Jump to content

Sfaturi achizitie seria 1 SH


edycool

Recommended Posts

Salut, am in plan achizitionarea unui bmw seria 1 SH, si as avea nevoie de niste sfaturi.

 

Inainte de cumparare as vrea sa-i fac un test la un service autorizat, ca sa verifice kilometrajul si eventuale probleme. Intrebarile mele ar fi:

- ce ar trebui sa cer sa se verifice astfel incat sa cumpar o masina fara probleme (intentia mea e sa iau ceva sub 50 000 km);

- cam cat costa un astfel de test;

- cine plateste testul, vanzatorul sau cumparatorul (care sunt uzantele);

- ti se da de la service vreo dovada sau vreo confirmare scrisa ca masina nu are probleme;

 

Orice alte recomandari sunt binevenite avand in vedere ca sunt newbie in materie.

Link to comment
Share on other sites

Pai testul il plateste cumparatorul.

Daca sunt probleme grave cu masina banii ii va da vanzatorul.

Asa e corect.

Pai cel mai bine e sa o cumperi masina inmatriculata de noua in ro...

In special cele prin bavaria .. se tine o mica evidenta a eventualelor probleme.

Oricum inainte de toate trebuie sa te uiti pe caietul de service.

Ar trebui sa fie scris acolo daca s-au facut reviziile la timp .. sau ce alte operatiuni s-au facut la masina...

Aiurea e ca nu toate service-urile completeaza acolo .. Asta e ...

Apoi sa te uiti la eventuale lovituri vizibile sub capota .. trebuie sa ii faci si teste de directie .. frana ... noxe ..

Un service tare dupa aceste teste iti poate spune daca au fost accidente nasoale cu masina sau daca e motorul praf ...

Nu cred ca iti da de la service decat un raport de constatare cel mult ...

Eu am facut un astfel de test cu ceva ani in urma la o masina pe care voiam sa o cumpar .. m-a costat atunci vo 250 ron ... Si i-am facut testul in Autovit.

Edited by new
Link to comment
Share on other sites

Testul as vrea sa-l fac la reprezentanta , n-as avea nimic impotriva sa-l platesc eu daca masina e in regula, de aceea am intrebat care sunt uzantele, pentru ca daca masina are probleme si nu o sa o cumpar din acest motiv, nu prea mi se pare normal sa platesc eu in conditiile in care vanzatorul pretinde ca vinde o masina fara probleme.

 

Masina probabil ca o sa o cumpar de la noi, desi aici sigur nu o sa gasesc ce vreau eu.

Cam dupa asa ceva salivez eu: Wish car

 

Inca o intrebare: la cati km trebuie facute reviziile (pana in 100.000 km) la benzina/diesel?

Link to comment
Share on other sites

Testul as vrea sa-l fac la reprezentanta , n-as avea nimic impotriva sa-l platesc eu daca masina e in regula, de aceea am intrebat care sunt uzantele, pentru ca daca masina are probleme si nu o sa o cumpar din acest motiv, nu prea mi se pare normal sa platesc eu in conditiile in care vanzatorul pretinde ca vinde o masina fara probleme.

 

Masina probabil ca o sa o cumpar de la noi, desi aici sigur nu o sa gasesc ce vreau eu.

Cam dupa asa ceva salivez eu: Wish car

 

Inca o intrebare: la cati km trebuie facute reviziile (pana in 100.000 km) la benzina/diesel?

 

 

Reviziile se fac la un interval de 30000 km. Daca masina are 7NH , are si 5 ani sau 100000 km revizii gratis. As cauta o masina care sa imi ofere si optiunea asta , bineinteles in limita bugetului dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

Testul as vrea sa-l fac la reprezentanta , n-as avea nimic impotriva sa-l platesc eu daca masina e in regula, de aceea am intrebat care sunt uzantele, pentru ca daca masina are probleme si nu o sa o cumpar din acest motiv, nu prea mi se pare normal sa platesc eu in conditiile in care vanzatorul pretinde ca vinde o masina fara probleme.

 

Masina probabil ca o sa o cumpar de la noi, desi aici sigur nu o sa gasesc ce vreau eu.

Cam dupa asa ceva salivez eu: Wish car

 

Inca o intrebare: la cati km trebuie facute reviziile (pana in 100.000 km) la benzina/diesel?

fara suparare, dar la banii astia, poti sa iei o seria 3 e90 si ai si portbagaj.

mie seria 1 mi se pare mica, este masina de 2 persoane plus bagaj.

dar fiecare cu "lichidele" lui.

bafta in alegere.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am un BMW 116i de vanzare. E81, hatchback (Sportshatch) 3 usi.

O am de un an, a stat in garaj.

Are 1500 km la bord.

Este luata de la Automobile Bavaria din Bucuresti

 

Este Nou nout.

2 usi fara cadru la geam;

2 carduri cu Profil Personal

DSC, ABS, CBC si DTC;

Roti runflat, indica roata flat;

Stergator luneta;

Auto Start/Stop,

Brake Energy Regeneration,

VANOS dublu, Injectie de inalta precizie, Afisare treapta viteza

BMW basic service 5 ani.

Aer Conditionat.

Oglinzi electrice.

Inmatriculata

17500 Euro

 

Carte service

 

La masina mea nu exista un numar dat de km la care se face revizia. Exista un interval de timp la care se face.

