Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe acest forum si doresc sa imi achizitionez un bmw 316 respectiv 318 (din 1992, 93, 93, 95). Am vazut ca majoritatea masinilor sunt aduse din afara si trebuiesc inscrise. Acum nu stiu daca imi iau teapa ca poate masina are probleme sau alte chestii de genul. De bani nu prea dispun, sa zic ca dau maxim 100 de mil pe masina. Vreau sa stiu cam ce probleme pot sa aiba si ce s-ar merita sa iau, daca e dif mare intre 316 si 318. Nu ma refer la 318 la motorul turbo pt ca ala e mai scump. Am nevoie de cele mai serioase pareri ca sa stiu la ce sa ma astept. Am uitat sa mentionez ca in momentul de fata am o dacia supernova care fuge destul de bine. 316 la cat de veche e masina, oare trage mai bine ca supernova mea?

Multumesc!

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

alea cu turbo sunt diesel...

Incearca sa-ti cumperi 318is. Este mai performant decat 318i si platesti aceeasi taxa de inmatriculare.

318is are 143 de cai , 318i are doar 115 sau 116...

318is are doua axe cu came, 16 de supape serpisori din fabrica pe evacuare distributie pe lant

318i are o axa cu came 8 supape , nu are serpisori .

316 e foarte puturos...

Daca ai noroc poti sa gasesti o masina inmatriculata in 100 de milioane...

 

318is trage ca nova... pt ca nova are 950 de kg iar BMW-ul cam 1280...

318i si 316 sunt mai puturoase ca novele.

Crede-ma ca am avut 318is...

 

Nici 320 nu e cu mult mai nervos...

Daca vrei un motor sa traga bine ia 325 dar sa te astepti la 18% consum... Am vazut azi unul pe 4tuning cu 2700 inmatriculat.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

alea cu turbo sunt diesel...

Incearca sa-ti cumperi 318is. Este mai performant decat 318i si platesti aceeasi taxa de inmatriculare.

318is are 143 de cai , 318i are doar 115 sau 116...

318is are doua axe cu came, 16 de supape serpisori din fabrica pe evacuare distributie pe lant

318i are o axa cu came 8 supape , nu are serpisori .

316 e foarte puturos...

Daca ai noroc poti sa gasesti o masina inmatriculata in 100 de milioane...

 

318is trage ca nova... pt ca nova are 950 de kg iar BMW-ul cam 1280...

318i si 316 sunt mai puturoase ca novele.

Crede-ma ca am avut 318is...

 

Nici 320 nu e mult mai nervos...

Daca vrei un motor sa traga bine ia 325. Am vazut azi unul pe 4tuning cu 2700 inmatriculat.

 

 

Fii serios, mai puturos ca o nova ?

 

Si in legatura cu ce sa-ti achizionezi, sunt de acord cu the_rifle, 318is

Edited by FlaviuBGA
Link to comment
Share on other sites

alea cu turbo sunt diesel...

Incearca sa-ti cumperi 318is. Este mai performant decat 318i si platesti aceeasi taxa de inmatriculare.

318is are 143 de cai , 318i are doar 115 sau 116...

318is are doua axe cu came, 16 de supape serpisori din fabrica pe evacuare distributie pe lant

318i are o axa cu came 8 supape , nu are serpisori .

316 e foarte puturos...

Daca ai noroc poti sa gasesti o masina inmatriculata in 100 de milioane...

 

318is trage ca nova... pt ca nova are 950 de kg iar BMW-ul cam 1280...

318i si 316 sunt mai puturoase ca novele.

Crede-ma ca am avut 318is...

 

Nici 320 nu e mult mai nervos...

Daca vrei un motor sa traga bine ia 325. Am vazut azi unul pe 4tuning cu 2700 inmatriculat.

 

 

Fii serios, mai puturos ca o nova ?

 

Si in legatura cu ce sa-ti achizionezi, sunt de acord cu the_rifle, 318is

 

 

 

da din pacate.... Adica eu si inca 2 persoane in BMW si alt prieten cu nova, Nova castiga... ( el singur in nova)

Eu am 75 de Kg ceilalti doi aveau 100 de kg fiecare iar soferul de pe nova cam 90 de kg...

 

Deci nova cantarea cu sofer cam 1040 iar bmw-ul cu pasageri si sofer cam 1550 de Kg... O jumatate de tona conteaza la sportivitate...

 

La banii aia gasesti ceva mai bun decat 316i sau 318i. Daca totusi esti FAN BMW...atunci trebuie sa stii ca 318i este peste 316i.

