firme mi s-a comunicat ca nu imi pot da certificatul decat daca platesc pentru montarea foliilor. Nu vreau sa platesc suma respectiva doar pentru acest certificat, mai bine dau foliile jos si cu asta basta. Foliile sunt insa ok si inainte de a face acest gest as dori sa-mi dati si mie niste sfaturi (daca stiti vreo firma ce imi poate doar AUTENTIFICA foliile, fara sa ma taxeze cu pretul de MONTARE).

 

In speranta ca aceasta postare nu este prea lunga, va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am fost oprit in trafic datorita foliilor pe care le am pe geamurile din spate si pe luneta. Mi-a fost cerut certificatul de autentificare (dat de firma autorizata RAR care mi-a montat aceste folii). Nu posed un astfel de act, deoarece in momentul in care am cumparat autoturismul (septembrie 2008) acesta fusese adus din Germania de doar o luna, iar foliile au fost montate acolo (cu niste ani in urma). Politistul mi-a zis sa merg la o firma care monteaza folii si sa imi iau un certificat, insa in momentul in care am telefonat la cateva astfel de firme mi s-a comunicat ca nu imi pot da certificatul decat daca platesc pentru montarea foliilor. Nu vreau sa platesc suma respectiva doar pentru acest certificat, mai bine dau foliile jos si cu asta basta. Foliile sunt insa ok si inainte de a face acest gest as dori sa-mi dati si mie niste sfaturi (daca stiti vreo firma ce imi poate doar AUTENTIFICA foliile, fara sa ma taxeze cu pretul de MONTARE).

 

In speranta ca aceasta postare nu este prea lunga, va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

ai un pm de la mine.sper sa te ajute

Link to comment
Share on other sites

Poate preferi sa-ti ia talonul decat sa dai 150 ron. Ultima oara cand m-am zgarcit la spaga la politist am ramas fara carnet si m-a costat mai mult ulterior sa mi-l iau inapoi inainte de termen.

Nu va inteleg cand va zgarciti la astea...

Da folia jos mai bine daca nu consideri ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Nu da jos nici o folie.

Gindestete ca sunt masini ale firmelor de curierat, sau altele, care au abtibilduri pe tot geamul lateral si luneta.

Luneta poate fi si de tabla. Glumesc evident.

Singura chestie pentru care se pot lua de tine sunt geamurile din fata.

Daca dai peste unul mai insistent, roaga-l sa-ti arate in lege articolul care prevede ca folia pe luneta trebuie omologata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost avertizat pentru gemurile spate si luneta care sunt ionizate din fabrica.Cand m-am dus la rar cu ea pentru inscriere nu am tradus cartea de germania unde erau trecute geamurile si am fost nevoit sa dau spaga sa nu ma intoarce.dupa ce am fost avertizat am fost la o firma de folieri si mi-am foliat geamurile fata si mi-am lipit si pe cele de pe spate holograme si mi-am scos certificate, contra cost evident dar nu cat as fi dat daca imi puneu ei folie...
Link to comment
Share on other sites

Cam mult sa dai 150ron pt o foaie[autorizatie]multiplicata mai mult ca sigur la un copiator color.

 

Eu ce sa mai zic ca am dat 20 de milioane la RAR doar sa se uite idiotii la noul motor si sa zica "DA . L-AM OMOLOGAT . E BINE. Platesti 20 de milioane la caserie si esti OK" . In asta consta omologarea...

Link to comment
Share on other sites

Nu da jos nici o folie.

Gindestete ca sunt masini ale firmelor de curierat, sau altele, care au abtibilduri pe tot geamul lateral si luneta.

Luneta poate fi si de tabla. Glumesc evident.

Singura chestie pentru care se pot lua de tine sunt geamurile din fata.

Daca dai peste unul mai insistent, roaga-l sa-ti arate in lege articolul care prevede ca folia pe luneta trebuie omologata.

Adica pe luneta poti sa pui folie, fara a fi omologata?

Link to comment
Share on other sites

Nu da jos nici o folie.

Gindestete ca sunt masini ale firmelor de curierat, sau altele, care au abtibilduri pe tot geamul lateral si luneta.

Luneta poate fi si de tabla. Glumesc evident.

Singura chestie pentru care se pot lua de tine sunt geamurile din fata.

