Jump to content

316 sau 318


cmn

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si acum ca v-ati certat destul, va zic, nova trage super bine dar totusi ma astept ca un 316 sa traga mai bine ca ea. Ma gandeam ca 316 e mai ieftin decat 318, respectiv 318is. Acum imi e ca masinile sunt omorate si etc. Mai intreb inca odata ca sa fiu sigur (sper sa nu enervez) 318i si is sunt ambele diesel? Daca e sa iau 318, sunt mai scumpe la inscriere. Nu au toate curea de distributie pe lant? Probabil cum spui tu the rifle, la demaraj face supernova un 316 insa pe drum intins ia mai mult 316 pt ca la dsn i`am dat maxim 170. Astept in continuare pareri, idei, ce probleme pot sa apara si asa mai departe...

Inca ceva, eu nu caut o masina cu care sa ma duc la concursuri. Vreau ceva care sa traga ceva mai tare decat a mea, care sa arate bine si sa nu aiba probleme tehnice ceea ce e cam imposibil pt ca toti sunt pusi sa te tapuiasca... Nici consum mare nu vreau.

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

prietene am facut mishto de tine ca m-ai enervat... dar sa discutam serios! 318i si 318is sun pe benzina. 318tds e diesel.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_E36

http://www.vrchlabi.cz/e30/ruzne/enginenumber/

http://www.carfolio.com/search/results/?te...mp;x=24&y=8

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do asta e pt piese de schimb. coduri de piese ansmble etc...

 

Ia si studiaza tabele. motoare cai , performante etc...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Adineauri ma lamurisem si eu, ca is si i sunt benzina. Pe site ul cu vanzari nu prea am vazut diesel 318. Daca as gasi un 318is si ieftin si bun, pe asta l-as alege va dati seama..si oricum ma gandesc totusi ca 318is sunt cam omorate, da tine si de noroc cum le prinzi. Acum va mai intreb ceva. Ce probleme obisnuite apar? si daca sunt scumpe piesele si tot asa...Adica sunt masini bune sau au fost cu probleme, sau daca cele din anul 92 sunt mai bune sau mai slabe decat cele din 199...cat o fi. Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca o supernova (74 cai, adica 76 cai pe tona) sa faca un 316i (101 cai, 88 cai pe tona), fiecare cu doar soferul. sa nu vb de motoare mai mari.

 

 

Dacia ia suta in 10,9 secunde iar 318is in 10,5 ( sau 10,2 nu mai stiu exact ).

Deci daca mai ai 80- 100 de kg in plus adica un pasager, esti "PA"...

 

De fapt ce sa mai zic... ma retrag din discutie... Eu stiu asta din experienta personala.

318is -ul meu lua suta in 12 secunde...cu 2 persoane in ea... Ce sa mai discutam... Tu ai dreptate...

 

Poate ai avut si nova si 318is si M si le stii pe toate. Doar daca ai sigla cu M3 castigi 5 cai... plus 2 sigle cu bmw 5 cai, spargi nova in doua...

Imi cer scuze. Te las sa te impui pe forum.

 

Dacia Supernova

1.4 MPi 1390 8 valve SOHC 55kW (75cp) @5250 rpm 108Nm @3800rpm 152 15.3 9,3 7,6

 

Bmw 318i

318i 1,796 cc (1.796 L; 109.6 cu in) 4cyl SOHC 8V Petrol 115 PS (85 kW; 113 hp) @5500 rpm 168 N·m (124 lb·ft) @3900 rpm M43B18 11.3 201 km/h (125 mph) 1993–1998

 

Sunt vreo 4 secunde diferenta + 60Nm la cuplu.

Link to comment
Share on other sites

bmw-urile sunt masini foarte buuuune.asta o sa-ti spuna toti colegii si nu mint cu nimic.

 

daca-ti cumperi sa nu optezi pt m40 pt ca are distributia pe curea.spun asta pt ca ziceai '92-'95.

 

ia m43,asta e cel mai des intalnit.

 

problemele ce pot aparea le gasesti pe forum la ghidul cumparatorului si la probleme tehnice si rezolvari seria3.

Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat datele ca vrem sa le citim in original.

Da adresa siteului.

 

Eu cred ca 318 bate foarte multe masini. Cred ca e suficient 318i pt inceput.

Nu o sa-ti para rau. Sunt foarte rezistente moaotrele lo. Nici nu se compara cu nova. Nici la demaraj nici ca stabilitate.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Adineauri ma lamurisem si eu, ca is si i sunt benzina. Pe site ul cu vanzari nu prea am vazut diesel 318. Daca as gasi un 318is si ieftin si bun, pe asta l-as alege va dati seama..si oricum ma gandesc totusi ca 318is sunt cam omorate, da tine si de noroc cum le prinzi. Acum va mai intreb ceva. Ce probleme obisnuite apar? si daca sunt scumpe piesele si tot asa...Adica sunt masini bune sau au fost cu probleme, sau daca cele din anul 92 sunt mai bune sau mai slabe decat cele din 199...cat o fi.

