Jump to content

Cumpar intinzator si conducte ptr aer conditionat


320i_24valve

Recommended Posts

Anu' trecut cand mi-am cumparat matzul, m-au respins astia la ITP (tocmai atunci expirase :blink: ) din cauza franei de mana care nu tinea pe roata din stanga spate, frana de picior era OK pe toate rotile !

Am fost la un service si i-am intrebat inainte cam la ce preturi sa ma astept in cazul in care ar trebui sa schimb cablu, sabotii sau ce mai era p'acolo. Si omu' mi-a spus ca un cablu de frana ma costa cam 450.000 - 500.000 lei iar un set de saboti cam 1.300.000 pentru cele 2 roti din spate.

Din fericire pentru mine, nu am avut nevoie sa cumpar cablu, iar sabotii erau aproape noi, se intepenisera arculete alea din roata !

Banuiesc ca preturile au ramas cam la fel, asa ca se merita sa-ti cumperi cablul de frana din magazin.

Oricum, toata reparatia m-a costa 680.000 (dat roata jos, racait p'acolo pe la arcuri, strans frana de mana ca era cam larga) dar a inclus si 2 becuri de frana si altele 2 pentru pozitie spate.

 

Ca fapt divers, langa elevatorul meu, mai era unu' cu un X5 care isi "netezea" discurile de frana, si am intrebat cat costa treaba aia: 450.000 lei/discu' !

Injectoarele (toate 4, asa mi-a spus omu'): 1.200.000 lei

Link to comment
Share on other sites

...omu' mi-a spus ca un cablu de frana ma costa cam 450.000 - 500.000 lei...

Banuiesc ca preturile au ramas cam la fel, asa ca se merita sa-ti cumperi cablul de frana din magazin.

 

E mai bine, acum ?!!! :blink:

Din pacate, nu pot sa-ti spun cat fac toate cumulat, pentru ca, multumesc lui Dumnezeu, pana acum m-a ferit de aceste necazuri !

Eu ti-am spus, doar o singura problema pe care am avut-o si, daca am inteles eu bine, o ai si tu !

Sa inteleg ca daca nu avem toate probleme tale, sa nu iti raspundem? :)

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de disc de ambreaj, cablu de frana de mana, intinzator ptr cureaua de la compresorul de aer conditionat, o conducta ptr aer conditionat,si dupa ce vad ce imi bate pe la articulatii va mai spun...

95873[/snapback]

 

din ce ai enumerat tu acolo e cam greu sa te ajutam, pentru ca la frana de mana sunt 2-3 cabluri, intinzatorul ala mi se pare ca difera de la model la model si in functie da clima sau ac, conductele la ac sunt la fel, destul de multe. incearca sa faci si tu niste poze la partea de unde iti lipseste conducta.

Link to comment
Share on other sites

din ce ai enumerat tu acolo e cam greu sa te ajutam, pentru ca la frana de mana sunt 2-3 cabluri, intinzatorul ala mi se pare ca difera de la model la model si in functie da clima sau ac, conductele la ac sunt la fel, destul de multe. incearca sa faci si tu niste poze la partea de unde iti lipseste conducta.

96273[/snapback]

 

in loc de conducta are un furtun de mare presiune de la vreo macara ceva,ii trebuie conducta care iese din compresor si se duce in calorifer,si cabluri de frana de mana nu-i trebuie,nu am avut timp sa ma uit trebuie reglata frana de mana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.