Jump to content

Tip Antigel?


bladex

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

@claudiuBWR multumesc inca o data ti am dat un private pe forum in legatura cu ceva piese multumesc anticipat.

 

claudiuBWR imi poti spune si ce ulei de motor sa cumpar sa fie bun nu conteaza ca e putin mai scump fata de celelante dar sa fie bun...nu stiu cand a fost facut schimbul de ulei si as dori as il fac eu sa fie curat si frumos ca am avut lichid de servo si scartia cand laom maxim am pus altul si merge ca unsa...de aceea as vrea sa bag toate lichidele noi..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Prea putine informatii. Noroc cu Tis-ul.

 

Lista cu tipurile de antigel aprobate de bmw:

 

BMW Antifreeze 81229407454

 

Addinol Antifreeze Super

Aral Antifreeze Extra

AVIA Antifreeze APN

BP anti-frost X 2270A

Caltex CX Engine Coolant

Castrol ANTI-FREEZE NF

Fridex G48

Glacelf Plus

GlycoShell

Glyco Star

Glysantin G48-24 Engine Coolant

Glysantin Protect Plus / G48

GUSOFROST LV 505

Mobil Frostschutz 600

Havoline AFC (BD04)

OMV Kuhlerfrostschutz

 

(antigel albastru)

 

Volumul de umplere:

 

M40,M43 6.0 L

M42,M44 6.5 L

M47 7.0 L

M50 10.5 L

M52,M54 8.4 L

M57 10.2 L

N42 7.5 L

M62,S62 12-13.5 L

S50 10.75 L

S54 10.0 L

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e46-320d automat din 2004. Ce tip de antigel ar merge cel mai bine si la o temperatura pe - cat mai mare? Multumesc.

 

Tu ai motor M47. Din reply-ul meu de mai sus, oricare din antigelurile enumerate (au aproximativ aceleasi specificatii), 7 litrii de amestec 50/50 protejeaza masina la -38. Mai jos de atat nu e nevoie si nici nu e recomandat sa pui mai mult antigel decat apa.

Link to comment
Share on other sites

e46-320d automat din 2004. Ce tip de antigel ar merge cel mai bine si la o temperatura pe - cat mai mare? Multumesc.

 

Tu ai motor M47. Din reply-ul meu de mai sus, oricare din antigelurile enumerate (au aproximativ aceleasi specificatii), 7 litrii de amestec 50/50 protejeaza masina la -38. Mai jos de atat nu e nevoie si nici nu e recomandat sa pui mai mult antigel decat apa.

 

Multumesc. Incepator :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un 330cd din 2004 (FL) automat.

Ce antigel ar trebui sa folosesc si care este amestecul apa/antigel (tot 50/50) pentru aceasta "foarte grea iarna" care urmeaza?

 

Multumesc mult

 

Eu am pus lista in speranta ca ajut :twoup:

 

Tu ai motor M57. Intra 10.2 L de amestec. Doar antigel albastru din lista de pe TIS. Volumul de umplere se calculeaza la blocul motor, nu la radiator. De la radiator iese mai putin cu vreo 2 L, si nu se face schimbul complet deci preferabil ca schimbul sa se faca la blocul motor mai ales daca ai avut alt tip/culoare de antigel inainte. Nu e recomandat sa amesteci culorile de antigel.

Link to comment
Share on other sites

Prea putine informatii. Noroc cu Tis-ul.

 

Lista cu tipurile de antigel aprobate de bmw:

 

BMW Antifreeze 81229407454

 

Addinol Antifreeze Super

Aral Antifreeze Extra

AVIA Antifreeze APN

BP anti-frost X 2270A

Caltex CX Engine Coolant

Castrol ANTI-FREEZE NF

Fridex G48

Glacelf Plus

GlycoShell

Glyco Star

Glysantin G48-24 Engine Coolant

Glysantin Protect Plus / G48

GUSOFROST LV 505

Mobil Frostschutz 600

Havoline AFC (BD04)

OMV Kuhlerfrostschutz

 

(antigel albastru)

 

Volumul de umplere:

 

M40,M43 6.0 L

M42,M44 6.5 L

M47 7.0 L

M50 10.5 L

M52,M54 8.4 L

M57 10.2 L

N42 7.5 L

M62,S62 12-13.5 L

S50 10.75 L

S54 10.0 L

 

buna informatie, mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Antigelul recomandat de BMW e doar Albastru si se pune 50% Antigel 50% Apa distilata,adica la 1 litru de antigel pui 1 litru de apa Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bai fratilor dar pana la urma, ce tip de antigel intra in toate bmw-urile dupa 1990....

 

eu stiu ca in toate bmw-urile se pune g12, respectiv g13, la alea mai noi.

 

un prieten a schimbat azi antigelu' intr-un e39 530d. 184cp. a bagat antigel VERDE la 7lei/litru....

i-am tot zis ca in bmw se baga g12, dar nu m-a ascultat deloc pt ca un nenea mecanic i-a zis ca verde trebuie,

un nenea talentat de tot ca a si schimbat antigelu cu motorul cald. plus ca a bagat doar 6litri de lichid, spunanand ca este suficient.

am ramas putin suparat ca nu m-a ascultat deloc....

 

iar acum vad aici pe forum ca se tot vorbeste de lichid VERDE, pai pana la urma ce ......mea se baga in bmw-uri. ca eu chiar nu mai inteleg. eu stiu ca difera de la model,motorizare.....dar VERDE???? in bmw?????????

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor dar pana la urma, ce tip de antigel intra in toate bmw-urile dupa 1990....

 

eu stiu ca in toate bmw-urile se pune g12, respectiv g13, la alea mai noi.

 

un prieten a schimbat azi antigelu' intr-un e39 530d. 184cp. a bagat antigel VERDE la 7lei/litru....

i-am tot zis ca in bmw se baga g12, dar nu m-a ascultat deloc pt ca un nenea mecanic i-a zis ca verde trebuie,

un nenea talentat de tot ca a si schimbat antigelu cu motorul cald. plus ca a bagat doar 6litri de lichid, spunanand ca este suficient.

am ramas putin suparat ca nu m-a ascultat deloc....

 

iar acum vad aici pe forum ca se tot vorbeste de lichid VERDE, pai pana la urma ce ......mea se baga in bmw-uri. ca eu chiar nu mai inteleg. eu stiu ca difera de la model,motorizare.....dar VERDE???? in bmw?????????

 

E atat de simplu cu un telefon la orice reprezentanta BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.