Jump to content

Un catalizator dus!


Recommended Posts

Am un E46 320d din 2001. Unul din catalizatoare , mai exact cel dinspre toba finala este dus. Se aud zgomote precum ar fi ceva in el, am inteles ca sunt carbunii. Mi s-a spus de la o firma de monteaza tobe sport ca pot renunta fara nici o problema la el pentru ca acum masina nu merge in parametrii normali.

 

Deocamdata nu dispun de bani sa il schimb , am inteles ca ajunge undeva la 200-300 de euro plus montaj.

 

Se intampla ceva rau daca renunt la acest catalizator dus?

Edited by RaZz
Link to comment
Share on other sites

Mai Razvan...a fost la penultima intalnire un baiat cu un 320d facelift care avea evacuare dubla...si zicea ca a inlocuit catalizatorul (catalizatoarele) cu teava de inox. Se aude demential masina :) (pentru un diesel :) )

 

Daca vrei niste sfaturi de la el...vedem cum luam legatura cu dansul...:lol:

Link to comment
Share on other sites

A propos: cum se verifica daca e dus catalizatorul?

Iti poti da seama doar daca s-a rupt ceva in el si face zgomot sau se poate observa si daca e infundat ?

 

daca e ceva rupt o sa zornaie la relanti mai ales.......daca ai un prieten mester, se poate desface si in functie de defectiune se poate repara.......

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a spus la service care se ocupa numai de esapamente ca este un carbun din catalizator care face zgomotul respectiv. Necesita schimbat.

 

Consumul nu vad de ce sa il afecteaze avand in vede ca am scos doar 1 catalizator care era oricum dus si masina nu mergea la capacitate maxima!

Link to comment
Share on other sites

Zornaiala aia e de multe ori de la scutul termic al catalizatorului (este imbracat intr-o tabla subtire) care se desprinde si vibreaza. Se poate fixa destul de usor sau scoate definitiv (oricum masina mai are inca un scut termic intre evacuare si cardan).

 

Metoda simpla de fixare:

 

http://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Articles/5160145/DSC02695-main_Full.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La un moment dat am crezut ca sunt pe un forum de dacii din 1900 toamna...! :)

Cum naiba sa renunti la catalizator??? Credeti ca e pus de flori de mar acolo, credeti ca inginerii de la bmw si-au pierdut poate luni de zile degeaba ca sa-l introduca pe masini???

In momentul cand iti cumperi un BMW, iti asumi niste riscuri printre care si acela ca unele piese sunt destul de scumpe. Iar daca nu dispui de bani, nu-ti lua BMW, sunt multe alte marci de masini care nu sunt costisitoare la intretinere.

 

 

Da, eliminarea catalizatorului afecteaza si consumul si noxele, in ce proportie nu stiu, depinde cat e de varza masina!

Link to comment
Share on other sites

La un moment dat am crezut ca sunt pe un forum de dacii din 1900 toamna...! :)

Cum naiba sa renunti la catalizator??? Credeti ca e pus de flori de mar acolo, credeti ca inginerii de la bmw si-au pierdut poate luni de zile degeaba ca sa-l introduca pe masini???

In momentul cand iti cumperi un BMW, iti asumi niste riscuri printre care si acela ca unele piese sunt destul de scumpe. Iar daca nu dispui de bani, nu-ti lua BMW, sunt multe alte marci de masini care nu sunt costisitoare la intretinere.

 

 

Da, eliminarea catalizatorului afecteaza si consumul si noxele, in ce proportie nu stiu, depinde cat e de varza masina!

Ai dreptate, insa impreuna cu alte mods la unele masini mai da si o anume chestie numita putere, unii useri merg catre ideea aia cand le dau jos.

Ca si mine, numai ca la mine erau 2, unul langa celalalt, unul avea o teava mai groasa, unul mai subtire, n-am gasit teava, asa ca am taiat o bucata din catalizatoare, am scos ce era inauntru, apoi am sudat la loc :lol:

Ca feeling? se simte fenomenal, si catalizatoarele mele erau ca noi, adica vedeai clar prin tablele alea, ca nu era ceramica, era metal.

 

Pe test imi aparea engine load, prea mare, dar nu eroare, doar ca era peste scara aia in INPA, acum e totul ok, dupa ce am scos catalizatoarele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.