Jump to content

Masina vecinului vecinului


Cristi.MD

Recommended Posts

Am intrat in randul rarilor posesori (printre care se numara ci Ciupanezu) de asa ceva...

Ma enerveaza ca la a mea nu sta butonu tre sa il tin mereu apasat :)

 

PS: Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km :lol:

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ieri seara i-am facut revizia.

 

Ulei BMW 5W-30 LL04, Filtru ulei MANN, filtru aer MANN, filtru combustibil MANN.

Am uitat de filtru epurator, dar o sa-l schimb si ala cat de repede.

 

Urmeaza la 17:30 identificare sau omologarea la RAR, iar maine candva Inmatricularea daca scap cu avizul fiscal al fostului proprietar emis in data de 8 decembrie...

 

Urmeaza miercuri, vizita in service.

 

PS: desi ziceam ca nu vad mare diferenta... nu-mi vine sa cred cat de repede si cat de usor urca la 230 km/h cu 4 oameni in masina... indiferent de inclinatia drumului... si exista o diferenta foarte mare la franare intre 525d si 530d.. in favoarea 530d-ului.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

weekend-ul asta daca am avut timp, cu ajutorul unui prieten care mi-a desfacut sticlele de la faruri, am schimbat/confectionat elementele de reglaj la faruri.

 

Apropo de schimbat elementele de reglaj... sunt 1000 de DIY pe net, dar nici unu nu contine adevarul. Toata lumea isi confectioneaza elementele sau si le cumpara si le inlocuieste in 5-10 minute...

 

Ce sa spun desfacutul sticlei este partea cea mai usora... incalzit cu pistol cu aer cald... si surubelnita..

 

Partile mai dificile sunt cand apar probleme de genu ... nu poti centra la fix gaura ptr surub, din cauza asta filetul la surubul care misca elementu de reglaj, nu prinde drept ... si cand incerci sa infiletezi, te trezesti ca iti cad in mana rotitele de plastic (cea alba ptr imbus, si cea neagra angrenata de cea alba ).. se desface practic plasticu de pe surub, repet din cauza ca nu prea poti centra gaura ptr surub, sau, daca surubul se infileteaza mai greu decat trebuie + calitatea proasta a plasticului ramai cu rotitele de reglat in mana.

 

Lucrul asta l-am patit la ambele faruri, la elementu de reglaj ptr faza mica... Problema s-a remediat, prinzand in 2 pcte de sudura piulite de 8 la capatul surubului, deci acum reglez cum ar veni de la rotita neagra de plastic.. care si ea avea cap hexagonal ptr cheie de 8...

 

Daca folositi element de reglaj original, deci le inlocuiti... v-as sfatui sa "uzati" prematur filetul sa se infileteze foarte usor, astfel puteti pati ca mine...

 

Am folosit ceva DIY nu am link-ul acum dar daca e cineva interesat o sa-l caut din nou sa-l postez..

 

DIY care arata ca practic din plastic tai formele necesare si infiletezi niste suruburi.... daca tai la dimensiunile perfecte, ai sanse sa centrezi gaura ptr surub... dar tinand cont ca de obicei copiezi piesa sfarmata... e mai greu in realitate decat in teorie.

 

Din nou , pus sticla la loc, dureaza maxim 5 minute/far... am folosti ceva silicon pe baza de smoala sau asa ceva... practic e mastic.. care o sa se inmoaie la caludar... teoretic la fel ca cel care a fost...

 

Cu ocazia asta am renuntat si la "becurile" albe de la angel eyes si le-am inlocuit cu soclu + becuri originale.. am din nou lumina galbena.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

weekendu-l celalt am fost la predeal, sambata 22 grade, iar duminica 0 grade si o ninsoare de pe la ora 4.. de abia am ajuns pana in brasov, la ce zapada era pe drum... firecare face cum vrea... mai era pe forum un tip cu X6.. care punea roti de vara ca nu dau bine pe masina cele de iarna..

 

Pe mine in primul rand ma intereseaza sa ajung acasa in siguranta, si apoi cum arata rotile, iar momentan am o foarte mare problema ca pe strada pe care locuiesc se modernizeaza canalizarea si deocamdata sunt gropi in care daca intru, frec cu bara de asfalt asa ca nu ma pot deplasa cu jante pa 18".. deci probabil ca pana se schimba conditiile pe strada, o sa ramana rotile astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.