Jump to content

Probleme Aeroterma E46


Recommended Posts

Scartaitul apare de la bucsele motorasului de la aeroterma. Fluctuatiile de turatie pot fi din cauza piesei cu tepi. Prima data trebuie scos motorasul afara si vazut despre ce-i vorba acolo, trebuie sa se invarta destul de usor. Motorasul se scoate prin spatele motorului masinii, se demonteaza filtrul de polen cu tot cu suport, demontezi placa care acopera timoneria de la stergatoare si atunci ai acces la aeroterma. Scoti plasticurile care acopera motorasul si poti sa ai acces la motoras. Din cauza acelor bucse care se uzeaza se poate arde si piesa cu tepi. Spor la surubarit.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 1 year later...

Am ramas fara aer la e46, exact acum cand st 35 grade afara.....

Am demontat piesa cu tepi urmeaza sa cumpar una noua

Am desfacut tot pana la motorasul de la clima, dar aici intampin 2 probleme

1: imi trebuie un cleste cu falci lung ptr ca nu pot sa desfac mufa la motoras

2: am incercat sa scot motorasul si se pare ca nu iese, se blocheaza in admisie,

Acum sa nu imi spuneti ca ptr mizeria aia cu paleti trebuie demontata admisia?

 

Astept pareri de la cine a mai demontat la Bmw 320d m47

Link to comment
Share on other sites

https://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/BMW-3-Series-E46/75-BODY-How_to_Replace_Your_Blower_Motor/75-BODY-How_to_Replace_Your_Blower_Motor.htm

 

 

Nu trebuie scoasa admisia dar trebuie sa-i gasesti potitia pe unde iese(clar nu iese asa direct ci lateral cumva si trebuie sa fii atent la vreo 4 puncte unde agata...), paletii sunt usor flexibili dar fragili si plasticul de sub parbirz se poate deforma un pic, mai greu e sa o pui la loc, si pe plasticul ala care o acopera.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din lipsa de timp nu m-am ocupat de rabla deloc, azi am luat piesa cu tepi singura care ajungea intr-o ora era HELLA si ventilatorul pauza, singurul accesibil la pret un thermotec polonez parca.... saptamana viitoare disponibil

 

Am demontat ventilatorul vechi si l-am probat dupa max 1 min se opreste probabil periile sunt uzate la maxim, nu stiu daca se poate repara, sh nu pun si prefer unul nou mai ieftin.... sper sa reziste... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.