Alege 318i :) Iti recomand sa citesti 3-4 ore subiectele legate de BMW [macar E36]

 

 

De ce 318i si nu 318is ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

nu spunea nimic de 318iS ! :)

 

daca e asa...de ce nu M3 !? :lol:

 

PROBABIL omul vrea un BMW care sa consume putin si sa il poata plimba prin oras.

 

 

Da' de ce tragi tu concluziile in locul lui ?

Probabil omul e nou pe forum si nu stie ca pe langa 318 exista si 318is si probabil ca habar nu are de diferentele dintre motoare ! Nu toti sunt asa deshtepti ca noi !

 

Iar ca si cosum 318is nu consuma vizibil mai mult decat 318i.

Acum te-ai prins ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca o supernova (74 cai, adica 76 cai pe tona) sa faca un 316i (101 cai, 88 cai pe tona), fiecare cu doar soferul. sa nu vb de motoare mai mari.

 

 

Dacia ia suta in 10,9 secunde iar 318is in 10,5 ( sau 10,2 nu mai stiu exact ).

Deci daca mai ai 80- 100 de kg in plus adica un pasager, esti "PA"...

 

De fapt ce sa mai zic... ma retrag din discutie... Eu stiu asta din experienta personala.

318is -ul meu lua suta in 12 secunde...cu 2 persoane in ea... Ce sa mai discutam... Tu ai dreptate...

 

Poate ai avut si nova si 318is si M si le stii pe toate. Doar daca ai sigla cu M3 castigi 5 cai... plus 2 sigle cu bmw 5 cai, spargi nova in doua...

Imi cer scuze. Te las sa te impui pe forum.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

alea cu turbo sunt diesel...

Incearca sa-ti cumperi 318is. Este mai performant decat 318i si platesti aceeasi taxa de inmatriculare.

318is are 143 de cai , 318i are doar 115 sau 116...

318is are doua axe cu came, 16 de supape serpisori din fabrica pe evacuare distributie pe lant

318i are o axa cu came 8 supape , nu are serpisori .

316 e foarte puturos...

Daca ai noroc poti sa gasesti o masina inmatriculata in 100 de milioane...

 

318is trage ca nova... pt ca nova are 950 de kg iar BMW-ul cam 1280...

318i si 316 sunt mai puturoase ca novele.

Crede-ma ca am avut 318is...

 

Nici 320 nu e cu mult mai nervos...

Daca vrei un motor sa traga bine ia 325 dar sa te astepti la 18% consum... Am vazut azi unul pe 4tuning cu 2700 inmatriculat.

PAi cum sa traga ca nova 318, poate la demaraj dar pe drum intins ia mai mult. Si 318i si is sunt tot diesel?

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut supernova de la servici.

 

primul meu bmw a fost un 316.

 

nu se compara diferenta.bmw-ul e mai bun.

 

bmw-ul 316 am mers cu el 6 luni,dupa care am luat 2.0 care are 6 cilindri.

 

iarasi nu are termen de comparatie.

 

daca ma gandesc bine mi-a ramas sufletul la 316....

 

in afara de costul masinii trebuie sa mai ai NEAPARAT vreo 500e minim pt eventualele mici probleme.

Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca o supernova (74 cai, adica 76 cai pe tona) sa faca un 316i (101 cai, 88 cai pe tona), fiecare cu doar soferul. sa nu vb de motoare mai mari.

 

 

Dacia ia suta in 10,9 secunde iar 318is in 10,5 ( sau 10,2 nu mai stiu exact ).

Deci daca mai ai 80- 100 de kg in plus adica un pasager, esti "PA"...

 

De fapt ce sa mai zic... ma retrag din discutie... Eu stiu asta din experienta personala.

318is -ul meu lua suta in 12 secunde...cu 2 persoane in ea... Ce sa mai discutam... Tu ai dreptate...

 

Poate ai avut si nova si 318is si M si le stii pe toate. Doar daca ai sigla cu M3 castigi 5 cai... plus 2 sigle cu bmw 5 cai, spargi nova in doua...

Imi cer scuze. Te las sa te impui pe forum.

 

usurel, hai ca esti simpatic. iti respect parerea, dar gandeste-te ca 318is are puterea aproape dubla fata de supernova, pe cand greutatea nu.

nu-mi dau seama de ce supernova ar fi egala in cazul asta cu 318is, fiecare cu o singura persoana in masina.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Frate te tine pe bani sau doar stii ce spui ?

Hai ca va astept.

Ca sa nu ne mai contrazicem hai sa vedem !

Hai ca eu nu stiu ce spun si pierd iar voi imi luati banii !

Hai ca la 2000 de posturi si 3 ani de forum n-am invatzat nimic.

Dati-mi PM cand va tine sau cand aveti bani !

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.