In locul tau as lua cel putin din 93-94. La 318i motorul a fost schimbat in 93, M43 fiind deja cu distributie pe lant. In legatura cu piese, cele pentru Dacia Logan de obicei sunt mai scumpe decat cele pentru E36. :)

 

De unde ai luat datele ca vrem sa le citim in original.

Da adresa siteului.

 

Eu cred ca 318 bate foarte multe masini. Cred ca e suficient 318i pt inceput.

Nu o sa-ti para rau. Sunt foarte rezistente moaotrele lo. Nici nu se compara cu nova. Nici la demaraj nici ca stabilitate.

 

Dacia

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_SupeRNova

 

Bmw

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_%28E36%29

Link to comment
Share on other sites

Frate asculta:

Daca ai banii du-te si cumpara 318 i,nu mai sta pe ganduri.

Daca nu esti hotarat,nu iti lua.

Orice se spune aici ssa nu iei in seama,99% se bate campii,sunt multi care nu aau habar mavar si din ce am aflat multi nici nu sunt posesori.

Eu am 318 i inmatriculat in Bulgaria,este super masina trage bine cand ai benzina buna (nu lukoil contine prea mult sulf si dauneaza),cat despre faza cu Nova eu unul nu cred.Se fac mlte misthtouri pe aici.daca vrei sa te convingi de calitatile e36 intreaba un posesor direct NU AICI!

115 cai sunt suficienti pentru drumurile din tara asta.

Din toti utilizatorii de pe forum care intradevar m-a ajutat unul singur a fost serios si la obiect DANS,ca restul...deschizi topic de bmw si se vorbeste de Nova,deschizi de debitmetru se vorbeste de esapamente,roti,tuning,scaune etc si la final raspunsul nu il gasesti aici.

Sper ca nu te-am dezamagit si te sfatuiesc sa nu renunti la visul tau si sa iti achizitionezi cat mai curand BMW-ul mult dorit.MERITA!

Succes

Link to comment
Share on other sites

Ms mult valithe men. Ai fost foarte la obiect. Oricum trebuie sa ma mai interesez despre motoare. As vrea unul pe lant. Deci sa inteleg ca la 316 nu este pe lant distributia? Chiar vreau sa imi achizitionez o astfel de masina. Are multe in plus fata de supernova. Servodirectie, am vazut ca sunt unele cu abs etc...
Link to comment
Share on other sites

Aha, hai ca am mai inceput sa inteleg... Deci clar vreau m43, acum depinde de pret daca 316 sau 318. 318is e cam scump si cred ca sunt si cam omorate masinile. Macar daca top speed ul este mai bun decat la dsn atunci e bine si totusi cred ca si 316 tot prinde 190 in timp ce dsn nu, plus ca motorul zici ca se sparge, este foarte zgomotoasa, instabila etc. Vreau sa stiu cum se comporta la drum bmw urile astea, daca se gasesc dezmembrari pt ca pt piese noi nu cred ca o sa am bani. Motoarele astea duc mult mai mult insa daca sunt omorate, deja la 190k trebuie sa le faci segmentare.
Link to comment
Share on other sites

Aha, hai ca am mai inceput sa inteleg... Deci clar vreau m43, acum depinde de pret daca 316 sau 318. 318is e cam scump si cred ca sunt si cam omorate masinile. Macar daca top speed ul este mai bun decat la dsn atunci e bine si totusi cred ca si 316 tot prinde 190 in timp ce dsn nu, plus ca motorul zici ca se sparge, este foarte zgomotoasa, instabila etc. Vreau sa stiu cum se comporta la drum bmw urile astea, daca se gasesc dezmembrari pt ca pt piese noi nu cred ca o sa am bani. Motoarele astea duc mult mai mult insa daca sunt omorate, deja la 190k trebuie sa le faci segmentare.

316i prinde fara probleme 190

Link to comment
Share on other sites

Aha, hai ca am mai inceput sa inteleg... Deci clar vreau m43, acum depinde de pret daca 316 sau 318. 318is e cam scump si cred ca sunt si cam omorate masinile. Macar daca top speed ul este mai bun decat la dsn atunci e bine si totusi cred ca si 316 tot prinde 190 in timp ce dsn nu, plus ca motorul zici ca se sparge, este foarte zgomotoasa, instabila etc. Vreau sa stiu cum se comporta la drum bmw urile astea, daca se gasesc dezmembrari pt ca pt piese noi nu cred ca o sa am bani. Motoarele astea duc mult mai mult insa daca sunt omorate, deja la 190k trebuie sa le faci segmentare.

316i prinde fara probleme 190

 

depinde foarte mult si de masina , oricum acolo se plafoneaza , vorbind de viteza reala nu de kilometraj . Asa am avut si eu 220 pe bord :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.