Jump to content

Cauciucuri iarna


st.neeo

Recommended Posts

Pentru E91 325i mi-am pus iarna trecuta, pe jantele originale pe 16" cauciucuri Continental Winter Contact TS 810 dimensiunea 215/55R16 97 H XL, cumparate de la Cauciucuridirect, sunt deosebit de multumit, cauciucurile se comporta excelent si pe uscat si ud. Am cumparat 5 cauciucuri ca sa am si pentru roata de rezerva pe care o iau in portbagaj cand plec undeva mai departe, in oras am roata de rezerva ingusta. Daca intri pe site-ul lor gasesti testele facute in Germania pentru toate conditiile, pe toate marcile, preturile sunt rezonabile, acum acorda discount-uri. Pentru Romania este important sa ai cauciucuri de iarna cu comportament bun si pe uscat si ud, avand in vedere ca zapada nu dureaza tot sezonul de iarna. Iar dimensiunea asta are talonul mai inalt cu cca 5,5mm ceace face bine la sfarsitul iernii cand apar gropile in astfalt!

La rotile din spate am pus 2 flanse distantoare de 15mm, arata mai bine si sta mai bine pe drum masina!

Link to comment
Share on other sites

In situatia asta sunt si eu. Daca iau cauciucuri normale, trebuia sa iau si ceva pentru pana, eventual un cauciuc cu tot cu janta dar nu imi place ca ocupa prea mult in portbagaj. Pe de alta parte, zgomotul, comfortul scazut la RFT-uri ....

Decisions, decisions ...

Eu inclin spre RFT si pentru iarna. Ma mai gandesc o luna, pana (si daca) isi intra iarna in drepturi.

Link to comment
Share on other sites

Cumpara ultimul numar al revistei auto motor sport si acolo sunt testate pe zapada pe ud si pe uscat 10 tipuri de cauciucuri printre ele se numara si modelele precizate de baieti in topic adica dunlop wintersport,michelin etc.....Din cate am vazut eu dunlopu si continentalu cam fac legea in testul ala....
Link to comment
Share on other sites

bai nu stiu ce sa mai cred....eu iarna trecuta mi-am luat firestone winterhawk si am urcat cu ele pana la gura diham fara stresuri prea mari in conditiile in care era zapada pana la praguri (adica vreo 15 cm) si toata lumea se uita cretinizata cum imi crosetam drum prin zapada... Si la testul asta vad ca baietii le-au bagat la not recomended.
Link to comment
Share on other sites

pana o sa ma hotarasc eu ce sa-mi cumpar o sa apara primavara:))

Acum ma hotarasc ce sa aleg intre :

 

1. WR Run Flat 205/55 R16 91V runflat ( http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?deta...i&RunFlat=1 )

2. 205/55R16 Dunlop Winter M3 ( http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelo...ii.php?cod=4977 )

 

De optat as opta pt. dunlop din cate am auzit si am citit sunt cele mai bune pret calitate, dar problema este ca nu sunt run flat , si in cazul asta sunt obligat sa-mi iau un compresor si un spray cu mine in caz de pana ( cele run flat sunt cam scumpe ).In schimb cele nokian sunt run flat si nu sunt chiar mult departe de restu , mai ales ca au si aia experienta prin raliu in Finlanda , si sunt si la un pret excelent.

 

Am dat attach si la site-urile de unde vreau sa le cumpar , daca stici unele cu preturi mai mici .... astept reply.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

pana o sa ma hotarasc eu ce sa-mi cumpar o sa apara primavara:))

Acum ma hotarasc ce sa aleg intre :

 

1. WR Run Flat 205/55 R16 91V runflat ( http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?deta...i&RunFlat=1 )

2. 205/55R16 Dunlop Winter M3 ( http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelo...ii.php?cod=4977 )

 

De optat as opta pt. dunlop din cate am auzit si am citit sunt cele mai bune pret calitate, dar problema este ca nu sunt run flat , si in cazul asta sunt obligat sa-mi iau un compresor si un spray cu mine in caz de pana ( cele run flat sunt cam scumpe ).In schimb cele nokian sunt run flat si nu sunt chiar mult departe de restu , mai ales ca au si aia experienta prin raliu in Finlanda , si sunt si la un pret excelent.

 

Am dat attach si la site-urile de unde vreau sa le cumpar , daca stici unele cu preturi mai mici .... astept reply.

Mersi.

mi-am luat eu dunlop runflat la 520lei/buc si sunt multumit de ele

Link to comment
Share on other sites

eu luni am dat comanda ,si cred ca o sa vina in decurs de o saptamana. Dupa ce la pun o sa imi dau cu parerea.

Am citit pe toate forumurrile si m-am documantat destul de mult , si in concluzie la banii asti nu exista run flaturi.

 

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?deta...i&RunFlat=1

 

eu am dat pe ele 416, da pe zi ce trece se tot scumpesc

Pt cei care nu vor run flat la un pret mai accesibil pot opta pt :

1.Dunlop SP WINTER SPORT M3

2.Bridgestone Blizzak LM...

3.Goodyear Ultra Grip

4.Michelin Primacy Alpin , lasand deoparte testele facute de soferii experimentati , eu zic ca intre ele nu exista diferenta , noi nu ne putem da seama , sau daca ne dam seama ne dam seama o data pe luna dand mergem intre-o parcare si facem 2,3 drifturi.

Link to comment
Share on other sites

Salut

In curand o sa-mi schimb si eu cauciucurile si o sa-mi pun cele de iarna...asta pana o sa reusesc sa le cumpar...dar pana atunci am o mica nelamurire,jentile mele sunt de 225/45 R17 si 225/45 ZR17 ,ideea e ca nu stiu ce e cu ZR-ul acela,merge sa le iau pe toate 4 de 225/45 R17 sau va trebui si ZR17? Oricum poate imi explica si mie cineva. :)

La cauciucurile de iarna o sa optez pentru dunlop winter sport 3D.

Edited by ionutzzz
Link to comment
Share on other sites

ZR inseamna viteza cauciucului cu care poti sa circuli in conditii de siguranta cauciucurile sunt diferentiate si prin viteza de rulare,mai sunt si alte litere cum ar fi T,H.....etc ZR inseamna undeva la 260-280 viteza max,oricum nu crek ai tu bmw-u asa puternic ca sa poti rula cu viteza asta..... :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.