Reviziile sunt "condition based" adica atunci cand s-a uzat o componenta apare mesaj pe bord ca trebuie mers in service si se schimba acea sau acele componente.

daca in acel interval nu apare nici un mesaj de service in bord, (la expirarea lui) la o anumita data iti va zice sa mergi - probabil sa schimbi uleiul.

Edited by Core
Link to comment
Share on other sites

salut edy,

 

in primul rand felicitari pentru bunul gust pe care il ai in materie de masini :)

 

in al doilea rand, gandeste-te in primul rand la urmatorii factori :

 

1. bugetul pe care il ai (.... euro)

2. motorizarea care ti s-ar potrivi (benzina / diesel, putini cai :) mai multi cai :) ...)

3. dotarile pe care le consideri necesare (o trapa este super, prietena sigur vrea incalzire in scaune :lol:, xenon ar fi frumos, etc, etc, etc)

4. dotarile care nu sunt necesare dar se pot pune dupa aceea (jante, volan sport, etc ... o trapa de ex nu poti sa o montezi dupa, dar o seria 1 cu trapa si capace e foarte ok cand te gandesti ca strangi bani mai incolo pentru jante...)

5. km nu conteaza foarte mult pana in 100.000 km DACA masina a fost intretinuta (schimbari facute la intervalele corecte, piese bune, interior intretinut, etc etc)

 

Gandeste-te ca bmw sunt foarte fiabile de ex, si de aceea au valoarea de revanzare foarte mare, dar pe de alta parte nu ai cum sa gasesti o masina perfecta cu ceea ce iti doresti ...

Eu de ex am luat-o din germania (120d) si dealerul de la autohaus a fost foarte sincer cu mine ... mi-a spus de la bun inceput (si testat cu testerul de caroserie) ca a avut o usa zgariata si revopsita, dar din pdv mecanic a fost intretinuta excelent...

Motiv pentru care am luat-o la 78.000 km, am 125.000 km cu ea si nu am avut nici o problema, inafara de uleiuri, filtre, etc...

 

Daca vrei, pot sa te fac un test drive cu seria 1 pe care o am si de care sunt foarte fericit ... da un pm

 

p.s. am fost foarte impotriva incalzirii in scaune (moooft) cand am cautat masinuta cu sotia, dar acum cred ca folosesc asta muult mai des decat ea :D

Link to comment
Share on other sites

salut edy,

 

in primul rand felicitari pentru bunul gust pe care il ai in materie de masini :D

 

in al doilea rand, gandeste-te in primul rand la urmatorii factori :

 

1. bugetul pe care il ai (.... euro)

2. motorizarea care ti s-ar potrivi (benzina / diesel, putini cai :) mai multi cai :) ...)

3. dotarile pe care le consideri necesare (o trapa este super, prietena sigur vrea incalzire in scaune :lol:, xenon ar fi frumos, etc, etc, etc)

4. dotarile care nu sunt necesare dar se pot pune dupa aceea (jante, volan sport, etc ... o trapa de ex nu poti sa o montezi dupa, dar o seria 1 cu trapa si capace e foarte ok cand te gandesti ca strangi bani mai incolo pentru jante...)

5. km nu conteaza foarte mult pana in 100.000 km DACA masina a fost intretinuta (schimbari facute la intervalele corecte, piese bune, interior intretinut, etc etc)

 

Gandeste-te ca bmw sunt foarte fiabile de ex, si de aceea au valoarea de revanzare foarte mare, dar pe de alta parte nu ai cum sa gasesti o masina perfecta cu ceea ce iti doresti ...

Eu de ex am luat-o din germania (120d) si dealerul de la autohaus a fost foarte sincer cu mine ... mi-a spus de la bun inceput (si testat cu testerul de caroserie) ca a avut o usa zgariata si revopsita, dar din pdv mecanic a fost intretinuta excelent...

Motiv pentru care am luat-o la 78.000 km, am 125.000 km cu ea si nu am avut nici o problema, inafara de uleiuri, filtre, etc...

 

Daca vrei, pot sa te fac un test drive cu seria 1 pe care o am si de care sunt foarte fericit ... da un pm

 

p.s. am fost foarte impotriva incalzirii in scaune (moooft) cand am cautat masinuta cu sotia, dar acum cred ca folosesc asta muult mai des decat ea :)

 

Sunt constient ca nu o sa gasesc masina perfecta cu tot ce imi doresc si la pretul pe care mi-l doresc (desi cea din link-ul pe care l-am postat mai sus se apropie foaaaarte mult :)), problema e ca, se pare, ceea ce caut eu e destul de rar pe la noi, si anume o masina cu cutie automata si cu pana in 50 000 km ( stiu discutia ca nu conteaza cati km are ci cum a fost intretinuta, de fapt conteaza foarte mult la revanzare). Am gasit oferte atractive pentru seria 1 insa cu cutie manuala, iar mie imi trebuie neaparat cu cutie automata.

 

Ca model, motorizare si dotari nu urmaresc ceva in mod deosebit, as prefera totusi sa fie in 5 usi.

 

Bugetul meu este unul rezonabil pentru vremurile astea (din punct de vedere al cumparatorului, bineinteles) si nu astept sa gasesc chilipiruri, ci doar vreau sa gasesc o masina fara probleme pentru care sa platesc un pret corect.

Edited by edycool
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.