Jump to content

discuri frana E90


Airhead

Recommended Posts

Revin si eu cu o intrebare.

Azi mi-au venit toate piesele comandate, dar am observat o diferenta la platutele de frana cumpafate fata de cele vazute DIY.

Ale mele nu au acele cleme pe spate (vezi in poza atasata) ale mele sunt drepte fara cleme.

post-78850-0-22233700-1473939576_thumb.jpg

Cei care au mai schimbat varog sa imi ziceti daca unt ok si daca pot fi montate ??????

Link to comment
Share on other sites

Cel putin una trebuie sa aiba clemele (cea dinspre pistonas). Si banuiesc ca ale tale doua au cleme, doua sunt fara.

Daca niciuna nu are cleme, le poti monta dar probabil vor zdrangani. Marfa proasta.

Eu le-am schimbat saptamana trecuta si au cleme toate 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Buna, am nevoie de un sfat, am schimbat azi discurile de frana cu rotinger sport si placute ate , problema e ca bat de la inceput la franari usoare sub 100, sa trebuiasca oare sa se pasuiasca cu placutele cum au gauri si striatii sau efectiv sunt ovalizate de noi, am curatat butucul perfect, asezare janta aluminiu, culise, iar cand amvazut ca bate am reluat operatiunea si la fel nici o schimbare in plus si scartaie usor stanga cand sunt putin virat si franez, doar pe viraj. Sa fie problematice de noi? E posibil? Celelalte vibrau dupa franari mai puternice la vitrza mai mare Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

Buna, am nevoie de un sfat, am schimbat azi discurile de frana cu rotinger sport si placute ate , problema e ca bat de la inceput la franari usoare sub 100, sa trebuiasca oare sa se pasuiasca cu placutele cum au gauri si striatii sau efectiv sunt ovalizate de noi, am curatat butucul perfect, asezare janta aluminiu, culise, iar cand amvazut ca bate am reluat operatiunea si la fel nici o schimbare in plus si scartaie usor stanga cand sunt putin virat si franez, doar pe viraj. Sa fie problematice de noi? E posibil? Celelalte vibrau dupa franari mai puternice la vitrza mai mare

post-79664-0-99406400-1493472626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic ,fie ele cat de ieftine dar sunt finalizate la strung/freza deci slabe sanse sa vina din fabrica cu o bataie. Eu zic sa dai jos o roata si cu un ac comparator sa verifici cand invarti de disc daca si ce batiae are, daca este in limite atunci le rodezi si vezi daca mai ai problem.
Link to comment
Share on other sites

Pune discuri oe, nu mai cumpara alte marci, nu au controlul calitatii, parerea mea, nu vreau sa te superi!

 

Si verifica foarte bine si starea/echilibrarea anvelopelor, dar mai ales ghidajul jantelor pe butuc, sa nu ai diferente de ordinul zecimilor si sa ti dea acele vibratii!

Link to comment
Share on other sites

Deci din jante cade, merge pana la 200 fara a avea nici cea mai mica vibratie, cu discurile vechi aparea vibratie la frana dupa ce o calcai de cateva ori peste 150 , cu astea ce le-am pus nu am apucat sa trec de 100 ca se simte vibratie in volan si pedala la 80 cand franezi usor, nu mare dar se simte , in plus cand opresti se opreste sacadat. Initial am crezut ca poate fi de pe spate, dar discurile spate nu dau vibratii in volan, ma gandesc ca cel mult in caroserie dc ar fi.

 

P.s. David sfaturi ca sa cumpar OE mi le pot da si singur, fara suparare, am nevoie de o parere mai repede dc ceea ce se intampla e normal sau nu.

Oe am pus au tinut 7000, da stiu le-am cumparat de la magazin de piese si nu din germania de aia nu su tinut.

Vroiam o parere dc e normal sa se simta la modelele cu gauri si striate poate panace se pasuiesc cu placutele, nu am avut deci nu stiu.

Montaj incorect cade, eu le-am facut , iar cum iti faci tu nu iti face nimeni.

Pana la urma orice disc ai pune nu are voie sa bata de nou, decat dc are un defect de fabrica

Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut,am un e90, i-am pus discuri noi ate +plĂŁcuĂže ate faÞã, și iar ĂŽmi tremurĂŁ la frânare, am schimbat cauciucurile faÞã și ĂŽmi tremurĂŁ ĂŽn mers la fel, sĂŁ fie oare din jante? Precizez cĂŁ luasem o groapĂŁ pe la 40-60km/h și am fĂŁcut o galmĂŁ la cauciuc și de atunci ĂŽmi bate ĂŽn mers, am zis cĂŁ e din cauciuc, le-am schimbat și tot ĂŽmi tremurĂŁ mașina ĂŽn mers și când franez.. VĂŁ rog sĂŁ mĂŁ ajutați cĂŁ m-am sĂŁturat
Link to comment
Share on other sites

Și sĂŁ-mi batĂŁ și la frânare? Deja am observat cĂŁ se simte la vitezĂŁ micĂŁ un tremurat ĂŽn volan când franez ușor cred cĂŁ de pe la 60km/h ../nu sunt din București dar momentan sunt venit ĂŽn București..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.