Daca dai peste unul mai insistent, roaga-l sa-ti arate in lege articolul care prevede ca folia pe luneta trebuie omologata.

Adica pe luneta poti sa pui folie, fara a fi omologata?

 

eu asa stiu. Cind am fost la RAR pt identificarea unui autoturism, acestia m-au intrebat daca sunt omologate foliile pe geamurile fata. Pe spate nu-i interesa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un Mercedes Vito cu folie pe geamurile spate (folie omologata in Germania)- acelasi model e si fara geamuri deci nu vad de ce ar trebui sa am autorizatie, la RAR i-am explicat unui ing. care cerea omologare, treba asta cu modele din fabrica venite fara geamuri si nu a mai zis nimic, a pierdut cibucul.

 

La Opel Astra Caravan exista la fel un model fara geamuri la spate deci transparenta 0% si Loganul utilitara MCV e la fel de ce nu ar putea fi puse foliile pe spate fara omologare chiar nu inteleg.

 

Masinile de firma ce au infoliate gemurile spate cu autocolant transparenta 0% au autorizatie?

 

E o aberatie, o sursa suplimentara de venit.

Link to comment
Share on other sites

presupun ca RAR-ul ar putea sa-ti omologheze foliile, in fond doar opacitatea conteaza... se masoara si daca e in limita legii, nu vad ce ar putea sa mai trebuiasca in plus...

 

...plus ca nu mi se pare normal sa-ti iei amenda atata timp cat organul nici n-are cum sa masoare opacitatea... da dom-le, mi-am montat-o singur acasa, care-i problema? masoara opacitatea si salut!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am fost oprit in trafic datorita foliilor pe care le am pe geamurile din spate si pe luneta. Mi-a fost cerut certificatul de autentificare (dat de firma autorizata RAR care mi-a montat aceste folii). Nu posed un astfel de act, deoarece in momentul in care am cumparat autoturismul (septembrie 2008) acesta fusese adus din Germania de doar o luna, iar foliile au fost montate acolo (cu niste ani in urma). Politistul mi-a zis sa merg la o firma care monteaza folii si sa imi iau un certificat, insa in momentul in care am telefonat la cateva astfel de firme mi s-a comunicat ca nu imi pot da certificatul decat daca platesc pentru montarea foliilor. Nu vreau sa platesc suma respectiva doar pentru acest certificat, mai bine dau foliile jos si cu asta basta. Foliile sunt insa ok si inainte de a face acest gest as dori sa-mi dati si mie niste sfaturi (daca stiti vreo firma ce imi poate doar AUTENTIFICA foliile, fara sa ma taxeze cu pretul de MONTARE).

 

In speranta ca aceasta postare nu este prea lunga, va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

 

daca ti-a dat amenda, ai semnat si ai scris la obiectii ca nu esti de acord,depunde contestatie si mai mult ca sigur se anuleaza amenda,plus ca ar fi trebuit sa-ti ia talonul daca nu era in regula,nu doar amenda...si la RAR poti sa iei omologarea insa tu cand ai inscris masina pe romania ai fost la RAR si atat timp cat cei de acolo au fost de acord...practic nu ai nici o neregula doar ca va trebui sa t certi cu ei de fiecare data cand fac figuri ...insa repet: AI FOST LA RAR CAND AI INMATRICULAT-O,daca era vreo neregula iti spuneau atunci...

Link to comment
Share on other sites

@MIHAI@) La geamurile laterale spate si luneta nu vad ce ar fi de obiectat daca ai oglinzi retrovizoare exterioare , in aceasta categorie intra si firmele de curierat /farmacii/etc ... care stim bine majoritatea au folii sau in loc de geamuri au tabla care oricum ai lua-o nu este deloc transparenta.

 

 

Daca se dovedeste ca ai dreptate poti sa-i faci raport acelui domn politai.

 

~@SM07PRM cum dovedeste ca a trecut RAR-ul cu acele folii ( nu stiu daca se fac poze la masina, pt nu am mai trecut pe RAR de vreo 11 ani)

Edited by WeTe
Link to comment
Share on other sites

~@SM07PRM cum dovedeste ca a trecut RAR-ul cu acele folii ( nu stiu daca se fac poze la masina, pt nu am mai trecut pe RAR de vreo 11 ani)

 

 

dupa cum ziceam,e interpretabil si practic nu au ce sa-ti faca intr-un final...doar ca se va certa cu ei de fiecare data...

