Jump to content

Tip Antigel?


bladex

Recommended Posts

Altii mai pun si cu apa de ploaie.

 

pai apa de ploaie este apa distilata... incercai sa ma iei la misto ? :)

 

Ce misto? am zis ca altii combina cu apa de ploaie in locul apei distilate. Decat apa de robinet mai bine apa de ploaie. Nu cred ca apa de ploaie si apa distilata is chiar la fel.

Link to comment
Share on other sites

Sal all, ce tip de antigel trebuie pus la un bmw e36 328i din 97 ? Eu am bagat antigel rosu G12, dar am vorbit cu un mecanic acum si mi-a zis ca nu este bun si ca ar trebui G-13 cel albastru ? :) pana la urma de care sa pun?

 

Eu stiu ca cel rosu e mai bun decat cel albastru. Eu am avut si rosu si albastru si n-am avut nici o problema.

Cred ca eu as pune marca Hepu...

 

Ideal e sa pui apa distilata dar nu din motivele aratate mai sus...

Apa distilita ingheatza sub 0 grade... ( Apa pura ingheatza la -42 de grade. )

Procesul de inghetare se datoreaza impuritatilor din apa asa ca o apa mai pura ingheatza mai greu...

 

Aveti mai jos o lucrare stiintifica ce explica acest fenomen

http://www.nexusbz.ro/img/supraracirea.swf

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Tu ai radiatorul din aluminiu deci indicat ar fi G12. (preferabil ARAL :lol: )

 

 

Pai din ce altceva poate fi un radiator daca nu din aluminiu ? Din Fonta din creta din pluta din otel din lemn ??? :)

 

Toate radiatoarele sunt din aluminiu asa ca teoria cu G11 si G12 cade ca si cu depunerile de pe aluminiu bla bla bla...

 

Adevarul e ca si eu ma plictisesc ca si voi... Asa apar teoriile plictisite...

 

Si ca o continuare a postului precedent, degeaba pui nu stiu ce apa distilata si nu stiu ce antigel daca radiatorul nu e curat CURAT. Adica nu doar aerisit. daca-l aerisesti e bine dar nu e perfect. Oricum vor exista depuneri indiferent de cat de curat ar fi iar de cumparat radiator nou nu are nici un sens... Asa ca.... asta e discutie la plictiseala...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca cel rosu e mai bun decat cel albastru. Eu am avut si rosu si albastru si n-am avut nici o problema.

Cred ca eu as pune marca Hepu...

 

Ideal e sa pui apa distilata dar nu din motivele aratate mai sus...

Apa distilita ingheatza sub 0 grade... ( Apa pura ingheatza la -42 de grade. )

Procesul de inghetare se datoreaza impuritatilor din apa asa ca o apa mai pura ingheatza mai greu...

 

Plus cĂŁ dacĂŁ pui doar antigel, va fi cam gros Âşi rĂŁcirea nu va fi eficientĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai radiatorul din aluminiu deci indicat ar fi G12. (preferabil ARAL :lol: )

 

 

Pai din ce altceva poate fi un radiator daca nu din aluminiu ? Din Fonta din creta din pluta din otel din lemn ??? :)

 

Toate radiatoarele sunt din aluminiu asa ca teoria cu G11 si G12 cade ca si cu depunerile de pe aluminiu bla bla bla...

 

Adevarul e ca si eu ma plictisesc ca si voi... Asa apar teoriile plictisite...

mai sunt si din cupru

la modele mai vechi e drept

Link to comment
Share on other sites

Plus că dacă pui doar antigel, va fi cam gros şi răcirea nu va fi eficientă.

 

EXACT. Este contrainidcat sa se puna doar antigel !

 

mai sunt si din cupru

la modele mai vechi e drept

 

 

Se poate. Eu n-am stiut ca exista. Probabil sunt extrem de vechi...

Si la E30 radiatorul este tot din aluminiu... Probabil ca inainte de 1980 se puneau din cupru...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

La E90 ce antigel se foloseste?

ti-am atasat poze din TIS.

 

 

IulianC

 

de unde te-ai uitat ?

 

ne poti da si noua situl ?

Sunt facute print screen-uri din TIS(acronimul din englezĂŁ pentru Technical Information System).

Am ataºat un fiºier de torrent arhivat,Îl dezarhivezi, dupã care descarci TIS-ul cu utorrent deschizând fiºierul dezarhivat.

Link to comment
Share on other sites

Plus cĂŁ dacĂŁ pui doar antigel, va fi cam gros Âşi rĂŁcirea nu va fi eficientĂŁ.

 

EXACT. Este contrainidcat sa se puna doar antigel !

 

mai sunt si din cupru

la modele mai vechi e drept

 

 

Se poate. Eu n-am stiut ca exista. Probabil sunt extrem de vechi...

Si la E30 radiatorul este tot din aluminiu... Probabil ca inainte de 1980 se puneau din cupru...

am eu pe urs din 95 radiator de cupru

Link to comment
Share on other sites

am cumparat la benzinarie

 

1l ---2,9€ norma g12/g13

 

rosu

 

sa pun peste apa sau sa las jos toata apa si sa pun ?

 

cum se amesteca 1l de antigel + 1 l de apa ?

 

 

cam cat intra daca las jos toata apa ?

 

 

de unde se lasa jos apa ?

 

 

mesri

 

Dupa cum am mai citit pe forum antigelul se schimba la 2-3 ani. deci ....tu sti daca trebe sau nu . ai pe blocul motor si pe radiator un buson de golire. un litru de antigel pur se amesteca cu un litru de apa distilata,nu stiu ce motor ai eu am 1.6 si mi intra cam 6.5 l 

Link to comment
Share on other sites

Nu mai scrieti pe-aici ce radiatoare aveti ca poate vin "zburatoarele" si va ciordesc radiatorul pentru cupru....sau pentru cazane de tuica la cei care le au de alama.....Chiar ce tare ar suna sa vezi un anunt pe unde vand astia de genul : " cazan de tuica ,calitatea intai facut numai din radiatoare de bmw....." :) :lol: :lol:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la un 325i E90 din 2005 ce antigel trebuie pus?

la service s-a uitat in nu stiu ce program si mi-a spus ca trebuie sa pun original BMW, dar nu aveam de unde sa iau.

am scos cu o sonda din vasul de expansiune, am vazut ca e albastru si am pus albastru.

e ok, sau trebuie neaparat original BMW?

Edited by lile90
Link to comment
Share on other sites

la un 325i E90 din 2005 ce antigel trebuie pus?

la service s-a uitat in nu stiu ce program si mi-a spus ca trebuie sa pun original BMW, dar nu aveam de unde sa iau.

am scos cu o sonda din vasul de expansiune, am vazut ca e albastru si am pus albastru.

e ok, sau trebuie neaparat original BMW?

ai ataÂşate aici 2 poze cu toĂži producĂŁtorii de antigel acceptaĂži de BMW pentru E90,posibil sĂŁ fie valabili Âşi pentru restul motoarelor.

E ok dacĂŁ ai pĂŁstrat culoarea, nu trebuie neapĂŁrat BMW. de curiozitate, ce antigel ai pus?

Link to comment
Share on other sites

http://img27.imageshack.us/img27/259/19102009740.th.jpg

am atasat o poza cu antigelul care l-am folosit si am gasit si un pdf cu specificatiile:

http://www.lintonfueloils.com/site/downloa...nt_BS_AFNOR.pdf

 

este importat si imbuteliat de meteor.

e ok, sau trebuie sa il schimb?

post-28567-1255955290.jpg

Edited by lile90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.