Jump to content

discuri frana E90


Airhead

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa imi schimb discurile de frana pe fata odata cu placutele si vreau sa va rog sa imi dati o sugestie despre ce producator sa aleg, poate si ceva preturi, si daca stiti cat ar costa cele originale.

Merci si astept opinii.

 

ATE- sunt de prima echipare, deci se intelege ca recomandat ar fi tot ATE.

 

Discurile cred ca in jur la 200 de lei/buc iar placutele cam 180lei setul

 

Intreaba la baietii care se ocupa pe forum cu piese, au preturi bune.

 

Eu am pus placute si discuri pe fata ATE si sunt OK.

 

Pe spate doar placutele le-am scimbat.

Link to comment
Share on other sites

la e90 nu mai e echipare de fabrica ate; asta nu inseamna ca ate nu e foarte bun! original disc e in jur de 300 lei/buc

 

Greseala mea, la E46 este ATE

de ce zici ca e gresala..? nu sunt bune ,scartaie sau ce? te intreb ca am si eu pe spate tot la e46 ate iar pe fata jurid si de la un timp am vazut ca imi scartaie la franare mai accentuata si nu stiu care din ele spatele sau fata?/?multumesc

Link to comment
Share on other sites

la e90 nu mai e echipare de fabrica ate; asta nu inseamna ca ate nu e foarte bun! original disc e in jur de 300 lei/buc

 

Greseala mea, la E46 este ATE

de ce zici ca e gresala..? nu sunt bune ,scartaie sau ce? te intreb ca am si eu pe spate tot la e46 ate iar pe fata jurid si de la un timp am vazut ca imi scartaie la franare mai accentuata si nu stiu care din ele spatele sau fata?/?multumesc

 

Eu nu stiam ca la E90 producatorul nu mai e ATE pentru sistemul de franare, recomandasem asta pt colegul nostru ceu E90, colegul Grozadan m-a corectat si eu mi-am recunoscut greseala.

 

ATE sunt foarte bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salut tuturor.

Sunt nou proprietar de E90 318D si doresc sa imi schimb discurile si placutele pe spate. Am vazut pe magazinele de profil ca discurile sunt de mai multe dimensiuni

EX.

Ä‚ncarcatura utila : nu pentru incarcatura crescuta

Pana la an : 08/2007

Parte montare : punte fata

Diametru interior (mm) : 151,5

Diametru (mm) : 292

Grosime (mm) : 22,0

Inaltime (mm) : 73,3

Nr. gauri : 5

Info : continut ridicat carbon

Suprafata : cu strat protector

Tip disc frana : ventilat

 

SAU

 

Ä‚ncarcatura utila : pentru incarcatura crescuta

Pana la an : 08/2007

Parte montare : punte fata

Info : cu suruburi

Diametru interior (mm) : 152

Diametru (mm) : 300

Grosime (mm) : 24,0

Inaltime (mm) : 73,3

Nr. gauri : 5

Info : continut ridicat carbon

Suprafata : cu strat protector

Tip disc frana : ventilat

 

Ce dimensiuni sa cumpar? Ce dimensiuni sunt OK? La ce sa ma uit mai exact?

Acelasi lucru si cu placutele de frana, am observat ca sunt mici diferente la dimensiunile acestora.

 

Pe sate sun si saboti pentru frana de mana din cate am inteles. pentru ei ce trebuie sa cumpar.

 

Va multumesc si astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

 

Va multumesc si astept pareri.

Eu de cate ori comand piese intru pe realeom si iau de acolo codul piesei/componentelor. Caut fie dupa VIN fie dupa model, an..

 

Sau, daca vrei sa fii 100% sigur, demontezi si masori discurile dupa cum sunt dimensionate/masurate pe siteurile care te uiti

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de raspuns. Am gasit pe realeom dimensiunile.

O sa imi dau comanda de piese (Discuri, placute si saboti) ZIMMERMANN, am tot citit pe forum si am vazut pareri bune.

 

Si inca o intrebare :)

Trebuie sa iau doui senzori sau doar unul?

Am inteles ca este un singur senzor pe spate si unu pe fata.

Link to comment
Share on other sites

 

Am inteles ca este un singur senzor pe spate si unu pe fata.

Ai inteles bine.

Senzorii nu se schimba decat daca placutele subtiindu-se atat de mult incat discurile ating senzorii si trimit (deja) semnal (in bord/consola centrala) de placute la minim.

Eu am senzori noi, neinstalati, de peste 80k km...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Senzorul pe spate este atins. imi arata in bord masina pe elevator din cauza franei pe spate si imi sta aprins si semnalul de la frana de mana care nu tine bine de loc.

Un service ok prin bucuresti imi puteti recomanda? (dar nu Bavaria pentru ca mi se prea scump pentru ceea ce face :) )

M-ar bate gandul sa incerc sa le schimb eu acasa, am vazut un DIY si nu mi se parea mare inginerie.

Am inteles ca dupa ce la schimb trebuie sa resetez eroarea din bord. Mai necesita sa fac si alt ceva?

Link to comment
Share on other sites

Salut, la unele E90-uri echiparea de fabrica e ATE si la altele TEXTAR. Recomand ATE deoarece placutele lor nu scartaie usor dupa 20-30K km. La Textar se mai intampla sa scartaie ft finut,abia se aude. Ambele marci sunt ok. Cand schimbi discurile si placutele pe set, sa schimbi de senzorul de uzura.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, am luat discuri placute si saboti Zimmermann + senzor + kit arcuri saboti.

Am optat pentru varianta asta in loc de ATE din cauza ultimelor review-uri nu tocmai bune. Pe vechea masina (passat) am folozit zimmermann si am fost foarte multumit.

As vrea sa le schimb eu si acum caut cum se regeaza saboti pentru frana de mana.

Saptamana viitoare o sa le schib si va anunt cum merge treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat pentru passatul lu taikmiu niste placute fata-spate zimmerman sa vad cum sunt ca material-marca-duritate...am vazut ca lumea nu prea cumpara ca sunt cele mai scumpe cateodata, taikmiu zice ca ultima oara cand a luat si discurile si placutele fata-spate a luat niste placute scumpe si dure...si i-au cam distrus discurile prea repede.Vedem...daca franeaza ok si imi place pun si la e60.
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat pentru passatul lu taikmiu niste placute fata-spate zimmerman sa vad cum sunt ca material-marca-duritate...am vazut ca lumea nu prea cumpara ca sunt cele mai scumpe cateodata, taikmiu zice ca ultima oara cand a luat si discurile si placutele fata-spate a luat niste placute scumpe si dure...si i-au cam distrus discurile prea repede.Vedem...daca franeaza ok si imi place pun si la e60.

Daca placutele sunt (mult) mai dure decat discurile, de ce ar fi (mai) bune? Pentru ca sunt cele mai scumpe cateodata?

 

Discurile (originale, cu stanta de dealer) sunt foarte probabil mai scumpe si personal as pune placute moi (mai putin dure decat discurile) si f eficiente la franare pe o pereche de jante care nu sunt greu de curatat..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.