Link to comment
Share on other sites

~@SM07PRM cum dovedeste ca a trecut RAR-ul cu acele folii ( nu stiu daca se fac poze la masina, pt nu am mai trecut pe RAR de vreo 11 ani)

 

 

dupa cum ziceam,e interpretabil si practic nu au ce sa-ti faca intr-un final...doar ca se va certa cu ei de fiecare data...

Link to comment
Share on other sites

nu vad care e problema cu autorizatia pe folii atata timp cat au opacitatea in limita legala... sa masoare opacitatea si apoi sa dea amenda daca e cazul, dar nu... e prea greu... iara trebe training o luna sa-i invete cum sa foloseasca aparatele, costuri...
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-au oprit ''caschetarii''si m-au luat cu toate actele,cand au vazut ca le am,m-au luat cu folia...si i-am dat certificatul de conformitate R.A.R,si s-a uitat vre-o 5 min.la el...dar am scapat :lol: (era sa nu scap pt ca am un sticker pe parbriz ce zicea:NO LOVE FOR COPS... si celalalt gabor din prima i-a zis la ala ce m-a oprit:UITII CII SCRIIII PII MASINA ASTAAA,CAA NU IUBIESTII POLITISTIII! :) :)).Apoi cam speram din inima sa ma lase in pace :lol: si a dat Domnu'pana la urma:P

On topic:vezi ca sunt folii autorizate R.A.R si mai ieftine de 150 RON,am luat cu 100 anul trecut,si daca o ai deja montata iti iei doar Certificatul(cu autenticitatea lor R.A.R cu tot si trebuie sa iti scrie nr la masina si numele parca,pt.ca au stampile si semnaturi) si folia poate o vinzi mai departe ca e de buna calitate(eu am montat-o cu un amic),asa ca bafta!

Link to comment
Share on other sites

Geamurile mele laterale spate, precum si luneta sunt fumurii dar nu am folie pe ele, nu e posibil sa vina masina din frabrica cu ele asa? Atunci am nevoie de autorizatie pentru ele? Masina nu o am de mult timp, iar pe cealalta nu aveam geamuri fumurii.

Cum imi dau seama ce-s cu geamurile astea?

 

P.S. multi prieteni s-au plans ca i-a oprit si i-a luat la intrebari, numai ca ei aveau acte pentru geamuri... io n-am nici pe dracu, in cartea masinii nu se mentioneaza de asemenea nimic.

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

daca ti-a dat amenda, ai semnat si ai scris la obiectii ca nu esti de acord,depunde contestatie si mai mult ca sigur se anuleaza amenda,plus ca ar fi trebuit sa-ti ia talonul daca nu era in regula,nu doar amenda...si la RAR poti sa iei omologarea insa tu cand ai inscris masina pe romania ai fost la RAR si atat timp cat cei de acolo au fost de acord...practic nu ai nici o neregula doar ca va trebui sa t certi cu ei de fiecare data cand fac figuri ...insa repet: AI FOST LA RAR CAND AI INMATRICULAT-O,daca era vreo neregula iti spuneau atunci...

 

Va multumesc tuturor pentru interesul acordat si pentru raspunsuri.

Cateva precizari:

1. pana la urma nu am platit acea amenda, ci mi-a completat o alta :) (dar propunerea nu a venit din partea mea, asa ca nu m-am vazut "obligat" sa cotizez cu ceva, in afara banilor dati la un oficiu postal);

2. in momentul in care am fost la RAR am cerut, in formularul care trebuie completat acolo, "autentificare totala" (parca asa se numea optiunea pe care am bifat-o); prin urmare, inginerul care s-a ocupat de masina ar fi trebuit sa observe foliile (si daca nu mi le puteau autentifica ei, macar imi puteau zice, banuiesc, acest lucru);

3. mi se pare absurd ca amenda pentru lipsa certificatului de omologare a foliilor sa fie de 500 de lei, iar aceea pentru folosirea telefonului mobil fara hands-free doar 60 (totusi consecintele acestei din urma actiuni pot fi mai grave decat vizibilitatea mai scazuta a foliilor de pe geamurile din spate si luneta).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.