Jump to content

regenerare filtru particule (DPF) X3 2.0d


Recommended Posts

salut,

stie cineva cum se regenereaza/autocurata filtrul de particule (DPF) la un X3 2.0d? am auzit diverse pareri cum ca s-ar curata automat cand depunerile ating un anumit nivel sau ca trebuie sa mergi cu o anumita viteza si turatie constanta un anumit numar de minute pt a se face o regenerare completa... etc. As dori o parere/informatie avizata.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

salut,

stie cineva cum se regenereaza/autocurata filtrul de particule (DPF) la un X3 2.0d? am auzit diverse pareri cum ca s-ar curata automat cand depunerile ating un anumit nivel sau ca trebuie sa mergi cu o anumita viteza si turatie constanta un anumit numar de minute pt a se face o regenerare completa... etc. As dori o parere/informatie avizata.

multumesc

 

 

mergi cam 100 de km pe autostrada cam peste 3000 de ture si o sa fie ca nou...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
eu o sa imi duc filtru la o curatare ... cu nush ce solutie si incalzit la cuptor la 600 grade... unchimiu meu il avea negru , nu mai sarea masina de 80(audi a6 2005) ... l-a dus la curatat si acu merge struna masina , cica era 98% infundat , acu e alb alb...dupa ce fac operatiunea o sa comunic si pe forum rezultatu si la BMW ... Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

eu o sa imi duc filtru la o curatare ... cu nush ce solutie si incalzit la cuptor la 600 grade... unchimiu meu il avea negru , nu mai sarea masina de 80(audi a6 2005) ... l-a dus la curatat si acu merge struna masina , cica era 98% infundat , acu e alb alb...dupa ce fac operatiunea o sa comunic si pe forum rezultatu si la BMW ...

se poate face chiar daca filtrul de particule este legat de catalizator?

Link to comment
Share on other sites

am citit mai demult DIY-ul lu clauberty , eu am dat drumu din tester si am iesit pe autostrada spre pitesti si am mers cu 3500ture 30km dus , si 30 km intors ...se pare ca s-a desfundat ca nu imi mai apare nicio eroare pe bord ...inainte imi aparea (particle filter failure) ...
Link to comment
Share on other sites

am citit mai demult DIY-ul lu clauberty , eu am dat drumu din tester si am iesit pe autostrada spre pitesti si am mers cu 3500ture 30km dus , si 30 km intors ...se pare ca s-a desfundat ca nu imi mai apare nicio eroare pe bord ...inainte imi aparea (particle filter failure) ...

au as vrea sa incerc cealalta varianta, asa pt mersul masinii , ca merg majoritatea timpului in ora.

oricum am un pic peste 140k si imi arata ca mai am de facut 70.000 pana sa-l schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am curatat filtrul cu hipoclorit. L-am lasat peste noapte sa stea cu solutia in el si i-am mai facut o spalare a doua zi.Apoi l-am spalat cu jet de apa. Arata super curat cand am terminat. Mai aveam 4000 de km pana la schimbare -era pe galben,nu pe rosu.

Am vrut sa-l si incalzesc cu o lampa de gaz,dar s-a cam terminat butelia si am renuntat.

Am resetat apoi intervalul din nou la 200.000km cu DIS.

Nu prea am avut vreme sa testez prea mult masina dupa aia,ca am plecat din tara. Dar oricum tragea bine. O sa urmaresc in istoria erorilor cat de des intervine regenerarea,cand o sa apuc sa umblu cu masina din nou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.